Помен великом учитељу Цркве

Помен великом учитељу Цркве
Помен великом учитељу Цркве
Помен великом учитељу Цркве
Помен великом учитељу Цркве

Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки Г. Атанасије, служио је 19. марта 2015. године помен оцу Томасу Хопку, једном од највећих и најзначајнијих православних теолога ХХ вијека.

Отац Томас Хопко (1939-2015) уснуо је у Господу 18. марта 2015. године. Отац Томас Хопко дао је изузетан и непроцјенљив допринос развоју православне теологије и литургијског живота у Америци током ХХ вијека. Отац Томас Хопко и његова животна мисија, свештенослужење, научно стваралаштво, доказ су да се Предање Цркве непрестано надограђује и исписује дјелима и животом Отаца и учитеља Цркве, какав је и он био.

Лик и дјело оца Томаса живи су доказ да Свете оце Црква није рађала само у периоду златне патролошке књижевности у вријеме епохе Васељенских сабора, већ их рађа увијек, јер Дух Свети дише гдје хоће и надахњује оце и учитеље Цркве у свим епохама, а у овој епохи, поред осталих црква је родила и Дух Свети надахнуо великог учитеља и богослова, оца Томаса. Овај нама савремени учитељ Цркве био је успјешан и као професор и као проповједник Ријечи Божје. Био је ствараоц и духовни и биолошки. Припадао је једној сјајној генерацији православних свештеника и богослова – имао је ту част и благослов, да је духовно узрастао и стасавао уз велике оце и богослове који су му били и учитељи али и старије колеге на Академији Св. Владимира у Њујорку, као што су Александар Шмеман, Јован Мајендорф, Николај Арсењев и други еминентни богослови. Био је професор (1968-2002) и декан (1992-2002) Духовне академије Светог Владимира у Њу Јорку.

Био је велики љубитељ српских духовника и светитеља: Светог владике Николаја и Светог оца Јустина (Поповића). Иза себе је оставио велики број духовне дјеце, које из других конфесија превео у хришћанство и учврстио у крило Црквено. Српској црквеној и акдемској заједници нарочито је познат захваљујући преводу његовог четворотомног катихизиса „Православна вера“, захваљујући којем су многе генерације православних студената напојене првим капљицама живе воде Богословља.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка