Саопштење министарства за Косово и Метохију и министарства вера РС

Састанак представника СПЦ и представника владе Србије о горућим проблемима на Косову и Метохији

У име владе Србије састанку су присуствовали министар за Косово и Метохију Горан Богдановић, министар вера проф. др Богољуб Шијаковић и министар културе Небојша Брадић. СПЦ представљали су Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Амфилохије, заменик Патријарха и председник Одбора Светог архијерејског синода СПЦ за Косово и Метохију, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски Артемије и Његово Преосвештенство викарни Епископ липљански Теодосије, представник СПЦ у процесу обнове цркава и манастира које се изводи у организацији Савета Европе.

Седамстогодишњица рођења цара Душана (1308-2008)

Цар ДушанСтефан Урош IV Душан Немањић (око 1308 - 20. децембар 1355). Српски краљ 1331-1345. и први српски цар 1346-1355. Син краља Стефана Дечанског.

Краљ Милутин је због сукоба око власти са сином Стефаном, овога ухватио и протерао га у Скопље где је наредио да се ослепи (у срењем веку је постојало веровање да слеп човек не може да води државу па се ослепљивање често користило да се онемогући некоме да дође на власт). После делимичног ослепљења, Стефан је са женом и двоје деце Душицом и Душаном протеран на византијски двор код Милутиновог таста цара Андроника II у Цариград. На захтев Цркве Милутин допушта Стефану да се врати у Србију али задржава Душана код себе, највероватније као таоца што је била честа пракса у средњем веку. После Милутинове смрти, Стефан је уз помоћ цркве и архиепископа Данила постао нови краљ под именом Стефан Урош III а истовремено је крунисан његов син Стефан Душан као "млађи краљ".

Интернет и личност

интернет У часопису "ТО VIMA" (Корак) од 06.10.1998. године, објављен је врло интересантан интервју са Џоном Гејџом, једним од твораца Интернета. Из интервјуа доносимо најупечатљивије одломке:

- Зашто путујете када преко Интернета можете много лакше да контактирате са светом?

Путујем, углавном, да бих се срео и разговарао са људима који имају интересовања слична мојим. Узрок путовања је увек жеља за сусретом, познанством лицем у лице.

- Каква је разлика између упознавања неког човека преко Интернета и сусрета са њим?

Интернет, као што примећујете, доживљавам као своју кућу. Преко њега свакодневно контактирам са хиљадама људи. Понекад се преварим и помислим како их разумем. После, када их сретнем, видим да их уопште нисам разумео.

- Врло је озбиљно то што кажете. Шта је то што спречава међусобно разумевање преко Интернета?

Чудно је да то каже човек који га је створио... Па ипак, то је закључак до којег сам дошао и не могу да га прећутим.

Патријарх Српски Павлe: Блаженство је у нашим рукама

Нема ветар ту моћ да пшеницу претвори у плеву. Ветар ти је само показао да си празан и лак и занео те

АгапеУ једној беседи сте цитирали јеванђељску причу која осликава управо ово о чему говоримо. Прича је о класу који се понаша према ветру онако како дува... Молим Вас да поново препричате ту причу где је у ствари закључак да време, односно ветар,који је метафора у тој јеванђељској причи, може да пољуља клас уколико је празан, али нема ту снагу да га претвори у плеву.

- То је реч светог Јована Крститеља. Сви су људи мислили у то доба да је он тај обећани Спаситељ, а он каже: нисам ја то, иза мене долази човек пред којим ја нисам достојан да се сагнем да му разрешим ремење на обући његовој, он ће вас крстити Духом Светим и водом. Ориген после поставља питање па каже: за нас је Христос као да смо ми на једном гувну на којем има онај стожер око кога је пшеница из снопља разрешена, и онда доведу волове или коње који се повежу да се окрећу и газе по томе, да би се одвојила пшеница од онога класја. И кад они зађу до краја, онда се окрену, па на другу страну. Кад се види клас да је већ пустио пшеницу и плеву, онда се скупља она слама, а пшеница и плева се сакупљају заједно у џакове, па кад буде један ветар одговарајући, не бура која ће однети све, износи се та пшеница и плева. Баца се дрвеним лопатама у ваздух, и пшеница пада на своје место а ветар плеву односи. Схватате то. Е, да, а онда ће неко да се жали, па каже: ветар ме је начинио плевом. Нема ветар ту моћ да пшеницу претвори у плеву. Ветар ти је само показао да си празан и лак и занео те. Дакле, потрудимо се да будемо пшеница боља, одолећемо тим ветровима који дувају са свих страна у данашњем времену.

Десетогодишњица хиротоније у архијерејски чин Архиепископа охридског Јована

Архиепископ Његово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски Г. Јован прославио је 20. јула 2008. године десетогодишњицу хиротоније у архијерејски чин.

Као што су већ потврдили представници Савета Европе у Р. Македонији, због „дефицита владања права" Архиепископ охридски Г. Јован налази се у изгнанству, а сваки његов покушај да уђе у своју отаџбину завршио би се његовим хапшењем.

Због тога обележавање десетогодишњег јубилеја обављено је у непосредној близини Р. Македоније - у Врању. У недељу ујутро, више десетина македонских грађана упутило се организованим превозом, аутобусима и аутомобилима, у Врање и испунило Саборни храм Свете Тројице да би заједно са својим Архиепископом обележили дан кога се живо сећају - дан када је Архиепископ Јован пре 10 година у својој приступној беседи најавио решење раскола. Тог дана његове речи, као киша после дугогодишње суше, многима повратиле наду.