Богословље

Илинданско вече у Великој Дренови

Дана 3. августа 2017. године одржано је Илинданско духовно вече у Великој Дренови. С благословом Епископа крушевачког г. Давида, предавање на тему Искушење модерних комуникација одржао је протојереј мр Александар Ерић. Предавање је почело после вечерње службе, а поред заинтересованих верника великодреновских, присуствовали су и парох пољански Владимир Трошић и ђакон Дејан Смиљић.  

Свети Јован Златоусти, Беседа трећа (о покајању)

Мали повод дај да примиш сјајни опроштај. Јер једно произилази од Бога, а друго морамо ми да придодајемо - и Он своју милост јавља. И премда је Бог оно што је до њега - као сунце и месец - одавно дао - и као што је утврдио разна сазвежђа звезда, ваздух пролио, земљу простро, мора опасао копном, горе, долине, брежуљке, изворе, језера, реке, и дрвеће и траве безбројних врста и све остало изнео - потребно је да се и ти постараш, да ти се небеска блага не учине недоступним.

Свештеник Георгије Максимов одржао предавање у Скопљу

Свештеник Георгије Максимов одржао предавање у Скопљу
Свештеник Георгије Максимов одржао предавање у Скопљу
Свештеник Георгије Максимов одржао предавање у Скопљу
Свештеник Георгије Максимов одржао предавање у Скопљу

Са благословом Његовог Блаженства Архиепископа охридског и Митрополита скопског г. Јована, у посету Православној Охридској Архиепископији дошао је презвитер Георгије Максимов из Руске Православне Цркве, који је у седму недељу по Педесетници служио свету Литургију и одржао предавање у параклису Светог Нектарија Егинског у Скопљу.

Чудотоворна Икона Пресвете Богородице Тројеручице

Необично је видети хиландарске монахе како прилазе икони твојој као Игуманији и од ње узимају благослов за своја послушања. О, Свеблага, као што њих милостиво примаш и благосиљаш, тако и нас недостојне немој лишити свога материнског милосрђа и старања, примивши милостиво молитве наше које пред Светом иконом твојом узносимо. Осени нас својим благодатним благословом, избави нас од сваког јада и чемера и научи нас да богоугодно певамо Троједином Богу: Алилуја! Радуј се, помоћнице наша, која нам помажеш иконом својом Тројеручицом.

Хлеб као евхаристијски принос

Када говоримо о Светој Евхаристији као јавном делу многих, увек нам се намеће питање везано за наш принос који представља дело нашег труда. Још у Старом Завету саздавање хлеба људским трудом и бригом подразумевало је читав процес почев од сејања пшенице, па све до производа у виду хлеба. Сведочанства о зрневљу пшенице налазимо још код Плинија Млађег који казује да не постоји плодније, благословеније и обилније зрно од пшеничног зрна. Богослужбени принос хлеба присутан је и у Старозаветном богослужењу јерусалимског храма.

Свети Јован Златоуст: Беседа о Светом апостолу Павлу

Шта је то човек, какво је благородство наше природе и за какву је врлину способно ово биће, – више од свих људи показао је на себи Павле. Од оног времена, када је постао апостол, па до сада он громким гласом оправдава Господа насупрот свих, који Га осуђују за такво устројавање нас, подстиче на врлину, затвара бестидна уста хулитеља и показује, да између анђела и људи није велика раздаљина, ако ми само усхтемо да будемо пажљиви према самима себи. Он није добио неку другу природу, није имао другачију душу, није живео у другом свету, него је био васпитан на истој оваквој земљи, под истим оваквим законима и обичајима, и превазишао је све људе, од њиховог постања. А где су они, који говоре, да је врлина тешка, а порок лак? Павле тврди супротно њима: јер наша пролазна мала невоља, каже он,  припрема нам преизобилно и неизмерно вечно богатство славе (2 Кор. 4, 17). А ако су лаке невоље, онда су тим већа – унутрашња задовољства.