Светосавска академија у Подгорици
Централна светосавска академија у Црногорско-приморској Митрополији одржана је синоћ у крипти саборног храма Васкрсења Христовог у Подгорици. Поздравно слово је изговорио Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Високопреосвештени Господин Амфилохије, а скуп су поздравили и савјетници предсједника Црне Горе и Србије Соња Томовић Шундић и Млађен Ђорђевић.
Поздрављајући госте у препуној крипти подгоричког саборног храма, Митрополит Амфилохије је пожелио да нас и ове године, као и свих претходних скоро осам вјекова Свети Сава води путем који иде у живот вјечни.
«Ових дана, извољенијем Духа Светога, изабрасмо новог, четрдесет петога по реду наследника Светога оца нашега Саве. То је дивно свједочанство постојаности и непоколебивости Цркве светосавске. Осам вјекова без прекида она дјела своје часно, просветитељско и свето дјело. Међу тим Архиепископима жичким и пећким и Патријарсима српских и поморских земаља, један добар дио њих су са простора данашње Црне Горе. Први од њих, Свети отац Сава изњедрен је овдје на Рибници, као и његов отац, као и његов брат краљ Стефан Првовјенчани», казао је Владика.
Митрополит Амфилохије је, говорећи о Пећком трону Архиепископа и Патријараха српских, подсјетио да је блаженопочивши Патријарх Павле тридесет и четири године био на Косову и Метохији, као што је новоизабрани Патријарх Иринеј, некадашњи управник монашке школе у манастиру Острогу, потоњи ректор Призренске Богословије, удостојен да буде четрдесет пети Архиепископ пећки Митрополит београдско-карловачки и Патријарх српски.
«Ево и данас, након бомбардовања Косова и Метохије од стране НАТО пакта, наставља се окупација Пећке Патријаршије, сједишта српских Архиепископа и Патријараха. Надамо се у Бога да ће, њиховим молитвама на челу са Светим оцем нашим Савом, па све до најновијег блаженог спомена Светог патријарха Павла, Господ огријати Својом топлином, свјетлошћу и слободом ту жилу куцавицу нашег духовног, културног, народног бића».
Овогодишњу светосавску бесједу изговорио је књижевник Милутин Мићовић.
У свечаном програму академије учествовали су још етно-састав «Пирг» из Београда, Теодора и Анастасија Рафаиловић из Ваљева, Српско пјевачко друштво «Јединство» из Котора, хор «Свети новомученик Станко» из Никшића, хор «Свети апостол и евангелист Марко» из Подгорице, Српско пјевачко друштво «Светосавник» из Подгорице, хор Богословије Светог Петра Цетињског са Цетиња, КУД «Ђурђевданско коло» и глумци Херцегновског позоришта.
Извор: Митрополија црногорско-приморска