Игуман Сретењског манастира Тихон изабран за епископа
23. Октобар 2015 - 9:43
Игуман Сретењског манастира архимандрит Тихон (Шевкунов) изабран за Јегорјевског епископа – викарног епископа Московске епархије.
Ова одлука је донета 22. октобра 2015. године на редовној седници Светог Синода Руске Православне Цркве под председавањем Његове Светости Патријарха московског и све Русије г. Кирила.
Духовна радост у Аугсбургу
22. Октобар 2015 - 12:46У двадесету недељу по Духовима 18. окотобра 2015. године свечано је прослављена храмовна слава, Свeти Стефан и Јелена Штиљановић, у баварском граду Аугсбургу.
Евхаристијским сабрањем начаслствовао је Високопреосвештени Митрополит загребачко-љубљански др Порфирије, уз саслужење Преосвештеног Епископа бихаћко-петровачког Атанасија, и домаћина, Преосвештеног Епископа франкфуртског и све Немачке Сергија, као и већег броја свештеника и ђакона из Немачке и Отаџбине.
Препоручујемо: Српски прота Милутин Тесла (1819-1879)
22. Октобар 2015 - 10:01У издању манастира Студеница недавно је изашла студија која објашњава порекло једног од највећих генија у историји човечанства - Николе Тесле.
Његов отац је био својеврсни геније: песник, хуманиста и просветитељ, дипломата, интелектуалац, полиглота, љубитељ природних наука, српски национални радник, а изнад свега молитвеник - православни свештеник. Међу прецима и најближим рођацима велики Никола Тесла има неколико десетина православних свештеника, неколико монаха и једног Епископа, рођеног ујака - Митрополита дабробосанског Николаја Мандића.
Етеријино ходочашће у Свету Земљу
22. Октобар 2015 - 9:54У едицији Свети оци у преводу на српски језик објављен је путописни дневник Етеријино ходочашће у Свету Земљу.
Ово је четврта књига у поменутој новоформираној едицији, а у припреми су Живот Константинов од Јевсевија Кесаријског, посланице Светог Игњатија Богоносца, црквене историје од Сократа Схоластика и Теодорита Кирског. Монаштво као организовани начин живота и подвига монаха развио се интензивно у 4. веку на Истоку. О томе, поред осталог, сведоче и многи хришћански писци са Запада који су посећивали хришћански Исток: Свету Земљу, Египат, Синај, и на лицу места се упознавали са монасима пустињацима и њихово духовно-монашко искуство преносили на хришћански Запад.
Монахиња Етерија (Егерија) је то учинила крајем 4. века, и оставила, поред осталог, драгоцене путописачке-поклоничке белешке које употпуњавају нашу слику о развоју монаштва у то доба. У том погледу можемо је упоредити са њеним савременицима и земљацима са Запада, као што су били презвитер Руфин из Аквилеје (данас Градо код Трста у северној Италији), Блажени Јероним, Преподобни Јован Касијан и многи други. Надамо се да ће ово дело наићи на добар пријем код читалаца српског говорног подручја и шире.
Молитвено сећање на Новомученике крагујевачке
22. Октобар 2015 - 9:32Његово Преосвештенствo Епископ шумадијски г. Јован служио свету архијерејску Литургију у порти храма Светих крагујевачких новомученика у Шумарицама
Пре седам деценија Крагујевац и околина су били поприште једног од најкрвавијих злочина у II светском рату. Фашистички војници у знак одмазде у неколико дана стрељали су више хиљада недужних цивила међу којима и велики број деце.
Прави циљеви напада НДНВ на владику Иринеја и на РТС
21. Октобар 2015 - 22:12
Прави циљеви напада НДНВ на владику Иринеја и на РТС
Било је очекивано – па и извесно – да ће после јучерашњег дана (20. октобра 2015. године) уследити напади већ експонираних личности и невладиних организација на укупну политику Србије према самопроглашеној независности јужне српске покрајине, Косова и Метохије. Повод је нађен у емисији „Упитник“ која је под насловом „Унеско - Чији су српски Дечани?“ емитована синоћ на Јавном медијском сервису Србије. Текстом „Говор мржње, дискриминација и ратно хушкање на РТС-у“ прво се јавило „Независно друштво новинара Војводине“.