Култура

Стварано и писано У ВРЕМЕНУ за ВЕЧНОСТ

О Споменици Владичанства сремског на Међународном сајму књига у Београду, 30. октобар 2014. године говоре Eпископи сремски г. Василије и бачки г. Иринеј, председник Матице српске проф. др Драган Станић и академик Динко Давидов.

Уз помоћ Покрајинске владе Војводине, ове недеље Српска Православна Епархија сремска објавила је дуго очекивану „Споменицу Владичанства сремског“. У раскошно илустрованом панорамском прегледу, на 1200 страница формата 23х30см, поред дугог историјског хода једног од најзначајнијих канонских подручја Српске Цркве, од његовог првог научно-историјски потврђеног архијереја, Светог Иринеја Сирмијског мученички пострадалог 304. године, до данас, приказани су и резултати импресивне материјалне и духовне обнове, коју је у последњим деценијама извео Епископ сремски г. Василије, заједно са његовим монаштвом, свештенством и верницима.

О личности и делу aкадемика Миодрага Павловића

Српска академија наука и уметности (Одељење језика и књижевности) позива Вас да присуствујете комеморативном скупу посвећеном успомени на преминулог редовног члана САНУ Миодрага Павловића 23. октобра 2014.  године у 12 часова у Свечаној сали САНУ,  Кнез Михаилова 35/II, Београд.

О личности и делу aкадемика Миодрага Павловића говоре академик Владета Јеротић, проф. др Владимир Вукашиновић и проф. др Јован Делић.

Тајне манастира Милешеве

Ризница манастира Милешеве чува тајну два монументална камена из шестог и деветог века, сведока прошлости Српске Цркве и српскога народа

У ризницу манастира Милешеве су 17. септембра  смештена два монументална камена. Један од њих садржи натпис  у стиху Епископа Стефана, пронађен на гробљу у селу Избичњу код Пријепоља. У натпису се помиње подизање више грађевина у време византијског цара Јустинијана (527-565), а други је натпис, који се датира у 9. век, непознатог понтифекса нађен у селу Дренови код Пријепоља.

Споменик руском цару Николају у Београду

Споменик последњем руском цару Николају постављен је данас у Девојачком парку, у Улици краља Милана, поред зграде бившег здања Скупштине Србије.

Заједно са постаментом овај споменик је тежак више од 40 тона, висок око 7,5 метара, а сама скулптура висока је око 3,5 метра.

Помоћник градског секретара за културу Александар Лукић казао је да је ово историјски дан јер се одаје признање великом руском цару и пријатељу српског народа, који је у Првом светском рату учинио много за нас.

Херцег Нови: Академија поводом осамдесет година од убиства краља Александра

Херцег Нови: Академија поводом осамдесет година од убиства краља Александра
Херцег Нови: Академија поводом осамдесет година од убиства краља Александра
Херцег Нови: Академија поводом осамдесет година од убиства краља Александра
Херцег Нови: Академија поводом осамдесет година од убиства краља Александра

У дворани „Парк“ у Херцег Новом 10. октобра 2014. године у организацији Митрополије црногорско-приморске одржана духовна академија посвећена осамдесетој годишњици од убиства краља Александра Карађорђевића.

Историчар Предраг Вукић казао је у својој бесједи о краљу мученику да краљ Александар својим укупним животом и дјелом означава историјски период у коме је српски народ остварио свој највећи узлет у новијој историји, али исто тако и период када је почео суноврат и историјски трагизам нашег народа и распеће које траје до наших дана.

Зборник Четвртог међународног сабора духовне поезије

Издавач: Центар за културу и образовање Раковица и Књижевно друштво Раковица.

За издавача: Милан Недељковић, в.д. директор; главни и одговорни уредник: Никола Рајаковић, Београд 2014, стр. 204.

На боготражитељском путу, на богочовечанском путу међу корицама луксузно опремљеног издања, окупили су се песници што од Господa дар добише и таланте умножише да молитве прво Господу узнесу и затим приступе Четвртом сабору духовне поезије.

О искушењу, надању, патњи, о вери у Истину Божју, кроз песнички венац изаткан од 99 песме казује ово вредно сочињеније о златној светлосној нити Јефимијиног веза уз музику свеправославне Васељене.