Култура
Скуп библијских друштава из Србије и региона у Соко Граду
9. Септембар 2017 - 8:53Летња школа библијских друштава одржана је ове године у манастиру Светог Николаја Охридског и Жичког, у Соко Граду, у организацији Библијског друштва Србије, чији је секретар гђа Вера Митић.
Библијско друштво у Србији почело је најпре с радом као канцеларија Британског и иностраног библијског друштва још давне 1918. године. Данас је Библијско друштво Србије члан велике светске породице коју чине национална библијска друштва из 145 земаља, а која својим радом покривају око 200 земаља широм света. Председник нашег Друштва је Епископ шабачки Лаврентије.
Два записа о религиозности кнеза Милоша
6. Септембар 2017 - 13:49Кнез Милош Обреновић је јунак многих анегдота. Његов карактер изражен у њима можда више говори о ауторима него о самом господару, без обзира на то да ли је приказан у позитивном или негативном смислу. Доњи дом енглеског парламента је 29. маја 1863. расправљао о српско-турским односима поводом турског бомбардовања Београда у јуну 1862. године. Резултат те расправе је дошао касније када је Србија без рата добила „кључеве градова" које су напустиле турске трупе. Наравно, и Београд. У тој расправи главни заступник туркофилске политике био је господин Лејард, државни секретар Министарства иностраних послова. Он је критиковао Србе. Није поштедео ни кнеза Милоша:
Изложба у "Србиjа и Грчка"
6. Септембар 2017 - 13:40Oтварање изложбе „Србиjа и Грчка - 150 година борбе за европски Балкан" у продукциjи Историсjког музеjа Србиjе заказано jе за 14. септембар у у Mузеjу македонске борбе у Солуну.
На отварању ће се присутнима обратити директорка Историjског музеjа Србиjе Душица Боjић и директорка института при Mузеjу македонске борбе Ставрула Mаврогени.
Фестивал руског филма у Београду
6. Септембар 2017 - 13:37Фестивал руског филма "Баjке детињства" биће одржан од 12. до 15. септембра у Београду, а манифестациjа ће бити отворена 11. септембра у Kултурном центу Београда, речено jе данас на конференциjи за новинаре.-На фестивалу ће бити проjекциjе филмова за основце у десет установа културе. Jезик баjки jе jедноставан и разумљив, приче у коjима добро увек побеђуjе зло, а свака баjка jе искуство и поука коjа jе важна за дете рекла jе заменица председника Скупштине града Aндреа Радуловић.
Србиjа на 30. Mеђународном саjму књига у Mоскви
5. Септембар 2017 - 13:34У Mоскви сутра почиње 30. Mеђународни саjам књига на коjем ће, у организациjи Mинстарства културе и информисања, учествовати и Србиjа.На штанду Републике Србиjе биће изложене књиге српских писаца преведене на руски jезик, избор из савремене књижевне и теориjске продукциjе, нови томови сабраних дела српских класика и монографска литература.
Спој Лутерове теологије и мистике ”Све у свему” – О мистичкој мисли философа Јакоба Беме
4. Септембар 2017 - 15:51Изложба у јубиларној години Реформације у Дрездену од 26.08.2017 до 19.11.2017.
У Дрездену у дворској капели Резиденције крајем августа је отворена изложба посвећена актуелним импликацијама мистике Јакоба Бемеа. Ова изложба приказује рукописе, списе, графике и научне инструменте немачког философа, као и уметничка дела модерне на које је његово дело утицало, као што су Ханс Арп и Василиј Кандински.
Философ и мистичар Јакоб Беме - Jacob Böhme (1575–1624) – иде у ред најзначајнијих немачких мислилаца који су се далеко изван граница своје земље прославили. Јакоб Беме је 100 година након почетка Реформације предузео да обнови Лутерове идеје. У време када је наука почела да потреса слику света, Бемеов повод је био да усклади разнородна мишљења. Његови списи о натур-философији и теософији убрзо су изазвали скептично реаговање Цркве. Као писац више списа, Беме се као самоук огледао у више научних области, повлачећи везе и спојеве међу дисциплинама и постављао питања која и данас имају значај.