Саопштења

Васкршња посланица 2012. године

Српска Православна Црква
својој духовној деци
о Васкрсу 2012. године

ИРИНЕЈ

по милости Божијој православни Архиепископ пећки, Митрополит београдско-карловачки и Патријарх српски, са свим архијерејима Српске Православне Цркве – свештенству, монаштву и свима синовима и кћерима наше свете Цркве: благодат, милост и мир од Бога Оца, и Господа нашега Исуса Христа, и Духа Светога, уз радосни васкршњи поздрав вечне истине, наде и љубави:

ХРИСТОС ВАСКРСЕ!

Ово је дан који створи Господ,
обрадујмо се и узвеселимо се у њему!

(Пс 117,24)

Васкрсење Христа и Спаситеља нашег је, браћо и сестре и сва наша духовна децо широм васељене, „Празник над празницима, и Славље над слављима“ – Чудо над свим чудима и Дар над свим даровима, који је Свемогући Бог, у Својој неизмерној милости и љубави, даровао роду људском. У овом Дару се налазе сви дарови; у овом Благослову сви благослови – како овде на земљи, тако и на небесима (ср. Еф 1,3).

Eпархија рашко-призренска осуђује физички напад на Србина у Сувом Долу и апелује на КФОР и ЕУЛЕКС да обезбеде сигурност за све грађане

Епископ рашко-призренски и косовско-метохијски Теодосије данас је оштро осудио физички напад на Владимира Деновића (66) из мешовитог српско-албанског села Суви До код Косовске Митровице коме су јуче нанешене тешке телесне повреде. Владика Теодосије је посебно упутио захтев КФОР-у и ЕУЛЕКС-у да обезбеде сигурност за све грађане и не дозволе да насиље ескалира.

Eпархија рашко-призренска најоштрије осуђује напад на албанску породицу у северној Митровици

Епархија рашко-призренска најоштрије осуђује напад на албанску породицу која живи у насељу "Три солитера" у северном делу Косовске Митровице. У овом нападу који се догодио рано јутрос страдао је Сељвер Харадинај (38) док је двоје од четворо његове деце који су у тренутку експлозије били код куће повређено. Насиље са било које стране је неприхватљиво и не сме бити толерисано, изјавио је Епископ Теодосије, изражавајући наду да ће починиоци овог злочина бити пронађени и приведени лицу правде.

Реакција Информативне службе Епархије нишке поводом писања новина Блиц од 5. априла 2012. године

Основни поступак који се примењује када неко у Цркви сагреши је да прво треба насамо покарати оптуженог, а ако то не уроди плодом онда пред двојицом сведока не би ли се проблем решио. У сваком случају што се црквеног поретка, а и државног закона тиче случајеви евентуалних црквених преступа се не препуштају суду јавности већ су они у власти надлежног Епископа.

Поруке мржње на цркви Светих Апостола Петра и Павла у селу Брод, општина Штрпце

Eпархија рашко-призренска примила је синоћ са дубоком забринутошћу информацију о исписаним порукама мржње на храму Светих Апостола Петра и Павла у општини Штрпце. Косовска полиција потврдила је да су графити са погрдним натписима и ознаком УЧК као и прецртаним крстовима на предњој и јужној фасади храма примећени крајем марта oве године. Као и у претходним инцидентима о којима се Епархија јуче огласила званичним саопштењем, и овде је реч још о једном показатељу нарушене безбедносне ситуације и атмосфере етничке и верске мржње против хришћанских храмова на Косову и Метохији.

Почео обновљени судски процес против архиепископа Јована

Дана 29. марта текуће године, са почетком у дванаест часова, у Основном суду у Велесу, на тражење расколничке МПЦ, започело је поновно суђење Његовом Блаженству Архиепископу охридском и Митрополиту скопском г. др Јовану.

Ради обезбеђења његовог присуства на судском процесу, архиепископу Јовану je 17. фебруара 2012. године био одређен притвор у затвору Шутка, премда за дело за које му се суди закон Републике Македоније не предвиђа меру притворa.