Наука
Библијски лексикон Calwer Bibellexikon
26. Јун 2015 - 11:07”Calwer библијски лексикон” је један од најпоузданијих приручника (настолних књига) у фаху библијског богословља. На основу најновијих научних испитивања овај лексикон нуди значајне прилоге за бољи прилаз Светом Писму. У преко 3.600 фундираних чланака и обиљем информација из побочних библијских дисциплина пренето је у двема свескама овог лексикона јасним језиком оно што би се мого назвати the state of the art у овој богословској дисциплини. Преко 100 аутора је уткало своју специјалистичку теолошку компетенцију у овај лексикон. Преко 500 црнобелих илустрација визуелно документују предметну позадину важнијих лексема.
Научни скуп „Црква Лазарица и моравска Србија“ у Лазарици
24. Јун 2015 - 13:11Црква Лазарица је од славних времена свог настанка када ју је Свети кнез Лазар подигао као своју придворску цркву у част рођења свога сина, будућег деспота Србије Стефана, и посветио Светом првомученику архиђакону Стефану проживела многе векове са српским народом. Често тешке и страдалне, као и пут српског народа, ове истроријске прилике оставиле су на цркви Лазарици многе ране које сведоче о њеној тешкој историји. У више наврата обнављана она ни до данас није сасвим повратила онај сјај који јој је дао њен ктитор. Од првобитног иконописа нису остали ни трагови, али је остала жеља и воља да се тај сјасј моравске школе живописа једном врати. Зато се и родила идеја да настане један научни скуп сабран од људи који могу својим знањем и стручним мишљењем да допринесу да се дубље сагледа првобитни изглед цркве Лазарице. Са том идејом а са благословом Његовог Преосвештенства Епископа крушевачког Господина Давида, 20 јуна 2015. године у амфитеатру цркве Лазарице одржан је научни скуп под називом „Црква Лазарица и моравска школа“ историја архитектура живопис, ми Вам преносимо целокупан програм скупа.
Патријарх Вартоломеј о папиној „еколошкој енциклици“
19. Јун 2015 - 15:02У више семинара одржаних између 1994. и 1998. на острву Халки недалеко од обале Цариграда скретали смо пажњу на блиску везу између екологије и економије. Оба израза потичу од грчке речи „оикос“ која значи „дом“. Из овог разлога не изненађује нас што наш драги брат Фрања Римски започиње своју енциклику, која је данас објављена у Ватикану, обраћањем Божјој творевини као „нашем заједничком дому“. Нити нас је, пак, изненадило то што је папа Фрања истакао екуменску димензију старања о творевини – израз „екуменизам“ такође има исто етимолошко порекло као и речи „екологија“ и „економија“. Истина је, поред свих догматских разлика које су одлика разних хришћанских вероисповести и поред сваког верског неслагања које може раздвајати разне верске заједнице, да нас земља сједињује на јединствен и посебан начин. Апсолутно сви ми осећамо земљу испод својих ногу и дишемо исти ваздух из атмосфере ове наше планете. Па и кад не уживамо у правичној и праведној расподели овоземаљских добара, ипак смо сви ми одговорни за заштиту и очување овога света. То је управо разлог зашто данашња папска енцциклика говори о потреби „новог дијалога“, „потреби процеса образовања“ и „хитног делања“.
Еколошка енциклика: Laudato Si’= Хваљен буди/Слава Тебје
19. Јун 2015 - 13:02Друга* енциклика (гр. εγκύκλιος = циркуларно писмо, папска или царска посланица) за понтификата папе Фрање, насловљена - Laudato Si‘ = ”Хваљен буди”/”Слава Тебје” - упућена је не само целокупној Цркви,него, као и енциклика папе Јoвана XXIII „Pacem in Terris“ (1963), ”свим људима добре воље”, односно целокупном човечанству.
Митрополит Зизиулас предлаже дан заједничке молитве за човекову средину (екологију)
19. Јун 2015 - 8:55У Ватикану је данас 18.6.2015. г. званично представљена друга енциклика папе Фрање „Laudato Si´“ – дословно ”Хваљен буди” – ”Слава Тебје” на којој је узео учешће и Mитрополит пергамски др Јован Зизиулас у име Васељенског Патријарха, истакавши својом присуством фундаментално екуменски каракетер ове енциклике.