Протојереј-ставрофор др Владимир Вукашиновић: Литургијска обнова у 20 веку

Књига протојереја-ставрофора др Владимира Вукашиновића Литургијска обнова у 20. веку ( Београд-Нови Сад-Вршац 2001. године) преведена је на руски језик и објављена у Москви 2005. године, а ове године, 2009, на енглеском језику објављена је у Вашингтону у угледној издавачкој кући Eastern Churches Publications.

Интервју Епископа захумско-херцеговачког Григорија листу Политика

Седница Светог архијерејског синода, одржана прошлог четвртка, имала је јаког одјека у јавности: причало се и писало о поделама у „црквеној влади", несугласицама архијереја због иступања појединих црквених великодостојника поводом „Параде поноса", сукобима чак и око неких политичких питања, као што је посета руског председника Србији. Епископ захумско-херцеговачки Григорије, један од чланова Синода, чији је састав скоро потпуно промењен после мајског заседања Светог архијерејског сабора, у разговору за наш лист каже да је седница Синода протекла у веома доброј атмосфери, као и да није било сукоба између митрополита Амфилохија и осталих архијереја око тога да ли руски председник треба или не да посети нашу земљу.

Амбасадору Републике Француске у Србији Жан-Франсоа Тералу

Ваша екселенцијо,

Дубоко жалимо због насиља извршеног над Вашим држављанином Брисом Татоном које се догодило у нашем граду и које је довело до смрти овог младог човека. У име Његове Светости Патријарха српског Г. Павла и у своје име као и у име све пуноће Српске цркве, изражавам најискреније саучешће у болу Брисове породице, његових пријатеља, француских грађана и свих оних који су га познавали. Молимо се Господу нашем Исусу Христу да побуди и умножи добру вољу међу људима и да усмери срца свих нас на истрајну борбу против свакога зла.

Митрополит црногорско-приморски Амфилохије

Почасни докторат Патријарху константинопољском и васељенском Г. Вартоломеју на Фордаму

Његова Свесветост Патријарх константинопољски и васељенски Г. Вартоломеј, 270. по реду на трону патријараха Цркве коју је основао Свети апостол Андреј на свечаности у универзитетској капели у Фордаму примиће почасни докторат honoris causa за правне науке.

"Почаствовани смо што ћемо угостити Васељенског Патријарха овде у Фордаму," рекао је Џозеф Мекшејн, председник Фордама. "Његова Свесветост нас увек поучава васељенској толеранцији, опслуживању Земљи и храброј одбрани вере. Зато нудимо топлу добродошлицу Васељенском Патријарху и очекујемо да се оснаже односи Православне и Католичке Цркве."

Др Здравко Пено: Христос – нова твар

Очекивање Христовог доласка јесте превасходно ишчекивање Његове славе, а то је слава целокупне творевине Божије која се у Њему прославила приликом Васкрсења. Уколико би се нова твар обновила на старој земљи, како говоре, хилијасти, тада би било речи о некој врсти митологије, а не о животу нове твари. Као што ново вино тражи нове мехове, тако и нови живот тражи нову твар, а живот нове твари у свој њеној пуноти јесте благодатно јединство творевине са њеним Творцем у Оваплоћеном и Васкрслом Господу Христу.

Протођакон Радомир Ракић: Православни богословски факултет у Черновцима

Писати о једином православном богословском факултету у Аустро-Угарској Монархији пре Првог светског рата - у временској удаљености од скоро једног столећа - није никако лаган подухват, јер: а) нема у животу ни једног некадашњег студента из Черноваца, сада далеке Украјине, и б) нико од њих није остављао историјске забелешке или писао мемоаре што би се могло упослити у овом раду. Међутим, остала су њихова дела, уз светао спомен на њихов живот и рад у својој Цркви, Српској цркви. Трећи важан моменат је и чињеница што је тај исти факултет данас, након успостављања суверене Републике Украјине (1990) и после самовласног проглашења аутокефалним једног дела ове Цркве, потпао под јурисдикцију управо ове неканонске јерархије.