Ваљевски богослови наставили традицију завичаја

Од давнина и надалеко је познато да су у ваљевском крају ницали и стасавали млади људи кадри и вољни да путем вере и науке Христове ходе, на радост и корист Цркви и отаџбини својој. Изданака благородних врежа дивних светитеља Владике Николаја и Аве Јустина, који су црноризачким тиховањем, проповедима са амвона градских и сеоских храмова, а у новије време за школским катедрама Реч Божју сведочили и проповедали заиста је непрегледан низ. Радост већом чини и то што се тај низ из године у годину наставља. Његове најновије карике јесу мастер диплома ђакона Невена Лукића, вероучитеља у Ваљевској гимназији и свештенослужитеља при Храму Покрова Пресвете Богородице, односно диплома општег смера четворогодишњег студијског програма Бранка Алексића, наставника веронауке у Основној школи „Милован Глишић“, уручене на овогодишњој Светосавској академији на православном богословском факултету у Београду.

Ђакон Невен Лукић одбранио је, 1. октобра 2014. године, мастер рад са темом „Онтологија и етика у проблематици греха код Светог Максима Исповедника“ са оценом 10. Ментор му је био предметни професор Епископ браничевски др Игњатије (Мидић). На овај корак, како сам каже, одлучио се ради проширења знања, стручног изграђивања... Сам чин уручења диплома протекао је у веома свечаном тону, тим пре што му је, уз декана Православног богословског факултета протојереја- ставрофора др Предрага Пузовића и бројних уважених гостију, присуствовао и председник Републике Србије Томислав Николић. Наиме, иако је ова образовна установа једна од оснивача Универзитета у Београду, овогодишња савинданска свечаност била је прва у историји у којој је учествовао шеф државе. У Ваљевској гимназији, ђакон Невен Лукић предаје већ пет година. Задовољан је постигнутим. Постоји жеља да се једног дана посвети докторским студијама, али о том потом.

Млађи колега и у Господу брат Бранко Алексић већ четири године веронауку предаје у ОШ „Милован Глишић“. Веома успешно, будући да, поред квалитета наставе, у његовом катихетском раду вредне пажње су и хуманитарне активности, које према потреби реализује са својим ученицима. Априла прошле године, одбранио је дипломски рад из Опште историје Цркве са темом „Василије Васиљевич Болотов као историчар Цркве“. Оцена 10... Скромно каже да није било тешко јер је имао одличну припрему и несебичну помоћ ментора протојереја- ставрофора др Радомира Поповића, професора ПБФ- а и декана Академије за црквену уметност и конзервацију, иначе родом Подгорца. Пре одласка на студије, Бранко Алексић завршио је београдску Богословију „Свети Сава“. Време школовања памти по обиљу лепих и свеколико корисних програма.

- Кад резимирам све доживљено за време средњошколског и факултетског образовања, заиста сам задовољан свиме што сам доживео. Имао сам чак прилику да играм за фудбалски клуб ПБФ-а, што ме јако увесељавало јер сам активно тренирао годинама пре. Наш клуб је постизао велике успехе у београдској студенсткој лиги, раме уз раме са „дифовцима“. Такође, освајали смо увек једно од прва три места на „Тео купу“ у Немачкој, такмичењу у коме учествују сви теолошки факултети из Европе. Декан ПБФ-а проф. др Предраг Пузовић нас је похвалио пред председником Николићем и то ми је, као и колегама, било јако драго- каже Бранко Алексић. Како је веома млад, свестран и успешан, питање даљег струковног напредовања само по себи се поставља.

- Свакако ћу уписати мастер студије. Можда на богословском, а можда и на Правном факултету у Београду. Јако ме занимају историјске теме, што се да приметити и по дипломском раду, због чега бих се радо обрео на правном. Видећемо, има још времена- закључује Бранко Алексић.

На нама је, наравно, да им честитамо. Уверени да ће се добра традиција нашег краја наставити.

Ј. Ј

Извор: Епархија ваљевска