Монах др Павле (Кондић): Научни скуп „Седам векова манастира Свете Тројице - Стањевићи (1338-2018.)“

У организацији Митрополије црногорско-приморске, Православног богословског факултета Светог Василија Острошког у Фочи и општине Будва 14. и 15. септембра 2018. године биће одржан Научни скуп под називом „Седам векова манастира Свете Тројице - Стањевићи (1338-2018.)“.

Овај значајан научни скуп, којим почиње обележавање 680 година велике светиње стањевићког манастира, чија ће централна прослава бити одржана 22. септембра, благословиће у петак, 14. септембра 2018. године, у 10 часова у манастиру Стањевићи Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије, а у његовом раду учествоваће велики број еминентних научника. Другог дана, 16. септембра, скуп ће биће одржан на будванској Цитадели.

Нови бројеви патријаршијских гласила

Из штампе изашли нови бројеви Православља - новина Српске Патријаршије и Гласника

У новом броју Православља пажњу читалаца усмеравамо на извештај са устоличења првог српског епископа за Јужну и Централну Америку, Преосвећеног г. Кирила (Бојовића), који је устоличен 2. септембра 2018. године у храму Рождества Пресвете Богородице у Буенос Ајресу. Од академика Владете Јеротића, који је небројено пута писао и говорио за новине Српске патријаршије, редакција се опрашта преносећи беседe патријарха Иринеја и проте Драгомира Санда на опелу 6. септембра 2018. године, као и писмо проте Милоша Весина из Чикага. Косово нас не сме делити наслов је интервјуа који је даo Митрополит загребачко-љубљански Порфирије за Експрес.

Венецијанска комисија против отимања црквене имовине

Конфискација цркава и њихове имовине коју је Влада Црне Горе планирала Нацртом закона о слободи вјероисповијести из 2015. године представљала би кршење Европске конвенције о људским правима, којом се гарантује право на мирно уживање имовине, оцијенили су Венецијанска комисија и ОЕБС/ОДХИР-а.

„Дан“ је објавио неке од најзначајнијих примједби којима документ Венецијанске комисије обилује. Венецијанска комисија је критиковала низ одредби, а посебно ону која се односи на конфискацију имовине, али и захтјев да се Митрополија црногорско-приморска Српске православне цркве региструје, јер, по њиховој оцјени, за тим нема потребе, јер она има неспоран правни субјективитет. У Мишљењу међународни правни експерти су у 96 тачака дали неповољне и негативне оцјене на велики број одредби у Нацрту закона са препорукама да се бришу због дискриминаторних обиљежја.

Човекољубљe: Помоћ становништву Голобока

Човекољубљe: Помоћ становништву Голобока
Човекољубљe: Помоћ становништву Голобока
Човекољубљe: Помоћ становништву Голобока
Човекољубљe: Помоћ становништву Голобока

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа шумадијског г. Јована, Добротворна фондација Српске Православне Цркве „Човекољубљe“ извршила је 7. септембра 2018. године поделу хуманитарне помоћи становништву погођеном олујним невременом и градом који су током јуна ове године задесили подручје општине Смедеревска Паланка.  

Помоћ у виду кукуруза за исхрану стоке примило је 350 угрожених породица у селу Голобок, општина Смедеревска Паланка, а чија су домаћинства претпрела штету од временских непогода. Повезана вест:

Слава српске парохије на Централној обали, Аустралија

Слава српске парохије на Централној обали, Аустралија
Слава српске парохије на Централној обали, Аустралија
Слава српске парохије на Централној обали, Аустралија
Слава српске парохије на Централној обали, Аустралија

Централна обала као географски појам обухвата област на обали Тихог океана, у дужини од око сто километара, а на простору између Сиднеја и Њукастла.

Мисионарску парохију Сабора Срба Светитеља основала је пре више од двадесет година мала група ентузијаста, верних синова и кћери Српске Православне Цркве, да би на тај начин задовољили своје верске потребе. У почетку су један дужи низ година користили свети храм и просторије грчке цркве у Менгрову, да би  пре десет година одлучили да купе скоромно имање са зградом, чије су просторије претворили у место за молитву и окупљање, у Питс Риџу близу Госфорда.

Александар Шчипков: Патријарх Вартоломеј ће остати запамћен као човек који је изазвао раскол

Александар Шчипков: Патријарх Вартоломеј ће остати запамћен као човек који је изазвао раскол

Први заменик председника Синодалног одељења Московског патријархата за односе између Цркве и друштва и медија, члан Друштвене коморе Русије, професор Филозофског факултета МДУ Александар Шчипков је у ексклузивном интервјуу за РИА Новости прокоментарисао најновије кораке Константинопољског патријархата и у вези с тим – тему украјинске аутокефалности. С њим је разговарао Сергеј Стефанов.

Александре Владимировичу, дословце недавно, 31. августа, сви смо били сведоци сусрета патријарха Кирила и патријарха Вартоломеја у Истамбулу, и по завршетку овог сусрета речено је да био братски и да је одржан у духу међусобног разумевања. Међутим, буквално следећег дана на Фанару је свој рад отпочео сабор константинопољских епископа – синаксис, и на њему је патријарх Вартоломеј дозволио себи да изговори прилично оштре речи о Московском патријархату. На који начин се то може спојити и схватити?