Богословље

Свети Владика Николај о Пресветој Богородици

Гле, Света Дјева није писала ништа на хартији што би се могло назвати Јеванђељем. Нити је ко други прибележио њене речи и објавио као њено Јеванђеље. Једино што је сачувано од њених речи и записано у Лукином Јеванђељу, то је њена благодарна песма Богу: „Велича душа моја Господа". Ова песма пева се у Православној Цркви сваки дан на јутарњем богослужењу. По својој лепоти, ова песма Богородичина може се равнати с најлепшим псалмима Давидовим. А по дубини и мудрости, она представља једно мало Јеванђеље. Несумњиво, да је Богомати изговорила још пуно прекрасних речи и порука кроз живот свој. Али, по Божјем Промислу то је остало скривено од нас. Но, браћо моја, Богородично Јеванђеље и није у речима њеним, него у животу њеном. Њен цео живот јесте Јеванђеље, јесте крупна Радосна Вест роду човечијем. Јер, Јеванђеље увек заувек означава Радосну Вест.

Погледајмо први и уводни лист:

Света Небеса јавила су се преко анђела Јоакиму и Ани, да ће им се по молитви њиховој дати ћерка, коју ће сва колена земна и народи назвати благословеном. Шта видимо ту? Прво видимо молитву с надом, друго, услишење и јављење, треће, порођај престареле жене нероткиње. Три радости одједанпут, везане једна с другом. Радост је видети људе, који се моле Богу с вером и надом и просе од Бога нешто што целом свету изгледа немогуће и смешно. Радост је видети, како Бог и такве молитве чује и обећање даје. И радост је видети, како Господ не посрамљује молитве и веру и наду праведника, него им, заиста, на чудесан начин испуњава жељу насупрот природи, Он, Творац природе.

Беседа Епископа Иринеја на празник Светог Игнатија Богоносца у Врању

Поводом крсне славе Његовог Преосвештенства Епископа врањског Господина Пахомија, празника Светог Игњатија Богоносца, служена је света архијерејска Литургија у Саборном храму Свете Тројице у Врању, којом је началствовао Његово Преосвештенство Епископ бачки Господин др Иринеј, уз саслужење Епископа врањског Господина Пахомија и Епископа битољског Господина Марка.

Протопрезвитер Милован Миодраговић: Црква изнад Истока и Запада

У недељу, 26. децембра 2010. године, у Светосавском дому у Футогу, протопрезвитер Милован Миодраговић, настојатељ Светоуспенског храма у Новом Саду одржао је предавање на тему Црква изнад Истока и Запада. Овом трибином предавањем завршен је јесењи циклус предавања која организује Црквена општине футошка.

Мр Србољуб Убипариповић: Литургија као жртва

Звучни запис предавања које је у недељу, 26. децембра 2010. године, у оквиру Школе православне духовности у Новом Саду одржао мр Србољуб Убипариповић, асистент на Православном богословском факултету Универзитета у Београду.

Свети Спиридон – пастир словесног и бесловесног стада

Све нам неће ништа помоћи, ако не будемо снисходљиви према слабостима људским и праштали их. Јер како се можемо надати да Бог нама опрости, ако ми не опраштамо? Једанпут свети Спиридон продаде неком трговцу сто коза по уговореној цени. И рече светитељ купцу да положи новац. Купац знајући да Спиридон сам никад не броји новац, положи новац за 99 коза, a за ону једну утаји.

Свети Герман Аљаски – Апостол Православља у Америци

У XVIII веку живео је у Русији дечак по имену Герман, који је чезнуо за Богом више него за било чим другим у овом пролазном свету. Када је имао дванаест година овај - за Бога већ опредељени - дечак отишао је у манастир. Духовник тог манастира је био чувени старац Теодор Санаксарски, пријатељ монаха Пајсија Величковског.