Божићна посланица Српске Православне Цркве

Српска Православна Црква својој духовној деци о Божићу 2013. године

И Р И Н Е Ј

по милости Божјој

православни Архиепископ пећки, Митрополит београдско-карловачки и Патријарх српски, са свим Архијерејима Српске Православне Цркве – свештенству, монаштву и свим синовима и кћерима наше свете Цркве: благодат, милост и мир од Бога Оца, и Господа нашега Исуса Христа, и Духа Светога, уз радосни божићни поздрав:

МИР БОЖЈИ – ХРИСТОС СЕ РОДИ!

Јављам вам радост велику која ће бити свему народу.
Јер вам се данас роди Спас, који је Христос Господ

(Лк 2,10-11)

Овим речима, браћо и сестре и драга децо духовна, анђео Господњи се јавља пастирима у Витлејему и саопштава им радост велику – да се роди Христос, Господ и Спаситељ. Иако обузети страхом великим због појављивања анђела Божјег међу њима, они бише озарени славом Господњом. Ову исту радост велику поводом сверадоснога празника Рођења Господа Исуса Христа нама, сабранима у светим храмовима, у нашим домовима, у болницама и другим заводима, на путевима и радним местима, анђео такође данас објављује. Знајући то, уместо страха и изненађености, радујмо се и веселимо се, заједно са свим небеским силама, и препустимо се слави Господњој! Нека нас она све испуни и потпуно обузме, као некада пастире у Витлејему Јудејском!

Сабрање у манастиру ђакона Авакума и игумана Пајсија

Сабрање у манастиру ђакона Авакума и игумана Пајсија
Сабрање у манастиру ђакона Авакума и игумана Пајсија
Сабрање у манастиру ђакона Авакума и игумана Пајсија
Сабрање у манастиру ђакона Авакума и игумана Пајсија

Његово Преосвештенство Епископ шумадијски и администратор жички г. Јован служио је свету архијерејску Литургију у манастиру Преподобномученика ђакона Авакума и игумана Пајсија у Трнави код Чачка.

Епископу је саслуживало двадесет свештеника и пет ђакона. Овом приликом Епископ је рукоположио ђакона чачанске Саборне цркве Радишу Сеочанца у чин презвитера и поставио га за другог атеничког пароха.Такође, Владика је рукоположио Драгана Милованчевића, дипломираног теолога из Горњег Милановца, у чин ђакона и поставио га да служи у Саборном храму Вазнесења Господњег у Чачку. Епископ је својом богонадахнутом беседом поучио новорукоположене пастире Цркве о узвишености свештеничког достојанства, молећи их да чувају благодат Светога Духа коју су примили.

Црква у доба Светог Цара Константина Великог

На крају јубиларне године Миланског едикта (313-2013) објављен је зборник радова са Међународног научног скупа Црква у доба Светог Цара Константина Великог, заједничким трудом Православног богословског факултета Универзитета у Београду и Високе школе – Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију.

Вођени народном пословицом Конац дело краси... организатор научног скупа и – уједно – уредник овог зборника протојереј-ставрофор др Радомир Поповић, и председник Научног одбора скупа Епископ бачки Г. Иринеј, после неколико међународних научних скупова (Ниш и Византија у Нишу, затим на Православног богословском факултету и у САНУ у Београду), округлих столова, неколико великих изложби ранохришћанске уметности (Луксембургу, Паризу и Београду), а затим и великог међуправославног молитвеног сабрања у Нишу, потписују рецензиран зборник петнаест научних радова.

У уводној речи уредник зборника истиче важност тренутка у којем је наша генерација Божјим промислом удостојена прослављања јубилеја Миланског едикта.

Бакине Божићне приче

Желећи да за најрадоснији хришћански празник обрадује своје читаоце, ”Светосавско звонце” је, са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја, издало антологију ”Бакине Божићне приче”. Приређивач књиге, главни и одговорни уредник Звонца, Радмила Мишев, проткала je са много љубави и нежности избор најлепших савремених и класичних божићних прича, ”Бакиних Божићних прича” .

Ова антологија на особен начин пружа сваком читаоцу могућност сагледавање лепоте Божићних празника приказане кроз пет целина: Рождество, Божићни обичаји, Бајке и легенде, Божићне приче и Вертеп и Божићне представе.

Колико је књига питка и разумљива у самом предговору открива нам ђакон мр Ивица Чаировић, који између осталог, каже: ”Разумљив језик и стилска повезаносту овој збирци јасно указују на дугогодишњи рад на овој публикацији. Врло различито образовање и  ”наизглед” неспојив контекст аутора прича, Радмила Мишев је вешто повезала у целину и на тај начин спојила корисно и душепољезно штиво са обичајима и дала овом раду свој ауторски печат”.

Књигу можете наручити преко сајта Светосавског звонца на следећи линк: http://www.zvonce.spc.rs/?p=4807

Обиљежено страдање Срба у аустроугарском логору у Добоју

Обиљежено страдање Срба у аустроугарском логору у Добоју
Обиљежено страдање Срба у аустроугарском логору у Добоју
Обиљежено страдање Срба у аустроугарском логору у Добоју
Обиљежено страдање Срба у аустроугарском логору у Добоју

Поводом годишњице обиљежавања страдања Срба у добојском логору, дана 25. децембра 2013. године, у организацији Центра за културу и образовање Добој и Књижевног клуба „Јован Дучић“ из Добоја, одржано је књижевно вече на коме су представљени радови и извршено је уручење награда на објављеном конкурсу на тему „Српске Голготе XX вијека“.

Сутрадан, 26. децембра 2013. године у просторијама сале Скупштине Града Добоја, одржана је, веома посјећена од стране добојских студената, средњошколаца и ученика, Јавна трибина на тему „Срби и Први свјетски рат“. На трибини су веома надахнуто говорили познати српски историчари и Универзитетски професори Жељко Вукадиновић, Драган Марковић и Слободан Шоја.