Саопштења

Задужбине Косова и Метохије - историјско, културно и духовно наслеђе српског народа, КЊИГА У ПРЕТПЛАТИ!

Српска Православна Црква – Епархија рашко-призренска и косовско-метохијска, уз финансијску подршку Владе Републике Србије, Kанцеларије за Косово и Метохију

Одлуком Управног Одбора Епархије рашко-призренске Српске Православне Цркве (седнице одржане у Призрену и Грачаници, 15. децембра 2014. године) почела је припрема знамените књиге Задужбине Косова и Метохије, историјско, духовно и културно наслеђе Српског народа, за публиковање на српском језику и налази се пред штампањем. Ова књига је живо сведочанство о истрајном настојању Српске Првославне Цркве да очува изузетну духовну и материјалну културу, своје вековне споменике и сачува хришћанско наслеђе Косова и Метохије.

Саопштење за јавност Епархије рашко-призренске

Саопштење за јавност Епархије рашко-призренске
Саопштење за јавност Епархије рашко-призренске
Саопштење за јавност Епархије рашко-призренске
Саопштење за јавност Епархије рашко-призренске

Забринутост због погоршане безбедносне ситуације у Метохији

Последњих седам дана обележило је неколико инцидената на простору Метохије. Црква Свете Параскеве из 16. века у повратничком селу Дрсник код Клине проваљена је, опљачкана и оскрнављена два пута у 48 часова. Рано јутрос, непозната лица пуцала су у атару села Гораждевац на возило са београдском регистрацијом, а на споменик српских жртава рата и деце пострадалих на реци Бистрици бачен је молотовљев коктел.

Саопштење за јавност из Кабинета Патријарха српског

Дубоко Нас је забринула вест о планираном затрпавању темеља базилике близу Беле Паланке ради новог аутопута коридора 10 према Бугарској. Ова ранохришћанска светиња откривена je пре три године и сведочи о континуитету хришћанске вере на овим просторима. Дакле, реч је о важном и изузетно значајном археолошком локалитету и стога осећамо обавезу и одговорност да укажемо на чињеницу да је затрпавање остатака ове базилике неприхватљиво и молимо надлежне да што пре пронађу алтернативно решење којим би се конзервирани остаци базилике адекватно заштитили и сачували, а не да се покрију асфалтом чиме би била нанета огромна штета нашем духовном и културном наслеђу које смо дужни да чувамо и сачувамо за будуће генерације.

Патријарх српски
Иринеј

Антицрквени удар на Ћивот Светог Петра Цетињског

Као нераскидиви дио Православне Цркве, дужни смо нашим вјерницима тумачити сваку активност која угрожава православну вјеру и јединство Цркве. Стога се обраћамо православним вјерницима, али и црногорској јавности, у вези са тзв. “освјештањем цркве Ивана Црнојевића” у близини Новог гробља на Цетињу.

Читава историја изградње те грађевине је срамна. Почев од вишегодишњих одбијања локалне власти да уважи захтјеве Митрополије за изградњу гробљанске цркве, који су углавном прећуткивани, па до посљедњих одлука Престонице Цетиње и Владе Црне Горе којом се једној псеудоправославној организацији додјељује земљиште и допушта да гради свој објекат на гробљу на којем су већина сахрањених православни хришћани.

Саопштење Епархије франкфуртске и све Немачке

Дана 26. јуна 2015. године у дневном листу франкфуртских новина „Вести“, у фељтону „Дијаспора“, на страни 13, појавио чланак у којем се обавештава јавност да је у Минхену 22. јуна 2015. године отворено представништво фабрике Маникас из Атине.

С обзиром на то да се у чланку наводи да су уважена господа: Далибор Вишић, Његош Вуковић и Владислав Луковић, добили благослов за овај пословни потез од Цариградске Патријаршије, Руске и Српске Православне Цркве, то овом приликом Епархија франкфуртска и све Немачке ДЕМАНТУЈЕ горе наведену вест и истовремено саопштава јавности да Епископ франкфуртски и све Немачке (Српске Православне Цркве) никоме није дао благослов за горе поменути пословни потез!

Извор: Епархија франкфуртска и све Немачке