Игуман Сретењског манастира Тихон изабран за епископа

Игуман Сретењског манастира архимандрит Тихон (Шевкунов) изабран за Јегорјевског епископа – викарног епископа Московске епархије.

Ова одлука је донета 22. октобра 2015. године на редовној седници Светог Синода Руске Православне Цркве под председавањем Његове Светости Патријарха московског и све Русије г. Кирила.

Духовна радост у Аугсбургу

Духовна радост у Аугсбургу
Духовна радост у Аугсбургу
Духовна радост у Аугсбургу
Духовна радост у Аугсбургу

У двадесету недељу по Духовима 18. окотобра 2015. године свечано је прослављена храмовна слава, Свeти Стефан и Јелена Штиљановић, у баварском граду Аугсбургу.

Евхаристијским сабрањем начаслствовао је Високопреосвештени Митрополит загребачко-љубљански др Порфирије, уз саслужење Преосвештеног Епископа бихаћко-петровачког Атанасија, и домаћина, Преосвештеног Епископа франкфуртског и све Немачке Сергија, као и већег броја свештеника и ђакона из Немачке и Отаџбине.

Препоручујемо: Српски прота Милутин Тесла (1819-1879)

У издању манастира Студеница недавно је изашла студија која објашњава порекло једног од највећих генија у историји човечанства - Николе Тесле.

Његов отац је био својеврсни геније: песник, хуманиста и просветитељ, дипломата, интелектуалац, полиглота, љубитељ природних наука, српски национални радник, а изнад свега молитвеник - православни свештеник. Међу прецима и најближим рођацима велики Никола Тесла има неколико десетина православних свештеника, неколико монаха и једног Епископа, рођеног ујака - Митрополита дабробосанског Николаја Мандића.

Етеријино ходочашће у Свету Земљу

У едицији Свети оци у преводу на српски језик објављен је путописни дневник Етеријино ходочашће у Свету Земљу.

Ово је четврта књига у поменутој новоформираној едицији, а у припреми су Живот Константинов од Јевсевија Кесаријског, посланице Светог Игњатија Богоносца, црквене историје од Сократа Схоластика и Теодорита Кирског. Монаштво као организовани начин живота и подвига монаха развио се интензивно у 4. веку на Истоку. О томе, поред осталог, сведоче и многи хришћански писци са Запада који су посећивали хришћански Исток: Свету Земљу, Египат, Синај, и на лицу места се упознавали са монасима пустињацима и њихово духовно-монашко искуство преносили на хришћански Запад.

Монахиња Етерија (Егерија) је то учинила крајем 4. века, и оставила, поред осталог, драгоцене путописачке-поклоничке белешке које употпуњавају нашу слику о развоју монаштва у то доба. У том погледу можемо је упоредити са њеним савременицима и земљацима са Запада, као што су били презвитер Руфин из Аквилеје (данас Градо код Трста у северној Италији), Блажени Јероним, Преподобни Јован Касијан и многи други. Надамо се да ће ово дело наићи на добар пријем код читалаца српског говорног подручја и шире.

Молитвено сећање на Новомученике крагујевачке

Молитвено сећање на Новомученике крагујевачке
Молитвено сећање на Новомученике крагујевачке
Молитвено сећање на Новомученике крагујевачке
Молитвено сећање на Новомученике крагујевачке

Његово Преосвештенствo Епископ шумадијски г. Јован служио свету архијерејску Литургију у порти храма Светих крагујевачких новомученика у Шумарицама

Пре седам деценија Крагујевац и околина су били поприште једног од најкрвавијих злочина у II светском рату. Фашистички војници у знак одмазде у неколико дана стрељали су више хиљада недужних цивила међу којима и велики број деце.

Прави циљеви напада НДНВ на владику Иринеја и на РТС

Прави циљеви напада НДНВ  на владику Иринеја и на РТС

Било је очекивано – па и извесно – да ће после јучерашњег дана (20. октобра 2015. године) уследити напади већ експонираних личности и невладиних организација на укупну политику Србије према самопроглашеној независности јужне српске покрајине, Косова и Метохије. Повод је нађен у емисији „Упитник“ која је под насловом  „Унеско - Чији су српски Дечани?“ емитована синоћ на Јавном медијском сервису Србије. Текстом „Говор мржње, дискриминација и ратно хушкање на РТС-у“ прво се јавило „Независно друштво новинара Војводине“.