Богословље

Историјски развој литургијског живота Српске Православне Цркве

У оквиру циклуса под називом Еклисиолошке теме новосадске Школе православне духовности, у недељу, 12. децембра 2010. године, о историјском развоју литургијског живота Српске Православне Цркве говорио је протојереј-ставрофор Владимир Вукашиновић.

У сусрет јубилеју Богословије Светог Саве у Београду

Реч богословија и богословље превод је грчке речи „теологија". Први пут се помиње код великана грчке философије Платона и односи се на митско и култско говорење о боговима. Ту реч нећемо наћи у Библији у првим вековима хришћанства. Као аутентичну реч о Богу наћи ћемо је тек од Блаженог Августина који ће је увести у званичну употребу хришћанске васељене. Од тада ће та реч бити одомаћена, па ће и Црква назвати своје велике теологе - богословима.

Живети кроз хришћански модел комуникације

Из штампе је изашао нови број Православног мисионара (6/2010). Тема броја је Отуђеност у електронском добу. Преносимо разговор са Епископом браничевским др Игнатијем (Мидићем), који је објављен у овом броју Мисионара.

Проблем отуђења у свету електронских комуникација је нераскидиво повезан са начелним темама бића и личности. С тим у вези, за овај број Православног мисионара разговарамо са Епископом браничевским др Игнатијем (Мидићем), професором догматике на Православном богословском факултету у Београду и једним од савремених православних теолога који хришћанским кључем црквеног предања успева да откључа најсложеније проблеме који муче човека данашњице.

Неканонско православље

А људи, који су га држали, ругали су му се и у ударали су га,
покрили су га и питали: прореци ко те је ударио? (Лк. 22, 63-64)

ДУШЕГУБНИ РАСКОЛИ И СЕКТЕ КОЈЕ СЕ НАЗИВАЈУ ''ПРАВОСЛАВНИМА'' И ТЗВ. ''НЕКАНОНСКО ПРАВОСЛАВЉЕ''

У хришћанском свету одавно је позната уситњеност и расцепканост међу протестантским заједницама, често истицана и од стране нас православних како би се још више нагласио понос нашим јединством. То наше јединство, наша саборност, спада у најосновнија својства Цркве по којима се препознаје наша аутентичност, тј. Православље.