Култура

Нови број „Православља“ - новина Српске Патријаршије

У новом броју Православља, новина Српске Патријаршије, преносимо саопштење за јавност Епархије рашко-призренске поводом новог медијског напада на светиње Српске Православне Цркве на Косову и Метохији, као и осврт Владике бачког Иринеја Стефан Немања, његови претходници и наше доба написан поводом „аутошовинистичке хистерије коју је изазвала најава подизања споменика великом жупану Стефану Немањи, Светом Симеону Мироточивом... родоначелнику династије Немањићâ и једном од неколико најзаслужнијих и најзначајнијих личности српске историје.“

Епископија славонска и ове године је имала част да позове верни народ на заједничко молитвено учешће у централној прослави празника Светих новомученика јасеновачких која је одржана у недељу, 13. септембра 2020. године, у манастиру Светог Јована Крститеља у Јасеновцу. Богослужбеном сабрању, на ком еје освећена капела Светих новомученика јасеновачких, претходила су пригодна дешавања у Епархији славонској и Митрополији загребачко-љубљанској.

Дани барокне музике у Новом Саду

Фестивал Дани барокне музике, у организацији Војвођанског удружења за рану музику, биће одржан по шести пут, од 15. до 30. септембра 2020. године, на више локација у Новом Саду.

Концепт и програм фестивала, у Јутарњем програму Радија Беседе представила је Меила Томе Пихлер, уметнички директор фестивала.

Православље у норвешкој ,,пустари“

http://theorthodoxchurch.info/blog/news/wp-content/uploads/fr_theodore_and_family_0.large-450-max-width.jpegОтац Теодор и породица

Отац Теодор Сване, дипломирани студент Православне богословске академије Светог Владимира, коју је завршио 2015. године, први је  парохијски свештеник парохије Благовештења Пресвете Богородице (Западноевропска Архиепископија православних парохија руске традиције, Московска патријаршија) у Бергену, Норвешка. У Норвешкој, где је лутеранство државна Црква и људи се изјашњавају као лутерани у куртулорошком смислу, тешко је преобраттити се у другу веру. Али у недавном интервјуу о. Теодор објашњава да су Норвежани гладни дубљег хришћанства и древне Цркве. Такође говори о изазовима и благодетима оснивања мисионарске парохије у „земљи Викинга“. Његова матушка Ана, културуролошки антрополог, предаје на локалном универзитету. Имају двоје деце, Симона (10) и Филипа (5).

Теолошки терцет у Католичкој академији у Баварској

У Минхену је 10.9.2020. у Католичкој академији у Баварској одржан први „Теолошки терцет”, шест месеци доцније од испрва планираног у марту, који је због пандемије вируса корона морао бити отказан. Овим скупом је под „новом нормалношћу”, како се на овој страни означава стварност под стриктним хигијенским предострожностима, Католичка академија отворила своје двери након полугодишњег lockdown(a), т.ј. замандаљених врата.

У формату „Теолошчи терцет” учествују два стална члана терцета и један гост. Стални чланови терцета су некадашња министарка у кабинету немачке владе и бивша амбасодорка Немачке при Светој столици у Риму, Анете Шаван, професор догматике на универзитету у Бечу др Јан-Хајнер Тик и као гост учесник овога пута био је проминентни социолог Хајнц Буде са катедре за макро-социологију на универзитету у Каселу.

Епархија будимска обележила стогодишњицу уједињења Српске Патријаршије

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа будимског г. Лукијана, Српска православна Епархија будимска започела је 10. септембра 2020. године обележавање великог јубилеја - 100 година уједињења Српске Патријаршије.

У организацији Музеја Епархије будимске у вечерњим часовима 10. септембра приређена је традиционална изложба „Експонат године“. Публици је представљен један од најинтересантнијих музејских артефаката који нема своје место у сталној изложбеној поставци. У питању је портрет Епископа будимског и потоњег патријарха Лукијана (Богдановића) којег је насликао чувени мађарски сликар тог времена Лајош Брук.

Приказ (поводом 150-годишњице првог ватиканског сабора)

Хуберт Волф: “Непогрешиви. Пије IX и откриће католицизма у 19. веку”
(Hubert Wolf, Der Unfehlbare PIUS IX. UND DIE ERFINDUNG DES KATHOLIZISMUS IM 19. JAHRHUNDERT, C.H.Beck, München 2020).

Све је говорило насупрот нади да ће ишта постати од малог Ђованија Марије Маста и Феретија (1792 - 1878). Хуберт Волф, профилисани римокатолички историчар Цркве из Минстера, описује зачуђујући пут болешљивог младића из племићке породице у провинцији, који ће постати један од најмоћнијих папа са најдужим стажом на папској катедри у историји (1846 - 1878), који је католицизам ”изнова открио”. После Француске револуције у развалинама је столећима лежало накриво израсло здање католицизма и морало је да буде изнова подигнуто. Али у ком стилу? Романтично-средњовековном? Или савремено-модерном? Док су се једни сукобили, други су га зидали на нов начин.