Прво заседање Одбора за међународну сарадњу Већа за сарадњу с верским организацијама

Прво заседање Одбора за међународну сарадњу Већа за сарадњу с верским организацијама
Прво заседање Одбора за међународну сарадњу Већа за сарадњу с верским организацијама
Прво заседање Одбора за међународну сарадњу Већа за сарадњу с верским организацијама
Прво заседање Одбора за међународну сарадњу Већа за сарадњу с верским организацијама

Прво заседање Одбора за међународну сарадњу Већа за сарадњу са верским организацијама под патронатом Председника Руске Федерације одржан је 19. марта 2015. године у Одељењу за спољне црквене односе Московске Патријаршије. Одбор је успостављен на састанку Већа 11. децембра 2014. године.

Заседањем је председавао Митрополит волоколамски Иларион, председник Одељења за спољне црквене односе Московске Патријаршије. У заседању Одбора за међународну сарадњу учествовали су државници, јавне личности и представници руских традиционалних верских заједница.

Као што је Митрополит волоколамски Иларион поменуо у свом обраћању, одлука да се успостави Одбор била је мотивисана упозоравајућим процесима који се одвијају у свету, а „који представљају претњу религији и верски заснованом систему, који почива на моралним нормама и вредностима приватног, породичног и друштвеног живота“.

Појам брака као Богом дарованог савеза између мушкарца и жене урушен је у западном друштву; истополни бракови се легализују; њихова права се упорно промовишу, приметио је председник ОМЦО.

Црква је забринута због обезвређивања људског живота у савременом свету. „Требало би да 21. век буде доба тријумфа хуманизма, људских права и слобода,“ наставио је архијереј. У међувремену, сведоци смо масовног флагрантног нарушавања људских права. Мислим на абортусе. Сваком човеку морамо дати право на рођење и право да живи живот онолико дуго колико је Бог предодредио. Дошли смо до тренутка када се промовишу мобилни и дечја еутаназија и асистирано самоубиство у европским земљама.“

Митрополит Иларион је говорио и о ситуацији на Блиском истоку. „Крајње је време да се донесу одлучне мере да се потре екстремизам и да се створе неопходни услови за миран живот верских мањина, међу којима и за хришћане,“ рекао је архијереј. „У том погледу, ми не можемо а да не поздравимо декларацију у одбрану хришћана и других заједница на Блиском истоку, коју су иницирале Русија, Ватикан и Либан.“ Председник ОМЦО је подсетио учеснике на састанку да је документ размотрен на 28. заседању Већа за људска права Уједињених нација у Женеви 13. марта, а потписало га је 65 земаља.

Учесници састанка су подржали иницијативу Владе у Москви да се следеће јесени одржи Трећа међународна конференција „Религија и мир“. Конференција ће бити посвећена проблемима заштите традиционалних вредности у друштву, заштити верских осећања верника, неговању верских слобода и пројави симбола, као и друштвеној улози верских организација.

Учесници су на заседању разматрали Резолуцију 2036(2015) Парламентарне скупштине Савета Европе „Питање нетолеранције и дискриминације у Европи с посебним освртом на хришћане“, која је усвојена на скупштинској пленарној седници 29. јануара 2015. године. У својој Резолуцији Парламентарна скуштина СЕ први пут је признала дела непријатељства, насиља и вандализма према хришћанима и њиховим храмовима. Како је наведено у Резолуцији, ова дела су често занемаривана од стране власти одређених држава. Овај документ позива државе чланице Савета Еврипе да „подрже слободу савести на радном месту ... да поштују право родитеља да пруже својој деци образовање у складу са својим верским и философским уверењима ... и да охрабре средства информисања (медије) да избегавају негативне стереотипе и предрасуде о хришћанима, на исти начин као и о другим групацијама.“ Одбор је сачинио планове за 2015. годину.

Извор: Московска Патријаршија