Саопштења

Рачуни за помоћ настрадалом манастиру Хиландару

На молбу многих верних који се од јутрос телефоном или лично јављају у Српску Патријаршију у Београду, у жељи да помогну обнову, од последица пожара изгорелих зграда манастира Хиландара, Његова Светост Патријарх српски Г. Павле је благословио да се отвори жиро и девизни рачун, на који ће се моћи уплаћивати прилози:

Рачуни су отворени код Привредне банке Београд Д.Д., и то:
динарски бр. 908-25501-08-5070-1810003
девизни бр. 5428-0588005

Његова Светост Патријарх Г. Павле благодари свима који имају жељу, потребу и могућност да помогну обнову ове древне српске лавре.

Захвалност председника Владе Израела Патријарху српском Г. Павлу

Његова Свеетостст Патријарх српски Г. Павле, примио је од г. Аријела Шарона, председника Владе Републике Израел, писмо којим захваљује на честиткама поводом 50- годишњице Меморијалног центра Јад Вашем.

У писму, измећу осталог, стоји: Благодарим на честиткама поводом 50-годишњице Јад Вашема. Ваистину, ово величанствено дело сећања и памћења, документовања и образовања јесте достојан споменик подигнут онима који су изгубили своје животе у холокаусту.

Документ који не води стабилизацији већ дестабилизацији региона

Епархија рашко-призренска изражава озбиљну забринутост због најновијег извештаја Хавијера Солане о доприносу Европске Уније стабилизацији ситуације на Косову и Метохији. Нажалост, овај документ пре води ка дестабилизацији целог региона него његовој стабилизацији и путу ка Европи.

У документу се де факто трасира самосталан пут Косова и Метохије ка Европи, која је по Резолуцији 1244 Савета Безбедности Уједињених Нација, саставни део државне заједнице Србија и Црна Гора. Солана, као и до сада, превиђа суштинске проблеме који не омогућавају стабилизацију ситуације у јужној српској покрајини и даје подршку потпуном преносу свих овлашћења на привремене установе Косова и Метохије, које нису показале ни минимум зрелости и политичке одговорности за изградњу једног мултиетничког и демократског друштва. Према најновијем Соланином извештају широко се отвара пут ка успостављају независних представништава покрајине у институцијама Европске Уније што је до сада било омогућено само независним и међународно признатим државама. Овим се у великој мери прејудицира будући статус Покрајине и угрожава територијални интегритет и суверенитет дражве којој Косово и Метохија по међународном праву припадају.

Осим тога, Солана тврди да је на Косову и Метохији постигнут "напредак који је свуда приметан". Након читавог низа неразрешених злочина, бројних примера дискриминације Срба у свим сферама живота, вандализма над српском културном баштином и безобзирне узурпације српске државне и приватне имовине на Косову и Метохији, заиста је тешко одговорити на какав је напредак господин Солана мислио.

Ова нова стратегија Европске Уније која директно угрожава суверенитет заједнице Србија и Црна Гора тражи хитну и одлучну дипломатску акцију Београда као и одговорну и јасно дефинисану политику према Косову и Метохији од стране нове владе која је у формирању.

Сасвим је извесно да је агресивнија политика ревизије резолуције Савета Безбедности Уједињених Нација 1244 од стране УНМИК-а, Европске Уније и неких западних влада последица досадашње амбивалентне политике Београда коју је одликовао недостатак одговорног државничког односа према својој сувереној територији и становништву које живи под петогодишњом кампањом терора и насиља.

Патријарх Павле упутио телеграм саучешћа поводом трагичне погибије председника Македоније

Његова Светост Патријарх српски Г. Павле је поводом трагичне погибије председника Македоније, Бориса Трајковског и његових сарадника, данас упутио телеграм саучешћа председнику Владе Републике Македоније Бранку Црвенковском, у коме стоји:

Поводом тешке трагедије - трагичне погибије у авионској несрећи председника Републике Македоније господина Бориса Трајковског и делегације, молимо Вас, Господине Председниче, да заједно са породицама пострадалих примите наше искрено саучешће.

Молимо се Богу да пострадалима подари вечни покој у Царству Небеском, а Вама и породицама утеху у болу.

ПАТРИЈАРХ СРПСКИ ПАВЛЕ

Саопштење за јавност са седнице Косовско-Метохијског одбора Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве

Дан после најновијег убиства двоје Срба на Косову, у петак 7/20. фебруара 2004. у Патријаршији Српској у Београду на свом редовном заседању, састао се Косовско-Метохијски Одбор Светог Архијерејског Сабора СПЦ под председавањем Његове Светости Патријарха Српског.

Убиство Златомира Костића и Миљане Марковић, на излазу из Липљана за Старо Грацко, уочи самог састанка Одбора, потврдило је оно што Српска Црква непрекидно понавља и сведочи свима а стварност та њена упозорења, на жалост, непрекидно потврђује: да је упркос свог труда Међународне заједнице, којег не поричемо, и даље распињање и страдање константа живота Срба од доласка НАТО војске и УН власти на Косово и Метохију. У сенци тог страдања налазе се и малобројна достигнућа те власти као и лични напори неких људи из ње, који покушавају да успоставе поредак и правду а којих на Косову и Метохији једноставно нема. Осим синоћњег убиства у Липљану, понижавање монаха у Светим Архангелима у Призрену (које посљедњих седмица врши немачки КФОР), исељавање и последњих Срба из села Мироча због страха и недостатка воље КФОР-а да их заштити; затим спаљивање звоника цркве у Штимљу, па напад на цркву у Горњој Брњици (пред Божић), такође и даље рушење манастира Зочишта - само су врх леденог брега неправде која боде очи свих правдољубивих људи и вапије ка Небу, а од које неправде читаво Косово и Метохија и сви његови житељи не могу имати мирног сна и живота.

Обраћање Патријарха српског г. Павла Генералном секретару Уједињених нација и његовим представницима у Босни и Херцеговини

Његова Светост Партијарх српски Г. Павле, упутио је данас писмо господи: Кофију Анану Генералном секретару Уједињених Нација, лорду Педију Ешдауну Високом представнику Уједињених Нација за Босну и Херцеговину и генералу Вирџилу Л. Пакету команданту СФОР-а у Босни и Херцеговини у коме са дубоким жаљењем констатује збуњујуће догађаје који су се десили у време божићних празника 9. и 10. јануара 2004. године на Палама.

Тада су војници СФОР-а са образложењем да врше акцију хватања лица осумљичених за ратне злочине и њихових саучесника , у ноћи између 10. и 11. извршили претрес тамошње цркве, као и станове свештаника на Палама, приликом чега је узнемирено не само свештенство Српске Православне Цркве него и недужни народ који живи на Палама. У писму Патријарха Павла између осталог се наглашава: