Саопштења

Писмо Епископског савјета Српске Православне Цркве у Црној Гори Влади Црне Горе

Епископски савјет Српске православне Цркве је данас, поводом посљедњих разговора о дискриминаторном Закону о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница доставио Влади Црне Горе писмо следеће садржине:

Влада Црне Горе
Подгорица

Експертски тим Епископског савјета нас је веома исцрпно информисао о дијалогу који је 20. јула ове године вођен са Експертским тимом Владе Црне Горе о потенцијалним измјенама и допунама Закона о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница. И овом приликом напомињемо да смо се, и поред огромне забринутости свештенства, монаштва и вјерног народа, одазвали позиву Владе Црне Горе на дијалог, очекујући и вјерујући да ће се доћи до заједнички прихватљивог рјешења спорних одредби закона на бази Предлога закона о измјенама и допунама Закона о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница, који је 11. марта ове године званично достављен Експертском тиму Владе.

Саопштење Епархије источноамеричке

Верном народу богочуване Епархије источноамеричке Српске Православне Цркве: Попис становништва у Сједињеним Америчким Државама

Драга браћо и сестре, верна чада Епархије источноамеричке Наше Најсветије Српске Православне Цркве, овим вас све поново позивамо да се, уколико то нисте до сада учинили, одазовете Попису становништва у САД 2020. године путем следећег линка: https://my2020census.gov. Рок за регистрацију је продужен до 31. октобра 2020. године.

Петровданска порука митрополита Амфилохија

Петровданска порука љета Господњег 2020.

Послије одслужених Светих Литургија свуда по Црној Гори, а понајприје крај ћивота Светог Петра Цетињског, истинског и непролазног духовног пастира, државног господара, миротворца, учитеља и законодавца, на празник Светих Апостола Петра и Павла упућујемо Петровданску поруку свештенству, монаштву, вјерном народу, домаћој и међународној јавности.

Апел Турској

Апел Турској

Тешко да у цивилизованом свету има икога ко не зна за Аја Софију, величанствени и јединствени храм, својевремено најважнији храм свеколикога хришћанскога света, и на Истоку и на Западу. Исто тако је општепознато да је Света Софија била хришћански храм преко девет векова, а џамија нешто више од пет векова. Због њене архитектуре и живописа један је од најважнијих споменика културе и духовног наслеђа човечанства под заштитом Унеска. Ако је непознати муслимански песник могао да на храму Богородице Љевишке у Призрену (Србија) запише да је његово око гнездо њене лепоте, које око и какав префињени уметнички осећај би могли да изразе ненадмашну лепоту Свете Софије?

Саопштење Митрополије црногорско-приморске

Састанци Цркве са опозицијом ради припреме избора - најгнуснија лаж

Избори само што нијесу, политичке странке раде свој посао, а народ је, са Црквом на челу, у храмовима, као одвајкада, али доскора и на молитвеним литијама, тражећи промјену антицрквених, антиевропских и антицивилизацијских одредби у Закону о слободи вјероисповијести. За овакав сплет околности, као Црква Христова, не осјећамо ни најмању одговорност. Питање антиуставног закона могло се ријешити дијалогом и у складу са међународним стандардима, на наше упорно инсистирање, много прије ове кампање за изборе, чији датум расписивања опет није био ни у интересовању ни у надлежности Цркве.

Саопштење за јавност, 9. јул 2020. године

Саопштење за јавност

Поводом разних тумачења у појединим медијима у вези са саопштењем Кабинета Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја, објављеним 7. јула 2020. године, овим путем потврђујемо аутентичност саопштења и веродостојност свих навода у наведеном саопштењу. Надамо се да ће овиме бити стављена тачка на наведену излишну тему.

Из Кабинета Патријарха српског