Култура
Представљена књига „Свети цар“ у Вазнесењском храму
16. Јул 2018 - 15:23У суботу, 14. јула 2018. године, одржана је промоција књиге „Свети цар“ у спомен стогодишњице страдања свете царске породице Романових. О цару Николају, његовој породици и њиховом значају за српски народ говорили су Ранко Гојковић, приређивач и преводилац књиге, Никола Дробњаковић, уредник издања, и свештеник Оливер Суботић. Програм је водила Јасмина Хинић, модератор. Својим појањем програм су улепшали руски ансамбл „Роса“ и девојчица Ангелина Ђурић.
Певањем чувају српски језик
16. Јул 2018 - 14:52Да ни удаљеност од више хиљада километара није препрека да се успешно негује и чува српско народно стваралаштво показала је мушка и женска певачка група „Опленац” из Аделејда у Аустралији. Ова група, која негује српско традиционално певање, у Етнографском музеју приредила је концерт на коме је извела нумере са подручја које данас насељавају или су некада насељавали Срби.
„Бољшој” фестивал на Мећавнику
16. Јул 2018 - 14:50Шести фестивал руске класичне музике „Бољшој”, на којем ће учествовати млади музички таленати из Србије, Републике Српске и Русије, свечано је вечерас у Дрвенграду отворио идејни творац те манифестације Емир Кустурица истакавши да је дивно да постоје места до којих се стиже без „црвеног тепиха”. „Мислим да су многи који стижу овде први пут изненађени да тог црвеног тепиха нема”, рекао је он и нашалио се да је за оне који су на црвени тепих навикли, покушао у Ужицу да набави сто метара, „али није било довољно материјала”.
Проф. др Радмило Пекић: Билећа у средњем веку
11. Јул 2018 - 12:40У Саборишту при храму Светога Саве у Билећи 8. јула 2018. године у 20 часова одржано је предавање проф. др Радмила Пекића на тему „Билећа у средњем веку“. Присутне је поздравила проф. Тања Бубрешко: -Предавање организује Црквена општина Билећа, па се најприје и захваљујемо протојеру ставрофору Небојши Коловићу који је заслужан да се ово предавање и оствари у пријатном амбијенту нашег Саборишта при храму Светога Саве. Она је потом подсетила на научну каријеру проф. Радмила Пекића и најавила предавање.
У научном звању проф. др Радмило Пекић је ванредни професор на катедри за историју Филозофског факултета у Косовској Митровици, а хонорарно изводи наставу и на катедри за историју Филозофског факултета Универзитета у Источном Сарајеву. Професор Пекић је објавио 60 радова у различитим научним часописима. Аутор је двије монографије „Жупа Дабар у средњем веку“ и „Фирентинци на Балкану 1300-1600“, а ускоро се очекује објављивање и његове треће књиге под називом „Билећке Рудине у средњем веку“. Сфере научног интересовања проф. др Пекића су, између осталих, Херцеговина (Хумска земља и Травунија) и њене различите области, Косово и Метохија, Италија… везе са Дубровником у средњем веку.
Проф. Тања Бубрешко је истакла је: -Познато је и признато Пекићево истинско прегалаштво и љубав према научно-истраживачком раду, и његова спремност да упорно трага за изворима и подацима који су неопходни да би се дошло до нових сазнања о одређеним историјским питањима, али, који прије свега морају бити строго научно утемељени и образложени. У име тога, професор Пекић има смјелости да и оспорава, полемише или побија, у најблажем добро преиспитује одређене већ увријежене историјске „истине“, па не сумњамо да ће и вечерашње предавање бити у том духу и у најави нечег новог и до сада непознатог“.
А да је заиста и било тако потврђује велики број Билећана који су ово предавање пратили са изузетним интересовањем и са својим питањима учествовали у дискусији. Проф. др Радмило Пекић се у свом излагању, које је и својеврсни увод за предстојећу књигу, бавио именима насеља Билећких Рудина у средњем веку, њиховим постанком, становништвом ове области, везама са средњовековним Дубровником, а такође и питањима политичко-економских, културолошких и верских прилика тога доба.
Извор: Епархија захумско-херцеговачка
Низ културних догађаја у Епископији у Пакрацу
11. Јул 2018 - 12:36Делагација Матице српске у Пакрацу. Промоција књиге Тајне везе и албума Хипатиа.
У понедељак, 9. јула 2018. године године, Епископију пакрачко-славонску посетили су управник Матице српске из Новог Сада проф. др Драган Станић и директор Библиотеке Матице српске г. Селимир Радуловић. Преосвештени Владика славонски г. Јован упознао је уважене госте са обновом Саборног храма и Владичанског двора у Пакрацу, као и деловањем Епископије на обнови културолошких вредности нашег народа. Гости су у пратњи домаћина посетили и Епархијски депо. Договорена је и будућа блиска сарадња на обнови и проширењу књижевног фонда Епископске књижнице - Библиотеке Епископије пакрачко-славонске. Том приликом гости су Библиотеци подарили преко сто издања Матице српске. Након Пакраца, гости су посетили и манастир Јасеновац.
Путевима Захарија Орфелина
10. Јул 2018 - 11:48Светом Литургијом коју је у манастиру Успења Пресвете Богородице у Даљ планини служио Његово Преосвештенство Епископ осечкопољски г. Херувим, на дан Преподобног Давида Солунског, 9. јула 2018. године, по први пут започела је летња школа калиграфије „Путевима Захарија Орфелина“.