Култура

Антиохија у позној антици

Метрополама се данас сматрају градови попут Токија, Њујорка, Мексика (града) или Сао Паола. Такви моћни велеградови постојали су већ у јелинистичко-римском добу, као што су били Рим, Константинопољ, Александрија. Такође и Антиохија је спадала у оно време у такве метрополе. Књигом ”Антиохија у позној антици” бави се професор класичне и хришћанске археологије др Гунар Брандс са Универзитета Мартиа Лутера у Хале-Витенбергу у својим јавном предавањима која су сада објављена као књига у угледној едицији Hans-Lietzmann-Vorlesung.

Нова изградња после катастрофе

Данашња слика Антиохије на реци Оронту углавном је искована у извештајима античких аутора. Ретор и политичар Либаније, који је био патриотски настројени Антиохијац, описује јарким тоновима позни царски град који он као метрополу велича и прославља.

Зборник „Православље и рат“ представљен у Дому Војске Србије

Зборник „Православље и рат“ представљен у Дому Војске Србије
Зборник „Православље и рат“ представљен у Дому Војске Србије
Зборник „Православље и рат“ представљен у Дому Војске Србије
Зборник „Православље и рат“ представљен у Дому Војске Србије

Зборник радова са предавања одржаних у Институту за философију и друштвену теорију Универзитета у Београду под називом „Православље и рат“ приредио је пуковник у пензији др Борислав Гроздић, доскорашњи наставник Војне етике на Војној академији у Београду. Саиздавачи су Медија центар „Одбрана“ и  Институт.

Делегација верске службе Националне гарде Охајо у Команди Копнене војске

Делегација верске службе Националне гарде Охајо посетила је данас Команду Копнене војске у Нишу, где их је примио командант генерал-потпуковник Милосав Симовић. Овде је обишла Спомен собу Копнене војске којој су разледали историјат Копнене војске.

После посете Команди Копнене војске, делегацију је примио епископ нишки, Владика Арсеније, а током дана представници Националне гарде Охајо обишли су и римокатоличку цркву Узвишења Светога крижа (крста)“, православну Саборну цркву, Нишку тврђаву и Ћеле кулу.

Књижевна манифестација „Слово љубве”: Ивану Негришорцу „Деспотица Ангелина Бранковић”

Књижевна манифестације „Слово љубве” одржаће се 22. јуна 2018. од 20 часова у атријуму Банатског културног центра у Новом Милошеву (адреса: ЈНА 35) када ће Књижевна награда „Деспотица Ангелина Бранковић” бити уручена овогодишњем лауреату Ивану Негришорцу (Драгану Станићу).

Манифестација под именом „Слово љубве” и Књижевна награда „Деспотица Ангелина Бранковић” подећају нас на мање познат део српске историје: период када је овај део Баната као и насеље Арача у близини Новог Милошева било у поседу српских деспота Стефана Лазаревића и Ђурђа Бранковића, као настављача немањићке традиције северно од Саве и Дунава.

Промоција зборника "Православље и рат"

У Атријуму Дома Војске Србије у петак 22. јуна у 14 сати биће промовисан зборник радова са предавања одржаних у Институту за филозофију и друштвену теорију Универзитета у Београду под називом „Православље и рат“. Приређивач књиге је пуковник у пензији др Борислав Гроздић, а суиздавачи су Медија центар „Одбрана“ и  Институт.

У ауторизованим радовима презентованим у зборнику „Православље и рат“ о овој теми, са различитих аспеката, говорили су познаваоци тог питања: философи, богослови, социолози, историчари из Србије, Руске Федерације, Грчке и Румуније. Аутор циклуса предавања и приређивач зборника, проф. др Борислав Гроздић, доскорашњи је наставник Војне етике на Војној академији, а зборник је превасходно намењен снагама безбедности у земљи и посебно припадницима МО и ВС.

Проф. др Гроздић наводи у свом обраћању да српска традиција од Немањића до данас показује да православље баштини најдубље извориште, с једне стране борбеног морала а са друге најстроже забране нечовечног поступања у рату.
Васпостављањем верске службе у Војсци Србије намеће се реална потреба за штивом као што је објављени зборник.

Књигу ће на промоцији представити: пуковник Стевица С. Карапанџин, директор Медија центра "Одбрана", проф. др Богољуб Шијаковић, проф. др Јован Бабић и приређивач зборника проф. др Борислав Гроздић.

Жарково: Хришћанско слово

Жарково: Хришћанско слово
Жарково: Хришћанско слово
Жарково: Хришћанско слово
Жарково: Хришћанско слово

Овогодишње сабрање верног народа Жаркова у част и помен протојереја-ставрофора Милорада Павловића и у циљу представљања православног издаваштва пропратило је веома лепо време. После вечерње службе, испред храма је одслужен парастос проти Милораду Павловићу. Поред свештенства нашег храма, учешћа у служби су узели и данашњи гости, презвитер доц. др Александар Ђаковац и ђакон доц. др Здравко Јовановић, професори Православног богословског факултета у Београду. После кратке паузе, присутни су заузели своја места и програм је могао да почне.