Култура
Споменик Светом краљу Драгутину у Ариљу
8. Август 2017 - 14:06Пре више од седам векова на простору Ариља, између река Рзава и Моравице, Свети Сава утврдио је Моравичку епархију. У жељи да се Ариљу врати стари сјај и традиција неговања духовности и културе, иницијативом Црквеног одбора и верног народа, настала је идеја о подизању споменика Светом краљу Драгутину.
Уметничка радионица „Свети краљ Милутин“
8. Август 2017 - 14:03У суботу, 30. јула 2017. године, у Духовном центру „Владика Николај Велимировић“ у Краљеву, у Школи иконописа уметничке радионице „Свети краљ Милутин“ одржан је први испит из сликања, који је подразумевао сликање драперије Господа Исуса Христа. Испит је садржао све елементе које су полазници савладавали у првом полугодишту, цртеж, анатомију лика, потез, као и динамички контраст.
Темнићки натпис
31. Јул 2017 - 8:29Међу драгоценостима Збирке античких и средњовековних епиграфских споменика Народног музеја у Београду, уочавамо занимљив запис из 11. века, откривен у селу Горњи Катун, у околини Варварина. Камена плоча на којој је уклесан ћирилични запис представља најстарији споменик старословенске писмености са територије Србије. Старословенски језик je први књижевни језик богослужбеног карактера заједнички за све Словене од 9. до 11. века. Сачувани старословенски споменици потврђују нам да су у употреби била два писма: глагољица, старије писмо које је саставио Ћирило у другој половини 9. века и ћирилица, млађе писмо, настало крајем 9. века.
Манастир Морачник - Бисер Пресвете Богоридице на Зетској Светој Гори
26. Јул 2017 - 13:03Нa jугоисточном краку троугластог острва Морачник, једном у низу од педесетак острва, хриди и гребенова уз југозападну обалу Скададарског језера, налази се манастирски комплекс посвећен Пресветој Богородици Тројеручици. Комплекс је смјештен на истуреном рту на југоисточној страни острва, положен ниско, скоро до самог језера. Према називу острва, комплекс је у народу познат као манастир Морачник.
Песници из Трстеника гостовали у Никшићу
26. Јул 2017 - 10:34Истакнути књижевници из Трстеника, Верољуб Вукашиновић и Драгиша Батоћанин, представили су се никшићкој публици, на трибини УКЦГ Свободијада 20. јула 2017. године у сали Друштва црногорско-руског пријатељства Свети Георгије.
О двема књигама о новомученику Александру Шморелу
21. Јул 2017 - 19:15Новопросијавши новомученик Александер Шморел (1917-1943) причислен је лику локално поштованих светитеља у Берлинско-германској епархији Руске Заграничне Цркве. Новомученик Александар Шморел је једини мартир и светитељ немачко-руског порекла у 20. веку. Као Немац са очеве и Рус са мајчине стране био је подједнако у обема културама социјализован. Православна вероисповест његове мајке се сливала са правдољубивошћу оца немачког порекла. Његово одлучно одбијање нечовечне и безбожничке идеологије националсоцијалиста, његова одважност и његова спремност на жртву изничу из његове хришћанско-православне вере. Александар Шморел је први новомученик прослављен након васпостављеног канонског општења и јединства између Московске Патријаршије и Руске Заграничне Цркве.