Саопштење Митрополије црногорско-приморске

За гробнице на Дворском гробљу надлежан Завод за заштиту споменика

Поводом необјашњиве медијске кампање уперене на Цркву и Цетињску митрополију, а у вези неугледног стања у коме се налази гробље Петровића уз зидине Цетињског манастира, обавјештавамо јавност о сљедећем:

Гробнице на Дворском гробљу налазе се у оваквам стању од 1945. године, пуних седам деценија, све до данас! Управа Цетињског манастира је у посљедње вријеме закључала капију како би спријечила да свако не би улазио на гробље и даље скрнавио гробнице.  Исто тако, монаси су некада разбацане остатке гробница, успјели макар да саберу на једно мјесто како не би биле расуте, и они се старају, колико је то у њиховој моћи, да гробље буде уредно и чисто од отпадака убачених током ноћи, и у периоду невремена.

Нажалост, ово гробље је временом постало мјесто за играње карата, често га најнесавјеснији користе и као тоалет, а у задње вријеме је уточиште за наркомане, па и за псе луталице, што веома добро знају Цетињани који дуже памте. Приликом преноса и сахране земних остатака краљевске породице Петровић Његош 1989. г. на Дворском гробљу су израђене нове гробнице за принцезе Вјеру и Ксенију које су у њих сахрањене. Том приликом остали гробови нијесу санирани од стране Завода за заштиту споменика културе, а та је институција једина надлежна за тако нешто.

Управа Цетињског манастира је 2008. г. покушала да уреди гробље, али је била спријечена од Завода за заштиту споменика и њених инспекцијских органа. Због свега наведеног, чуди нас саопштење Министарства културе које, наводно, не зна у каквом је стању Дворско гробље Митрополија црногорско-приморска напомиње да се на поменутом гробљу уредно служе парастоси у оне дане предвиђене за помен покојника, и да се на свакодневним службама помињу сви преминули из светородне лозе Петровић.

Извор: Митрополија црногорско-приморска