Слава Епархије средњоевропске
Епархија средњоевропска, на челу са епископом Сергијем, заједно са свештенством, свештеномонаштвом и многобројним верним народом прославила је, по први пут, 2. маја 2015. године свога заштитника и славу - Светог Николаја Жичког и Охридског.
О смислу и важности прве епархијске славе присутни народ је поучио Његово Преосвештенство Епископ бачки г. Иринеј рекавши да дубоко укорењена традиција нашег народа - по којој смо јединствени у свету - прослављања светитеља заштитника са породице је пренесена на све свере нашег живота. Тако и Епархија, која представља административну јединицу живе Цркве испуњене благодаћу кроз заједницу свештенства и народа, која своје постојање заснива на добру, духовности и заједници са осталим Епархијама, може и треба да има славу и свог заштитника.
Епископ Иринеј је уједно и началствовао светом Литургијом уз саслуживање Преосвећене господе Епископа зворничко-тузланског Хризостома, бихаћко-петровачког Атанасија, крушевачког Давида, аустријско-швајцарског Андреја, јегарског Јеронима и домаћина, епископа Сергија , као и већег броја свештенства и свештеномонаштва из Отаџбине и Епархије средњоевропске.
Молитвено славље увеличао је и хор Школе црквеног појања Свети Јован Дамаскин из Новог Сада, који је појање неизменично произносио са парохијским хором Свети Василије Острошки. Уз многобројни верни народ, који је за ову прилику пристигао из свих крајева Немачке, били су и градоначелник Франкфурта г. Фелдман, представник Шпаркасе г. Лемп, конзули гђа Александра Ђорђевић, г. Бранко Радовановић, г. Живорад Петровић, као и представици појединих помесних Цркава.
Након освећења славских знамења, владика Сергије у своме обраћању (pdf) приближио је присутном народу лик и дело Светог владике Николаја назвавши га Српским Златоустим, који је приликом својих долазака на ове просторе пре свега разумео и заволео германски народ да би својим делом освештао ове просторе. -Прослављао је Господа као ретко ко у XX веку, и био је и остао пре свега српски пророк посебно везан за живот Епархије средњоевропске кроз превод његовог "Охрдског пролога" на немачки језик и снимања документарног филма о њему. Он и сада, по трећи пут, пре свега због небеских разлога долази на ове просторе у свој својој светитељској слави као патрон силни и небески заштитник, истакао је владика Сергије.
На трпези љубави, приређеној по светој Литургији, уз богат културно-уметнички програм који се огледао у наступима етно групе Видовдан из Београда, хора манастира Ковиља, рецитала глумца Ивана Вучковића и наступа неколико фолклорних група из Немачке, владика Сергије је уручио пригодне поклоне гостујућим архијерејима и захвалио присутним званицама.
Владичанским благослвом, поводом овог историјског догађаја Епархија средњоевропска штампала је монографија Светог владике Николаја „Живот и дело“.
Извор: Епархија средњоевропска