Култура

Хајнрих Шланге-Шенинген. ”Јероним. Историјска биографија”

(Heinrich Schlange-Schöningen: "Hieronymus". Eine historische Biografie, Darmstadt 2018)

Јероним је познавао Римско царство боље но његови савременици: живео је у првој половини свога живота највише на Западу, онда другу половину на Истоку, где је оснивач и настојатељ манастир у Витлејему, који је имао велику утицај на Цркву. Његов громадни опус је латински превод Библије, док се његова теологија ширила кроз писма, трактате и коментаре. Као аскет-монах живео је саобразно строгим правилима моралног учења, а као теолог се са полемичким духом упуштао у коштац са најтврђим учењима (оригенизмом, пелагијанством). Јероним је био образован и у области многобожачке књижевности, осећајући се као хришћанин и Римљанин. Видљва пропаст Римске империје га је дубоко потресала.

Предавање др Атанасија Јевтића на Институту за православно богословље у Минхену

На позив професора библистике и новозаветног богословља др Константина Николакопулоса, садашњег декана Института, и проф. др Атанасија Влециса, професора систематског богословља и етике, епископ др Атанасије Јевтић је 3. јуна 2019. пред тројицом епископа – диселдорфског и целе Немачке Григорија,  херцеговачког Димитрија и берлинског и све Немачке Агапита, пред монасима и монахињама, свештенством више јурисдикција, а највећма пред студентима овог Института, одржао гостујуће предавање на тему: ”Богословље, Домострој, Литургија у историји спасења”.

У широком луку свог богословско-ерудитског Tour d'Horizon, Преосвећени Атнасије је говорио на богословске теме које се тичу сржи хришћанског исповедања вере, хришћанске онтологије, православних  догмата, Литургије и историје вере, тражећи живе примере старозавенте и новозаветне егзегетике које поткрепљују његове тезе.

Евангелистички мартир

Волфганг Хубер: Дитрих Бонхефер – на путу у слободу. Портрет” (Wolfgang Huber: "Dietrich Bonhoeffer - Auf dem Weg zur Freiheit. Ein Porträt".München 2019)

Дитрих Бонхефер припада популарним теолозима, који је чудесним начином свога животног примера и опуса, као и вишеструком рецепцијом постао класик евангелистичке теологије и спиритуалности, мартир у борби против тираније. Његов отпор против Хитлера био је и остао узор и надахнуће читавом свету. Његова писма из заточеништва су слављана као нови почетак теологије, а његово погубљење учинило га је мартиром.

У јуну 1939.г. Бонхеферу је у Њујорку понуђено трајно богослужбено место , али се он одлучио против егзила. Непосредно пред почетак Другог светског рата  вратио се натраг у Берлин да би се борио за бољу Немачку. Онда је следило време конспирације, камуфлаже, заточеништва и надања, упркос свему. Волфганг Хубер чини разумљивим зашто су његови најчитанији списи ”Етика” и ”Отпор и покорност” могли настати под таквим егзистенцијалним околностима.

Нови број „Православља“ - новина Српске Патријаршије

Нови број „Православља“, новина Српске Патријаршије, доноси: Саопштење за јавност Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве са недавно завршеног редовног заседања одржаног у манастиру Жича и Београду од 9. до 18. маја 2019. године, репортажу са свечаног отварања културно-административног центра „Патријарх српски Павле“ у Брчком, као и разговор протојерејем-ставрофором др Велибором Џомићем на тему Предлога закона о слободи вероисповести или уверења који је усвојила Влада Црне Горе 16. маја ове године.

О дугогодишњем процесу повратка реликвија и културних вредности Српске Православне Цркве у Хрватску говори министром културе у Влади Србије г. Владан Вукосављевић, док јеромонах Варнава Кнежевић пише о великом догађају у Епархији будимској – посети Патријарха српског г. Иринеја и отварању новог Музеја епархије у Сентандреји.

Дани словенске писмености у манастиру Раковици

 Дани словенске писмености у манастиру Раковици
 Дани словенске писмености у манастиру Раковици
 Дани словенске писмености у манастиру Раковици
 Дани словенске писмености у манастиру Раковици

У славу равноапостолних Кирила и Методија

Уочи прослављања Свете браће Кирила и Методија, просветитеља словенских народа, 23. маја 2019. г. у манастиру Раковици је Књижевно друштво Раковица са Удружењем књижевника Србије организовало саборовање песника Чешке, Словачке, Бугарске, Русије, Македоније, Републике Српске, Црне горе и Србије.

Вече ћирилице у Пљевљима

Вече ћирилице у Пљевљима
Вече ћирилице у Пљевљима
Вече ћирилице у Пљевљима
Вече ћирилице у Пљевљима

На дан прослављања Свете браће Ћирила и Методија Равноапостолних, 24. маја 2019. године, у Дому војске Црне Горе у Пљевљима у организацији Матице српске – друштва чланова у Црној Гори одржано је Вече ћирилице.