Наука

Свети царски мученици Романови у богослужењу Цркве

Богослужење Цркве у својој свеобухватности представља многоцени дар Божји кроз чији драгоцени задржај, у виду молитава и химнографије свагда бивамо поучени светлим примерима светих угодника Божјих који су у свом подвигу просијали на славу Божју. И сâм текст свете Литургије нас богомудро на неколико места подсећа на значај непрестаног помињања светитеља, не само у нашим личним молитвама, већ и у заједничким (саборним) молитвама Цркве, мислећи превасходно на сабрање Цркве као заједнице ради савршавања свете Евхаристије.

Беч: Прва књига о исламској религијској педагогици

Прва дисертација о исламском верском образовању на Бечком универзитету сада је објављена као књига. Под насловом „Тражење и проналажење властитог пута. Интерпретациони обрасци религије и религиозности код жена турског порекла са универзитетском дипломом у Бечу“, ауторка Суле Дурсун бави се размимоилажењем између јавног дискурса и стварне ситуације младих муслиманки у погледу о образовању. Дурсун, која је учитељица исламске религије у Бечу, написала је емпиријску студију у којој је, између осталог, професор емеритус за католичко верско образовање на Бечком универзитету, проф. Марин Јегле, деловао је као стручњак. Свезак је објављен у серији "Религија и образовање" бечког "Удружења пријатеља верске културе".

Кумранска истраживања ће све више користити нове технологије

Нови директор Oдељења за свитке у израелској Управи за антиквитете објавио је тест употребе методе Ц14.

Израел жели да користи нове методе и врхунске технологије за истраживање, очување и документовање свитака из Кумрана. Фрагменти библијских и небиблијских текстова пронађени у пећинама изнад Мртвог мора после 1947. сачињавају  „најзначајније археолошке налазе у Израелу у 20. веку“, рекао је Џо Узијел, нови шеф одговорног одељења у оквиру израелске Управе за старине у интервјуу за лист "Џерусалем Пост". Стога заслужују "најбоље методе у истраживању, очувању или документовању".

Значајне посете Карловачкој богословији

Значајне посете Карловачкој богословији
Значајне посете Карловачкој богословији
Значајне посете Карловачкој богословији
Значајне посете Карловачкој богословији

У току друге половине јуна Српску православну богословију Светог Арсенија у Сремским Карловцима су посетиле важне личности које својим радом доприносе успешној мисији ове црквене просветне институције у времену у ком живимо.

Свети Јован Златоуст: Беседа о Светом апостолу Павлу

Шта је то човек, какво је благородство наше природе и за какву је врлину способно ово биће, – више од свих људи показао је на себи Павле. Од оног времена, када је постао апостол, па до сада он громким гласом оправдава Господа насупрот свих, који Га осуђују за такво устројавање нас, подстиче на врлину, затвара бестидна уста хулитеља и показује, да између анђела и људи није велика раздаљина, ако ми само усхтемо да будемо пажљиви према самима себи. Он није добио неку другу природу, није имао другачију душу, није живео у другом свету, него је био васпитан на истој оваквој земљи, под истим оваквим законима и обичајима, и превазишао је све људе, од њиховог постања. А где су они, који говоре, да је врлина тешка, а порок лак? Павле тврди супротно њима: јер наша пролазна мала невоља, каже он,  припрема нам преизобилно и неизмерно вечно богатство славе (2 Кор. 4, 17). А ако су лаке невоље, онда су тим већа – унутрашња задовољства.

Протојереј Андреј Ткачов: Три лекције од двојице апостола

Тешко је наћи двојицу различитијих људи. Петар је ожењен (Јеванђеље помиње његову ташту, а у посланицама се говори о његовој жени-сапутници), а Павле је девственик. Петар је познавао Христа од првих дана Спаситељевог јавног служења, а Павле је упознао Христа тек као васкрслог. Даље. Петар је галилејски рибар, а Павле је ученик великих књижевника и по васпитању је фарисеј. Обојица су Јевреји, али је Павле реч Божију углавном проповедао незнабошцима обнављајући их Духом и чинећи од њих Цркву. А Петар је Јеванђеље углавном проповедао обрезанима, то јест сународницима.