Великогоспођински сабор у манастиру Морача и спомен упокојења Патријарха Гаврила
Високопреосвећени Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије и Епископ диоклијски Преосвећени Г. Јован служили су у Манастиру Морачи поводом манастирске славе Успења Пресвете Богородице - Велике Госпојине и обиљежавања спомена 60 година од упокојења Патријарха српског Гаврила Дожића, ранијег Митрополита Пећког и Митрополита Црногорско-приморског, Свету службу Божију уз саслужење свештенства и вјерног народа./ФОТОГАЛЕРИЈА/
Саслуживао је и протопрезвитер-ставрофор др Димитрије Калезић, главни инспектор богословијâ Српске православне цркве.
Истим поводом одржана је и свечана духовна академија.
Присуствовали су Амбасадор Руске Федерације г. Јаков Федорович Герасимов, Украјине гђа Оксана Сљусаренко и Републике Србије г. Зоран Лутовац.
Својим појањем Службу је украсио Хор Св. Апостола и Еванђелиста Марка из Подгорице. Свету тајну Крштења примио је мали Георгије, син тамошњег пароха морачко-ровачког презвитера Обрена Шарића.
Литургијску бесједу одржао је Владика Јован који је казао да нас апостоли и Оци Цркве уче да је данас празник који изражава најдубљу тајну односа Сина Божјег у слави и Мајке Божије. „Најдубљу тајну унижења, о коме говори апостол Павле, унижења и смирења које је прихватио Господ узевши људску природу, добивши је од Марије Дјеве, нове Еве која је била под гријехом адамовским, али је све учинила да врлинским животом, постом и молитвом у храму Божјем прими Благовијест Божју, Тајну Зачећа, примања Духа Светога да роди Сина Божијег, Емануила".
Одржана је Литија око манастирске цркве и благосиљан је славски колач. Након тога је освештана спомен плоча, образ Патријарха Гаврила у барељефу постављен поводом обиљежавања 60-годишњице његовог упокојења, раду академског вајара проф. Предрага-Пеђе Милачића, а потом је освештана обновљена манастирска библиотека, која ће убудуће носити име Патријарха Гаврила.
„Ево, враћа се мудри Патријарх српски Гаврило тамо гдје је клицу заметнуо, у Лавру морачку да буде путоказ онима који се овдје подвизавају и свима нама који овдје долазимо", рекао је Митрополит Амфилохије.
„Нека ова библиотека буде на просвећење свима онима који овдје буду долазили и богонадахнуте књиге читали, амин Боже дај" рекао је он.
Библиотека је обновљена након 58 година пошто су је комунисти спалили 1952. Тада је спашена једна од вриједнијих књига из те библиотеке - чувени Морачки поменик. Поменик је од краја 80-тих дошао до руку тадашњег Епископа банатског, данашњег Митрополита Црногорско-приморског Амфилохија, који је га је све до данас чувао, да би га данас, када су се стекли услови обнављањем Библиотеке и отварањем ризнице прије неку годину, на чување предао Архимандриту Рафаилу Калику, игумана манастира Мораче.
Трудом монаха мр Павла Кондића, сабрата Цетињског манастира и његових сарадника, за ову прилику је изашла и обимна књига - зборник списа Патријарху Гаврилу „Живимо у светињи и слободи" на чак 620 страна.
Данашњим поводом је отворена и нарочита витрина у манастирској ризници са одеждом Патријарха Гаврила, његовим архијерејским штапом - патерицом, Панагијом са којом је ухапшен од Гестапоа 1941. у манастиру Острогу и коју је носио током читавог свог страдања и изгнанства у току и непосредно након II свјетског рата, затим његовим писмом из 1947. године упућеним Архимандриту Леонтију, тадашњем игуману Острошком, његовим мемоарима издатим у Паризу 1974. и најзад, већ поменутим најновијим издањем „Живимо у светињи и слободи".
За свечаном трпезом коју је припремила Управа манастира присутне су поздравили троје гостију амбасадора и у име братства Дожић-Меденица г. Драгиша Дожић из Колашина.
Гости сабора су били више од петнаесторо дјеце из Грчке, предвођене оцем Атанасијем, свештеником из Птолемаиде.
У поподневним часовима одржана Свечана академија у спомен 60-годишњице упокојења Патријарха српског Гаврила Дожића. Учеснике и многобројне госте академије поздравио је насљедник Патријарха Гаврила на столици Митрополита Црногорских - Господин Амфилохије. Главну бесједу - Слово о Патријарху Гаврилу изговорио је проф. др Слободан Томовић, некaдашњи министар вјера Црне Горе, који је између осталог рекао да је неколико пута као дијете уочи априлског слома 1941. на Радио-Београду слушао бесједе Патријарха Гаврила.
„Све су биле у његошевском смислу запаљиве и веома моћне и расположење у народу је било тако. Али то расположење је требало фокусирати и на неки начин од тог расположења направити заставу и паролу, како се то чуло: Боље гроб него роб - боље рат него пакт. То је било из главе цијела народа, односно из главе Патријарха који је слушао тај глас и подигао га на још јачи и моћнији степен. Није случајно тадашњи тиранин Европе Адолф Хитлер лично издао наређење да војна полиција пође у Острог и ухапси Патријарха Гаврила".
На академији је прочитан и чувени говор Патријарха Гаврила на београдском радију 27. марта 1941. у вези са отпором српског народа против срамног Тројног пакта, а на Академији су још учествовали Српско пјевачко друштво „Јединство" из Котора са неколико композиција, КУД „Свети Јован Владимир" из Бара и КУД „Ђурђевданско коло" из Подгорице, млади гуслар Максим Војводић и гуслар Жељко Бугарин. Програм је водио протопрезвитер мр Велибор Џомић, парох подгорички.
Позив Госпођинског сабора за упис Мораче у свјетску културну баштину, који је прочитао г. Комнен Бећировић, једногласно је прихваћен од свих присутних. Позив је упућен због актуелних планова за потапање кањона Мораче ради изградње хидроелектрана и угрожавање културно-историјских и природних добара овога подручја, с нарочитим нагласком на угрожавање древне Свештене Лавре Морачке.
Након званичног дијела програма одржано је свенародно весеље, играла се народна кола, а гости из Грчке су играли и чувену игру - сиртаки.