Недеља Православља

На самом почетку Часнога поста, у њену прву недељу, наша Света Црква Православна обележава успомену на једну од њених великих победа, или како рече један Божји угодник, не само на једну победу и једног победиоца, него на дугу бројаницу од победа и читаву восјку победилаца.

Благословене и свете душе одредише овај дан да нас подсећа на многобројне победе наше вере, да нас подсете да не заборавимо, да нас охрабре да не клонемо, да нас загреју да се не охладимо, и да нам отворе вид духовни да не заслепимо и у слепилу се не предамо непријатељу.

Изјава Епископа Ангелоса поводом америчке декларације

Његово Преосвештенство Епископ Ангелос, генерални епископ Коптске Православне Цркве у Великој Британији,дао је следећу изјаву поводом декларације Стејт департмента САД о геноциду над хришћанима, Јазидима, шиитским муслиманима и другим мањинама на Блиском истоку.

Примили смо веома добродошле, али изненадне вести из Сједињених Америчких Држава, преко државног секретара Џона Керија, којима се признаје да је Исламска држава „одговорна за геноцид над групама у областима које су под њеном контролом, међу којима су Јазиди, хришћани и шиити.“

Сећање на погром на КиМ пре 12 година: Зашто једино Србин не може да се врати тамо где је рођен?

Сећање на погром на КиМ пре 12 година: Зашто једино Србин не може да се врати тамо где је рођен?
Сећање на погром на КиМ пре 12 година: Зашто једино Србин не може да се врати тамо где је рођен?
Сећање на погром на КиМ пре 12 година: Зашто једино Србин не може да се врати тамо где је рођен?
Сећање на погром на КиМ пре 12 година: Зашто једино Србин не може да се врати тамо где је рођен?

На академији у Народном позоришту речено да је у два дана етнички мотивисаног насиља погинуло осам Срба, 4.000 их је протерано из шест градова и девет села, а срушено је, спаљено и тешко оштећено 35 цркава и манастира. - Говорио Преосвећени Епископ топлички Арсеније, викарни Епископ Његове Светости Патријарха Иринеја

Свечана академија поводом 12. годишњице од погрома Срба на Косову и Метохији одржана је вечерас, у организацији Владе Србије, у Народном позоришту у Београду.

Принц Чарлс посетио Светоархангелски манастир у Ковиљу

Преосвећени Епископ бачки г. др Иринеј, Високопреосвећени Митрополит загребачко-љубљански г. др Порфирије, викарни Епископ јегарски г. Јероним и високопреподобни архимандрит г. Исихије, намесник манастира Ковиља, са братством, дочекали су на манастирској капији Његово Краљевско Височанство Принца Џарлса од Велса.

Звук манастирских  звона на улазу у храм сменило је појање хора Свети Јован Дамаскин, који је у част високог госта прво отпојао Славословље Данила Протопсалта, а потом, на енглеском језику химне Теби, Изабраној Војвоткињи (To Тhee, the Champion Leader) и Да те благослови Господ и да те чува (The Lord bless you and keep you), стихове који се проузносе британском монарху  у  Вестминстерској опатији.

Саопштење за јавност

У скоро свим данашњим електронским и штампаним медијима осванула је вест коју је лансирао зрењанински бискуп Ласло Немет, да је за месец мај ове године била заказана посета папе Фрање Србији и да је договорен и детаљан протокол те посете. По тврђењу именованог бискупа, ова посета је отказана због предстојећих парламентарних и локалних избора у Србији.

Ова ,,сензација” је, међутим, демантована од стране Његове Светости Патријарха српског господина Иринеја, као и из Кабинета Председника Србије.

Као портпарол Српске Православне Цркве саопштавам да ова вест звучи сасвим невероватно, у стилу бискупа Немета, познатом и одраније, јер је за месец мај ове године планирана и договорена посета папе Фрање Цариграду, где треба да учествује на великом међународном скупу црквених поглавара, шефова и представника држава и хуманитарних организација, а предвиђен је и одвојени сусрет са Његовом Светошћу Патријархом васељенским господином Вартоломејем.

Eпископ бачки Иринеј,
портпарол Српске Православне Цркве

Годишњица Мартовског погрома на Косову и Метохији

Подсећамо:

Материјали о Мартовском погрому са званичног сајта Владе Републике Србије:

Овде можете преузети и поглавља књиге "Мартовски погром на Косову и Метохији" коју су 2004. године издали Министарство културе Владе Републике Србије и Музеј у Приштини (са измештеним седиштем).

Повезане вести:

Навршава се 12 година од када jе са Kосова и Mетохиjе у рушилачким нападима албанских екстремиста протерано 4.012 Срба, а већина њих се до данас ниjе вратила у своjе домове.

У таласу насиља на Kосову и Mетохиjи тада jе убиjено 19 особа, од коjих осам Срба, док jе 11 Aлбанаца страдало у обрачуну са припадницима међународних снага безбедности. Повређено jе наjмање 170 Срба, као и десетине припадника међународних снага коjи су се сукобили с локалним Aлбанцима штитећи Србе и њихову имовину. Порушено jе око 800 српских кућа и запаљено 35 верских обjеката, укључуjући 18 споменика културе, међу коjима и црква Богородице Љевишке у Призрену.