XII православни дјечји сабор на Цетињу

Под слоганом „Земља слави свога Спаситеља“ на Цетињу је јуче, у организацији Митрополије црногорско-приморске, одржан XII православни дјечји сабор уз учешће преко хиљаду малишана из свих крајева Црне Горе, као и гостију из Шапца и Кикинде.

Ове године сабор је био посвећен 160. годишњици упокојења Митрополита Петра II Петровића Његоша и 300. годишњици успостављања духовних и дипломатских веза Црне Горе и Русије.

Манифестација је почела Светом архијерејском литургијом у Цетињском манастиру коју је служио Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије са свештенством Митрополије.

Обраћајући се учесницима сабора, малишанима и њиховим вјероучитељима, Владика је поддсјетио да је учеснике сабора окупио ћивот Светог Петра Цетињског који је „најљепше дијете Црне Горе и рода нашега“.

„Добро дошла дјецо, благословена дјецо, дјецо Христова, дјецо Светих Кирила и Методија, дјецо Светога Саве, дјецо Светога Петра Цетињскога, Светога Јована Крститеља и Претече. Нека Господ благослови ово ваше сабрање да се и кроз вас прослави оно Дијете, Христос Бог наш, предвјечни Бог и да се и ви упишете међу Његове Свете и благословене ученике“.

„Господ нека нас благослови Руком Светога Јована и Светога Петра Цетињскога у све наше дане и у вјекове вјекова“, рекао је Митрополит Амфилохије.

По завршетку литургије, манифестација је настављена на гумну испред Цетињског манастира, гдје је Митрополит Амфилохије поново благословио дјецу, подсјетивши их да је слоган „земља слави свога Спаситеља“ стих који је написао Митрополит Петар II Петровић Његоша, кога је као дијете у Цетињски манастир довео његов стриц Свети Петар Цетињски.

„Те стихове, дјецо, треба сви добро да научите: О, преблаги тихи Учитељу, слатка ли је света бистра вода, с источника Твога бесмртнога, јер су то стихови које је он посветио Христу Богу нашему“.

Владика је подсјетио да ове године славимо и триста година успостављања духовних и дипломатски веза са Русијом. „Те везе још дуже трају, јер смо истог коријена, и духовнога и језичкога, сродни смо по крви, словенски народи. Како са Русијом, тако и са Украјином, са Кијевом, са којимје Црна Гора и наша Црква увијек имала велике духовне везе, а последњи Светитељ наше Српске Православне Цркве преподобни Симеон Дајбабски, иначе родом одавде са Цетиња, од Поповића цетињских, био ученик Кијевске духовне академије“.

Потом су малишани показали своје знање из вјеронауке кроз игроказе, рецитовање, хорско и соло пјевање, ликовну радионицу, квизове знања и друге облике дјечјег стваралаштва.

Историчар Предраг Вукић је дјеци одржао предавање о животу и раду Петра II Петровића Његоша.

Најбољи учесници данашње смотре су награђени вриједним поклонима. За најбољег вјероучитеља проглашен је јереј Немања Кривокапић из Котора. Прво мјесто у квизу знања припало је школи вјеронауке из Кикинде, друго школи вјеронауке при Саборном храму Васкрсења Христовог из Подгорице, а треће школи вјеронауке при манастиру Светог Николе на Врањини.

Најбољим дјечјим хоровима припале су плакете, а то су „Преподобна мати Ангелина“ из Никшића, који сјутра слави Крсну славу и десету годишњицу постојања, и Хор Светог Николе из Бијелог Поља.

Сабору су присуствовали амбасадори Русије и Украјине у Подгорици Андреј Нестеренко и Оксана Сљусаренко.

Прилози Радија Светигоре:

Извор: Митрополија црногорско-приморска