Култура

Дан словенске писмености и културе у Цириху

Дан словенске писмености и културе у Цириху
Дан словенске писмености и културе у Цириху
Дан словенске писмености и културе у Цириху
Дан словенске писмености и културе у Цириху

Већ четврту годину за редом, сви православни хришћани који негују ћирилично писмо, саборно прослављају дан Светих равноапостолних просветитеља словенских народа, Кирила и Методија. Са благословом владике Андреја, по устаљеном програму, литија са представницима Русије, Белорусије, Бугарске и Србије, уз свештенство руских храмова у Цириху и бугарске парохије Светог Георгија, са народом су кренули из порте према унутрашњости храма.

Представљена књига о патријарху Димитрију

Књига Српски патријарх Димитрије Павловић (1920-1930), аутора протојереја-ставрофора др Александра Средојевића представљена је у свечаној сали Општине Раковица.

Судећи по свеукупном раду, на свим дужностима почев од дужности учитеља и свештеника, преко функције епископа нишког и шабачког, до положаја предстојатеља Српске Цркве у рангу митрополита и патријарха, Димитрије Павловић је оставио значајан траг у историји српског народа и Српске Цркве.

Личност патријарха Димитрија (1920-1930) свестрано је осветлио свештеник др Александар Средојевић, сада у улози  историчара који користи тачне методе истраживања и историографског писања.

Међународни сабор духовне поезије у Раковици

Књижевно друштво Раковица у сарадњи са Центром за културу и образовање Раковица расписује конкурс за девети Међународни сабор духовне поезије.

Право учешчћа имају сви песници који пишу на српском језику. Учесници достављају по једну песму (до 32 стиха) под шифром. Избор најбољих радова извршиће стручни жири који ће прогласити резултате и рангирати их на: 1, 2. и 3. место). Најбољи песници биће награђени златницима са ликом Светог Саве. Жири ће одабрати и три песме за похвалу. Од најбољих радова биће објављен Зборник „ Међународни сабор духовне поезије, Раковица 2019. година“.

Преминуо српски историчар уметности, академик Динко Давидов

Академик Динко Давидов, познати српски историчар уметности, преминуо је у суботу, 18. маја 2019. године, у Београду у 89. години, саопштила је Српска академија наука и уметности.

Академик Динко Давидов рођен је 4. октобра 1930. године у Сивцу (Бачка). Дипломирао је на катедри за историју уметности Филозофског факултета у Београду, а докторирао на Филозофском факултету у Љубљани.

Нови број „Православља“ - новина Српске Патријаршије

У новом броју „Православља“, новина Српске Патријаршије, читајте: О молитвеном почетку Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве пише протонамесник Александар Р. Јевтић. Разговор са академиком Љубодрагом Димићем под насловом Косова и Метохије се не можемо одрећи водила Славица Лазић.

Са професором Филозофског факултета у Нишу др Драгишом Бојовићем разговарао је протођакон др Дамјан С. Божић, о питањима непрепознатих хероја нашег време и непраштању подвига, о интелектуалном херојству у одупирању лажним вредностима, о Светом Предању и народној традицији, о томе какав треба да буде данашњи јунак пре свега...

Античко хришћанство као философија?

KOLLOQUIUM | 25 – 26.05.2019 

Учинак и границе философско-историјског посматрања једне религије

Поводом одласка у мировину проф. др Дитмара Вирве као председавајућег пројекта ”Александријска и антиохијска библијска егзегеза у позној антици” Академије наука у Берлину, ова истоимена истраживачка секција позива на дводневни колоквијум, чији ће се прилози односити на питање у којој мери је смислено разматрати античко хришћанство под философско-историјским аспектима.