Наука

Протојереј-ставрофор Гојко Перовић: Календар

Кроз дијалог владике Данила и игумана Стефана, на посљедњим страницама „Горског вијенца“, Његош изражава своје чуђење, откуд прослава Нове године, у сред зиме, кад нити шта цвјета, нити рађа, – него је, напротив, све оковано снијегом и ледом? Поред запитаности коју намећу чула и посмарање природе, вјероватно му је ово чуђење било инспирисано сазнањем да све велике цивилизације и културе, почетак новог календарског круга везују за промјене које су, у свијету око нас, највидљивије у прољеће или у јесен. Другим ријечима, Његошево питање је потуно логично, и није сувишно, да га и ми, у ове претпразничне дане, обновимо, и да објаснимо, себи и другима, шта то ми славимо у новогодишњој ноћи? Је ли то, просто, смјена бројева на календару, или нам је мјесец јануар, по нечему већи и значајнији од других мјесеци, – па нам је његов први дан значајнји од, рецимо, првог фебруара или првог маја?

Сусрет с познатим библистом у бејрутском Подворју

У уторак, 10. јануара 2017. године у бејрутском Подворју Московске Патријаршије у Либану одржаће се сусрет са чувеним библистом и истраживачем Блиског истока, ректором Минске духовне академије, доктором богословља, архимандритом Сергијем (Акимовим), јавља сајт подворја. Др Сергије Акимов је писац многих књига и научних студија, међу којима су: „Библијска књига Еклезиаст и књиге мудрости древне Месопотамије“, „Библијска књига Еклезиаст и књиге мудрости древног Египта“, Историја хришћанске Цркве у доникејско доба“.  Он је и главни уредник алманаха „Скрижали“. Члан је савета за оцену докторских дисертација на Богословском факултету светих Кирила и Методија“.

Зајечар: Предавање о Православљу у Италији

Зајечар: Предавање о Православљу у Италији
Зајечар: Предавање о Православљу у Италији
Зајечар: Предавање о Православљу у Италији
Зајечар: Предавање о Православљу у Италији

Историја и развој Православља у Италији, била је тема предавања мр Милосава Ђоковића, које је 29. децембра 2016. године одржано у просторијама Музичке школе у Зајечару. Предавању је присуствовао Преосвећени Епископ тимочки г. Иларион који је у уводној речи поздравио уваженог госта и присутне.

Протојереј-ставрофор Гојко Перовић: Поклон од срца

Ово су дани поклона, ово је вријеме дарова. Радост долазећег празника најљепше исказујемо тако што дајемо од себе другима. Ваљда смо свјесни да на тај начин најбоље подражавамо Творцу, који је, дајући од себе… труда, пажње, љубави… створио овај свијет и наше животе. Тако подражавамо и онима који су нас родили, мајкама и оцима и прародитељима нашим чијем одрицању и жртви имамо захвалити за наше постојање. Дајући од себе, и тако показујући радост и љубав, ми наликујемо нашим учитељима и васпитачима, онима који су нас хранили и подизали.

Градитељски подухвати у Епархији горњокарловачкој

Градитељски подухвати у Епархији горњокарловачкој
Градитељски подухвати у Епархији горњокарловачкој
Градитељски подухвати у Епархији горњокарловачкој
Градитељски подухвати у Епархији горњокарловачкој

По одобрењу Епархијског управног одбора Епархије горњокарловачке и благословом Његовог Преосвештенства Епископа горњокарловачког г. Герасима израђен је свод храма Светих апостола Петра и Павла у Доњем Жировцу. Радови су финанцирани средствима Епархијског управног одбора Епархије горњокарловачке и добровољним прилозима вјерника.

Пронађени нови свици с Мртвог мора

Нови свици су пронађени на терену Пећине лобања у брдовитом крају недалеко од Мртвог мора. Археолози су пронашли фрагменте свитака, мада је језик на којима су свици исписани лангвистима непознат, јавља TsarGrad. До овог тренутка је установљено да нису исписани на језику арамејске језичке породице, у коју спада и јеврејски, на којима су исписани други кумрански рукописи. „Настојимо да упоредимо фрагменте с другим познатим текстовима пронађеним у Јудејској пустињи“, изјавио је један од истраживача. „До сада  је једино јасно да смо пронашли рукописе непознатог порекла.“