Наука

Седамстогодишњица рођења цара Душана (1308-2008)

Цар ДушанСтефан Урош IV Душан Немањић (око 1308 - 20. децембар 1355). Српски краљ 1331-1345. и први српски цар 1346-1355. Син краља Стефана Дечанског.

Краљ Милутин је због сукоба око власти са сином Стефаном, овога ухватио и протерао га у Скопље где је наредио да се ослепи (у срењем веку је постојало веровање да слеп човек не може да води државу па се ослепљивање често користило да се онемогући некоме да дође на власт). После делимичног ослепљења, Стефан је са женом и двоје деце Душицом и Душаном протеран на византијски двор код Милутиновог таста цара Андроника II у Цариград. На захтев Цркве Милутин допушта Стефану да се врати у Србију али задржава Душана код себе, највероватније као таоца што је била честа пракса у средњем веку. После Милутинове смрти, Стефан је уз помоћ цркве и архиепископа Данила постао нови краљ под именом Стефан Урош III а истовремено је крунисан његов син Стефан Душан као "млађи краљ".

Интернет и личност

интернет У часопису "ТО VIMA" (Корак) од 06.10.1998. године, објављен је врло интересантан интервју са Џоном Гејџом, једним од твораца Интернета. Из интервјуа доносимо најупечатљивије одломке:

- Зашто путујете када преко Интернета можете много лакше да контактирате са светом?

Путујем, углавном, да бих се срео и разговарао са људима који имају интересовања слична мојим. Узрок путовања је увек жеља за сусретом, познанством лицем у лице.

- Каква је разлика између упознавања неког човека преко Интернета и сусрета са њим?

Интернет, као што примећујете, доживљавам као своју кућу. Преко њега свакодневно контактирам са хиљадама људи. Понекад се преварим и помислим како их разумем. После, када их сретнем, видим да их уопште нисам разумео.

- Врло је озбиљно то што кажете. Шта је то што спречава међусобно разумевање преко Интернета?

Чудно је да то каже човек који га је створио... Па ипак, то је закључак до којег сам дошао и не могу да га прећутим.

Део најстарије Библије доступан на интернету

БиблијаПрви фрагмент најстарије Библије света, на Западу познате као "Кодекс Синаитикус", од четвртка /24. јула/ ће бити доступан на интернету.

Универзитетска библиотека у Лајпцигу је саопштила да се ради о "првом одлучујућем кораку" у плановима да до јула 2009. буде сачињена виртуелна и комплетна верзија "Кодекса Синаитикуса", који у научним круговима важи за најстарију Библију света.

То дело, које садржи комплетну верзију Новог завета, написали су на старогрчком језику свештеници манастира Свете Катарине на Синају, у Египту, између 330. и 350. године нове ере.

Извор: Бета-АФП

Преминуо Мигуел Лоренцо Аранц, чувени професор Литургике

Мигуел АранцДана 16. јула 2008. године преминуо је отац Мигуел Лоренцо Аранц, чувени професор Литургике који је предавао на Факултету Оријенталних Наука при Папском Оријенталном Институту, али и на факултету у Москви и Санкт Петерсбургу.

Сахрана почившег професора Аранца заказана је за данас 18. јули у Језуитској капели ватиканске курије у Риму.

Патријарх Српски Павле: О идењу за Христом

Одбијање хришћанина да носи крст јесте одрицање од Христа.

ГосподНе може се бити Христов ученик без спремности на тешкоће. Битно је да ми не стварамо тешкоће другима, а да тешкоће које долазе од света који "у злу лежи" свесно прихватимо, као пут, као крст свој. "Хајде", вели другом младићу "за мном". А он рече: Господе, допусти ми да прво одем да сахраним оца свога. А Исус му рече: Остави нека мртви сахрањују своје мртве, а ти хајде за мном те објављуј Царство Божије. Отац тога младића још је био жив, а Господ каже за њега да је "мртав". За њега су мртви и они који су још живи у овом свету ако немају вере у Њега, и који живе по духу овога света, који у злу лежи и који ће проћи. Треба да имамо увек у виду то што су преци наши знали и веровали: да је боље бити мртав ради Христа и мртав у очима овога света, него бити мртав у очима Христовим. Ми треба да будемо тако одани Христу. То не значи да ми тражимо смрт. Правило хришћанског мучеништва јесте: не тражити мучеништво. Ми не изазивамо мучеништво, али када дођемо пред питање - или одрицање од Христа или ће отићи глава, онда да изаберемо пут мајке Јевросиме, која каже своме сину: "Боље ти је изгубити главу него своју огрешити душу!"

Када умре за Христа, мртав човек је жив пред Богом и жив у Богу, у Царству Небеском. Мртав је пред Њим само онај који је грешник, који се не каје, и који у Њега не верује.

Патријарх Српски Г. Павле

Преузето из књиге Живот по Јеванђељу, Патријарх српски Павле, Народна и универзитетска библиотека у Приштини и Арс Либри, Београд,1998.

Стопедесетдвогодишњица од рођења Николе Тесле

Никола Тесла

Чист научни геније-песник у науци, један од ретких коме је генијалност призната још за живота, Никола Тесла рођен је на данашњи дан 1856. године и још као дете спознао да га интересује само техника. Рођен 10. јула 1856. године у селу Смиљану код Госпића, у тадашњем Аустроуграрском царству, а данашњој Хрватској, у српској породици, био је један од најпознатијих светских проналазача и научника у области физике, електротехнике и радиотехнике. Упркос светској научничкој слави и чињеници да је захваљујући систему наизменичних струја човечанству подарио много удобнији живот, умро је заборављен и сиромашан. У 87. години, од срчаног удара, умро је 7. јануара 1943. године у скромном апартману њујоршког хотела "Њујоркер" који му је био дом.