Шлајермахер - Приручник
Протестантски теолог Фридрих Шлајермахер (1768–1834), писац у свету хуманистичких наука, познат је и као истакнути стручњак своје епохе за Платонову философију. Он је један од најзначајнијих актера такозваних Пруских реформи, а његови оновремени прилози за педагогију имају до данас своју научну оправданост. Уредник овог приручника је Мартин Ост, рођен 1957.г., професор за систематско богословље на универзитету у Вуперталу.
Структура приручника је grosso modo одраз Шлајермахеровог живота. Појединачни прилози у овој књизи описују поља и контексте његовог деловања и представљају скице за одговаруће научне расправе о њима. Најважније етапе Шлајермахеровог деловања и историја рецепције његовог дела чини црвену нит књиге.
Аутори и ауторке ових прилога излажу различите интерпретативне моделе Шлајермахеровог опсежног теолошко-философског дела. Отуда овај приручник нуди у сажетом виду увид у савремено стање такозваног Schleiermacher-Forschung у свој ширини консенса и контраверзи.
У пет великих поглавља, која захватају од пролегомене, контекста и животних етапа, па сежу до поглавља о Шлајермахеру као Charité-проповеднику у Берлину (1796–1802), обухватају године као проповедника на двору (1802–1804), службу у Халеу (1804–1809), и коначно у Берлину (1809–1834). Питања Шлајермахерове рецепције и његовог деловања заокружују овај приручник, који је један у серији поузданих приручника овог угледног немачког издавача из Тибингена.
Протопрезвитер-ставрофор Зоран Андрић, Минхен