Вести из православних помесних Цркава

Председник Одељења за спољне црквене односе Московске Патријаршије дао изјаву поводом напада на Коптске цркве у Гизи

Две коптске цркве су запаљене у Гизи 7. и 8. маја од стране радикалних муслимана. Дванаест људи је погинуло а око 200 је рањено овом приликом. У вези са тим, Митрополит волоколамски Г. Иларион, председник Одељења за спољне црквене односе Московске Патријаршије дао је следећу изјаву за штампу:

Са великим жаљењем смо у Руској Православној Цркви примили вест о смрти египатских хришћана и паљењу цркава као последице масовних немира који су избили 7. и 8. маја 2011. године у Гази. Ми се молимо за покој душа жртава ове ужасне трагедије и изражавамо наше саучешће њиховим породицама и пријатељима.

Европски савет верских лидера састаће се у Москви по први пут

Европски савет верских лидера одржаће свој годишњи састанак од 21. до 23. јуна у Москви по први пут. На предлог Руске Православне Цркве, Савет ће се бавити темом Људска права и традиционалне вредности у Европи.

Европски савет верских лидера (ЕСВЛ) је једна од четири регионална међурелигијска савета у оквиру Светске конференције религија за мир. Он окупља верске лидере од ауторитета у Европи међу којима има хришћана, Јевреја и муслимана и омогућује учествовање других традиционалних религија које су заступљене на континенту. Савет је основан 2002.године и броји 45 чланова.

Исповедник руских астронаута

Сви руски астронаути пре свог лета примају благослов од игумана Јова (Талатаса), старешине патријаршијског метоха Цркве Преображења Господњег у Звезданом граду (Звёздный городок). „Испраћам их на небо од 2006. године. За све то време само двојица астронаута су се изјаснили као атеисти", рекао је отац Јов у интервјуу за часопис Московски Комсомолец.

Православље у Азији

Православне парохије у Азији на богослужењима користе локалне језике као и елементе локалне културе.

„У Кини, на Тајланду и у Индонезији, на пример, локални мајстори резбаре иконостасе и свећњаке и украшавају их локалним елеметима. Постоји чак и традиција да се благосиља чај, док се на Тајланду православни чак и изувају пре уласка у храм", рекао је протојереј Дионисије Позднајев. Он је истакао да свуда постоје локалне појединости и да оне дају парохијама локалну обојеност. Међутим, према његовим речима, најважнији је превод литургијских књига и других верских списа на локални језик, што је неопходно како би православно предање заживело у контексту азијских култура.

Број хришћана у Африци се повећао 70 пута за последњих 100 година

Сагласно истраживању Pew Forum on Religion & Public Life, за 111 година религиозни пејзаж на „црном" континенту, јужно од Сахаре се оштро измијенио. Према стању из 1900. године и миуслимани и хришћани су били мањина у региону. Већина житеља су практиковали традицоналне афричке религије, док су припадници хришћана и муслимана састављали мање од четвртине становништва.