Освећење цркве у Љељенчи код Бијељине

ЉељенчаЊегово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Г. Василије освештао је 7. септембра 2008. године цркву Свете Тројице у Љељенчи код Бијељине. После чина освећења Владика Василије је служио Свету Архијерејску Литургију уз саслужење протојереја-ставрофора Недељка Пајића, протојереја-ставрофора Славка Максимовића, протојереја-ставрофора Цвике Мојића, јереја Горана Ненића и протођакона Жарка Мијатовића и Славољуба Милошевића.

„ Подићи цркву значи ударити печат снаге вјере своје и наде у боље сутра. Подижемо цркве да би се у њима вјерни народ молио и зато знајте да овај Дом Божији никада не смије бити празан. Христос Господ је рекао да Царство Божије није само на небу него и на земљи и зато је Царство Божије у човјеку када има мирну савјест, када мирно спава, када живи у миру и поштовању са свим људима. Свети апостол Јаков каже: Чините добро једни другима да вам никада не досади. Ви сте показали да је у вама једно срце, једна душа и да је у вама вјера у боље сутра.", истакао је Владика Василије и додао:" Смета појединцима зашто се слави крсна слава у Бијељини. Срам и стид их било! Нама требају они који граде јединство међу Србима а не они који стварају раздоре!".

Владе Дивац и Драган Тарлаћ у посети Метохији

Драган Тарлаћ Владе ДивацПрослављени српски кошаркаши Владе Дивац и Драган Тарлаћ у организацији ИОЦЦ-а (Међународне православне добротворне организације) посетиће у понедељак и уторак места у којима живе Срби у Метохији као и најзначајније светиње Српске православне цркве. Тарлаћ и Дивац ће у местима Бање, Осојане, Гораждевац и у Великој Хочи најмлађима уручити пригодне поклоне лопте, мајице и качкете. У пратњи Дивца, Тарлаћа и руководства ИОЦЦ-а које предводи Константин Триандафил, извршни директор ове организације, биће и викарни Епископ липљански Теодосије, а делегација ће посетити Високе Дечане, Пећку Патријаршију, Богородицу Љевишку и цркву Светог Ђорђа у Призрену. ИОЦЦ је у српским срединама у Метохији урадио бројне пројекте, међу њима су и реновирање школа у Гораждевцу, у селу Бање, нова опрема, укључујући комјутере, за школу у Великој Хочи и новчана помоћ за школу у Сувом Грлу у општини Србица.

Извор: КИМ Радио

Међународни семинар за вероучитеље на Фрушкој гори

Битан подстицај унапређењу верске наставе

Учесници семинара ће посебну пажњу посветити питањима суштински важним за сагледавање различитих искустава која могу допринети унапређењу наставе и помоћи ученицима да лакше и успешније савладавају градиво. Теме предавања и дискусија су: Искуства религије и пракса оцена у школама; Светске религије као тема веронауке; Наставници као чланови заједнице; Духовни лик вероучитеља.

Крајем јула 2001. године, доношењем Уредбе Владе Србије о организовању и остваривању верске наставе у основним и средњим школама у Србији, окончана су вишегодишња заједничка настојања Српске Православне Цркве и свих традиционалних Цркава и верских заједница у Србији на остваривању основних људских и верских права грађана Србије који су верници.

Од школске 2001/2002. године, Катихизис или Веронаука се, као изборни предмет, учи у свим основним и средњим школама Србије, по савременим плановима и програмима и из одговарајућих уџбеника.

Веронаука На почетку школске 2008/2009. школске године, шесте у којој се поново учи катихизис у јавним школама, на Фрушкој Гори се, од 2. до 7. септембра, одржава посебно важан међународни семинар под називом „Катихета као сведок вере". Семинар организују Православна епархија бачка, Надбискупија београдска и Евангеличка Црква Немачке, уз подршку Фондације Конрад Аденауер.

У раду семинара учествују вероучитељи из православних епархија и римокатоличких бискупија у Србији, евангелички и римокатолички теолози и вероучитељи из Немачке, као и наставници веронауке из домаћих Цркава реформације.

Синод Српске Православне Цркве тражи од Владе Србије измене и допуне Закона о реституцији

Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве упутио је молбу Влади Србије да у оквирима својих надлежности и по хитном поступку утврди предлог измена и допуна Закона о реституцији имовине црквама и верским заједницама и на тај начин одложи предвиђени рок за пријављивање одузете имовине.

У писму насловљеном на председника Владе Мирка Цветковића, које је потписао митрополит црногорско-приморски Амфилохије, наведено је да је предвиђени рок који истиче 30. септембра неприхватљив, будући да Закон о реституцији из 2006. није примењиван 15 месеци и да је Дирекција за реституцију почела рад тек у децембру 2007, што је супротно условима предвиђеним законом.

Одржан семинар за вјероучитеље Епархије зворничко-тузланске

Епископ Атанасије

Данас је у Бањи Врућици ( хотел Кардиал ) одржан редован годишњи семинар за вјероучитеље Епархије зворничко-тузланске. На самоме почетку присутнима се обратио подпредсједник Катихетског одбора СПЦ у РС и БиХ протојереј-ставрофор Недељко Пајић.

Поздравивши све присутне отац Недељко је између осталог истакао:"Најзад, а могло би бити и прво, поздрављам све вас, драги вјероучитељи који предајете вјеронауку и од којих зависи да ли ће нам се ученици опредјељивати за овај предмет или ће га избјегавати. Ако ви вјеронауку учините предметом који ученици воле, који радо уче и за који неће имати дилеме да ли им то треба или не, онда сте ви свој задатак извршили. Опет, по ко зна који пут, желим да поновим: не односите се према овом предмету као предавачи и испитивачи, а према дјеци као предметима учења и испитивања, него изградите према ученицима такав однос да вас они увијек доживљавају као родитеље и старију браћу и сестре који им желе добро. Тада нећете морати бринути ни за њихов однос према вама ни према предмету који предајете".

Човек и космос - Ларс Тунберг

Ларс Тунберг

То што је Максим своје коментаре о литургији написао као монах, такође значи да их је написао и као ученик, као неко ко је примио вековно предање монашке мудрости и опита. Није нам баш једноставно да наведемо све његове претходнике, али са сигурношћу знамо да су двојица значајнији од осталих: Псеудо-Дионисије Ареопагит (са својом Небеском јерархијом) и непознати «старац» чију мудрост Максим жели да пренесе. Уколико је ова последња особа заиста постојала - овде се суочавамо са истим проблемом као у случају старца - подвижника из Подвижничког слова - онда је вероватно реч о игуману Софронију, кога је Максим срео и са ким је живео у Картаги и који је постао Патријарх јерусалимски (види Прво поглавље). Без обзира на утицај тога човека, не треба да потценимо значај Мистагогије као дубоког израза Максимовог властитог богословља.