Патријарх Иринеј служио у цркви Светог Димитрија у Новом Београду

Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј служио је јуче, 11. априла 2010. године, Свету Архијерејску Литургију у цркви Светог Великомученика Димитрија у Новом Београду.

По завршетку Свете Литургије Његова Светост је преломио славки колач хора при храму Светог Димитрија. Уследила је трпеза љубави коју је припремио старешина храма пртојереј-ставрофор Рајко Недић са братством и члановима хора.

Уредбе и прописи Митрополије београдске 1835-1856

Најновије издање Одбора за просвету и културу Епархије браничевске представља публикација Уредбе и прописи Митрополије београдске 1835-1856. У питању је прва књига зборника докумената из Библиотеке Архива епархије браничевске. У њој су публиковани извори из Епархијске архиве који се односе на период док је, у црквено-адмонистративном погледу, подручје данашње Епархије браничевске припадало Митрополији београдској. Због ограничености обима публикације, прва књига обухвата грађу од 1835, од када потичу најстарији сачувани документи, до 1856, док ће наредне публикације садржати изворе до 1922. године, када је након обнове Епархије браничевске конституисан и епархијски Духовни суд. Тако ће првих неколико зборника докумената сачињавати тематску целину посвећену уредбама и прописима Митрополије београдске. Овим уредбама, прописима и налозима, које је у виду расписа, Конзисторија Митрополије београдске преко окружних протопрезвитерата упућивала нижем свештенству, вршено је уређење црквеног живота у Кнежевини, потом Краљевини Србији. Међу публикованим изворима, поред уредби и прописа црквеног садржаја, налази се и велики број докумената који се тичу политичке, социјалне и културне историје српског народа, од којих, свакако, треба издвојити поједине владарске прокламације и указе.

Извод из књиге

Извор: Одбор за просвету и културу Епархије браничевске

Владика Атансије у Умчарима на Источни петак

По благослову Његове Светости Патријарха српског Г. Иринеја, Његово Преосвештенство Епископ хвостански Г. Атанасије, Викар Његове Светости, служио је Свету Архијерејску Литургију на Васкршњи Петак (Источни Петак) 09. априла 2010. године у храму Успења Пресвете Богородице у Умчарима, а на позив пароха умчарских и мештана села Пудараца и Умчара.

Повод овој свечаности било је освећење темеља новог храма у Пударцима, који је посвећен Живоносном Источнику (Источном Петку).

Уместо воштанице за душу преминулога пријатеља

У уторак, 30. марта 2010. године, у осамдесетој години живота, упокојио се др Јозеф Хомајер, умировљени римокатолички бискуп Хилдесхајма (Немачка), а сахрана ће му бити сутра, на Светлу Суботу, 10. априла.

У православном свету бискуп Хомајер је био поштован као искрени пријатељ, а посебно је високо цењен у Српској Православној Цркви. У време агресије НАТО-пакта, у знак солидарности, посетио је Србију - једини он са хришћанског Запада! - и јавно подигао глас против страдања нашег народа. Његова оцена да НАТО-агресија представља „тежак пораз за хришћанске Цркве у Европи", које „нису учиниле све што је било потребно и могуће у тражењу праведног мира", остала је упамћена као глас вапијућег у пустињи. Савремени положај српског народа и Српске Православне Цркве сагледавао је дубински, кроз добро познавање историје Балкана. Предано је заступао становиште да се право место Србије налази у уједињеној Европи. Залагао се за заштиту угрожених православних светиња и нашег народа на Косову и Метохији. Иначе, био је један од најважнијих сарадника почившег кардинала Јулија Депфнера у процесу немачко-пољског измирења.

Званични пријеми у Српској Патријаршији - 9. април 2010. године

Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј примио је данас, у Српској Патријаршији у Београду, Јована Кркобабића, потпредседника Владе Републике Србије и председника Партије уједињених пензионера Србије. Пријему је присуствовао адвокат Тома Фила.

Митрополит Амфилохије примио г. Леа ван Дуисбурга

Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије примио је синоћ у Цетињском манастиру г. Леа ван Дуисбурга, координатора Европског хришћанског политичког покрета (ЕЦПМ) за Источну Европу и члана Европског парламента. У дужем и садржајном разговору, г. Ван Дуисбург је информисао Његово Високопреосвештенство о активностима чланова Европског хришћанског политичког покрета у Европском парламенту у погледу афирмације хришћанских вриједности у политичком животу и уопште у Европи. Посебно је нагласио значај породичних вриједности, заштите од дискриминације и обнове савременог европског друштва на темељу хришћанских вриједности.