Саопштења
Епископ Иринеј: Чудно извештавање Радио-Ватикана
22. Март 2013 - 18:34- Вест са Радио-Ватикана
- Порука Информативне службе Епархије далматинске Радио-Ватикану
- Црква је против свих облика насиља
Епископ бачки др Иринеј: Наш коментар
Нечувено: говор мржње на ватиканском радију
Речи изговорене 18. марта, уочи инаугурације новоизабраног епископа римског, папе Фрање I, у емисији Радио-Ватикана на хрватском језику, биле би невероватне да, нажалост, нису стварно изговорене. У горку и отужну стварност тих речи свако се може уверити на интернет-адреси http://hr.radiovaticana.va/news/2013/03/18/pregled_tiska/cro-674645. Више је него очигледно да је посреди срамна подметачина неког из хрватске секције Радио-Ватикана, а можда и читаве те секције. Да ли се размахао неко из старе, фосилне дружине усташоидних бојовника, од којих се неки окупљају и око Завода светог Јеронима у Риму, или је узаврела јуначка домољубна крвца у жилама неког од њихових млађих следбеника, није важно, а и не занима нас нарочито. У нашим очима одговорна је установа која је таквим живописним ликовима омогућила да радио-таласе користе за свој говор мржње.
Министарство културе и информисања подржало иницијативу Светог Архијерејског Синода за изградњу Библиотеке Српске Патријаршије на Косанчићевом венцу
21. Март 2013 - 14:23Подржана је иницијатива и постигнута сагласност за изградњу Библиотеке Српске Патријаршије на Косанчићевом венцу, у оквиру простора на коме су некада биле Народна библиотека Србије и зграда Задужбине епископа Никанора Ружичића (обе су срушене у бомбардовању 6. априла 1941. године). Њени темељи су постављени још у освит 13. века, у манастиру Хиландару, док у институционалном смислу постоји од 1706. године. Тиме она представља најстарију српску библиотеку, а поред Матице српске и Народне библиотеке Србије једну од три најзначајније установе тога карактера.
Епископ бачки др Иринеј: Једно другачије виђење
13. Март 2013 - 10:30Кратак коментар на изјаве бискупа Немета
Случајно наиђох на изјаве Његове Преузвишености бискупа зрењанинског г. др Ладислава Немета Танјугу, које је Радио-телевизија Војводине 9. марта на свом сајту пренела под насловом Бискуп Немет: Дискусија о папиној посети Србији „неукусна”.
Сагласан сам са ставом господина бискупа који се односи на медијску мантру или рашомонијаду о евентуалној папиној посети Србији – она заиста јесте неукусна и неумесна, па, у крајњој линији, и некоректна према мудром и достојанственом старцу који се недавно повукао из активне службе на катедри римских епископа. Али не могу, а да се укратко не осврнем на његове ставове о Српској Православној Цркви и о односима између Православне и Римокатоличке Цркве у Србији јер су и ти ставови, по моме мишљењу, неукусни и неумесни, а такви су зато што не одражавају чињенице и не изражавају истину. Ићи ћу редом.
Ћирилична интернет адреса нашег сајта
7. Март 2013 - 12:54Подсећамо посетиоце званичне интернет презентације Српске Православне Цркве да је она више од годину дана доступна и на ћириличном интернет домену на адреси спц.срб
(адреса се пише ћирилицом и без претходног „www.“ додатка)
Најновије верзије интернет прегледача (browser-a) углавном имају аутоматску подршку за приказивање ћириличних домена (пример су Mozilla Firefox и српска верзија Google Chrome), док је код неких потребно извршити једноставно подешавање локализације (пример је Microsoft Explorer).
Србија је друга земља на свету (после Руске Федерације) која је добила свој ћирилични интернет домен. Подсећамо да је Српска Православна Црква била активно укључена у процес проналажења решења за ћирилични домен и да је од самог почетка дала пуну подршку његовом коришћењу.
Неопходно јединство о важним питањима
13. Фебруар 2013 - 16:56Потребно је остварити јединство домаће јавности при решавању свих питања од националног интереса, сагласили се председник Томислав Николић и Патријарх српски г. Иринеј, саопштено из Председништва. Састанку присуствовао и премијер Ивица Дачић.
Председник Републике Србије г. Томислав Николић и премијер г. Ивица Дачић данас су разговарали са Његовом Светошћу Патријархом српским г. Иринејем. Састанку у Палати Србија присуствовали су и Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије, Епископ бачки г. Иринеј, Епископ рашко-призренски г. Теодосије, као и протојереј-ставрофор Саво Јовић, главни секретар Светог Архијерејског Синода.
Саопштење за јавност са заједничке седнице Светог Архијерејског Синода и Одбора за Косово и Метохију 24. јануара 2013. године
25. Јануар 2013 - 10:48У трајној бризи за свештенство и народ на распетом Косову и Метохији, а поводом њиховог најновијег страдања, састали су се у четвртак 24. јануара у Патријаршији српској у Београду на заједничкој седници Свети Архијерејски Синод и Одбор за Косово и Метохију Српске Православне Цркве, под председавањем Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја.
Окупљени архијереји су са тугом, неверицом и братским састрадањем примили извештај Преосвештеног Епископа рашко-призренског г. Теодосија о таласу рушења гробаља, вандалскога скрнављења храмова и напада на преостале Србе и ретке повратнике на Косово и Метохију који се збивају ових дана у нашој јужној покрајини. По ко зна који пут, са горчином је констатовано да четрнаестогодишње међународно присуство на Косову и Метохији није донело ни прâво, ни европске стандарде, ни цивилизацију српским светињама и народу нити сигурност било коме, као и да безакоње и неправда неће донети добра никоме.