Актуелно

Канонска јурисдикција Српске Православне Цркве у Мађарској

Цариградска Патријаршија заснива своје право мешања у опште црквене послове у Мађарској „на историјским и канонским разлозима”. Историјска теза Цариградске Патријаршије је у следећем:

Хришћанство је дошло у Мађарску средином X века из Цариграда. Цариград је дао црквену организацију. Према томе, ако постоји црква којој приличи титула Мајке Цркве то је Цариградска, која је родила у Христу Цркву у Мађарској. Српска Црква тада још увек није била организована, да је могла имати мисију. Касније је био велики прелаз у Угарску и тај је догађај допринео, да се Православна Црква у Угарској боље утврди и шта више да се организује у Митрополију Карловачку  која је добила широку аутономију од Пећког Патријарха и развије до тог степена да се прећутно сматра као аутокефална. У Мађарској је после Првог светског рата остао део Православне цркве, иако умањен, али се та црква повратила у свој првобитни положај пре оснивања Карловачке Митрополије и пре прелаза Срба у Угарску, па се према томе Цариградска Црква јавља као надлежна, која треба да се матерински интересује опште црквене послове у Мађарској.

Патријарх српски Порфирије устоличио Митрополита црногорско-приморског Јоаникија

Спроводећи одлуку Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве, Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије служио је 5. септембра 2021. године свету архијерејску Литургију у Цетињском манастиру, уз саслужење Преосвећене господе Епископа будимљанско-никшићког и изабраног Митрополита црногорско-приморског Јоаникија и крушевачког Давида, члана Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве. Том приликом, Патријарх српски г. Порфирије је увео изабраног митрополита г. Јоаникија у свештени трон Митрополита црногорско-приморских.

Животопис Митрополита црногорско-приморског г. Јоаникија

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије (Мићовић) рођен је 20. априла 1959. године у Велимљу (Бањани). Гимназију је завршио у Никшићу. Дипломирао је на Православном богословском факултету Српске Православне Цркве у Београду 1990. године и апсолвирао философију на Философском факултету Универзитета у Београду.

Замонашио се 30. октобра 1990. године у манастиру Ћелији Пиперској. У чин јерођакона рукоположен је 7. фебруара 1991. године, а у чин јеромонаха 17. фебруара 1991. године, када је и постављен за в.д. настојатеља манастира Савине. За настојатеља Цетињског манастира, наставника и главног васпитача у новообновљеној Цетињској богословији постављен је 1. септембра 1992. године. Септембра 1995. године унапређен је у чин протосинђела и постављен за в.д. ректора Цетињске богословије.

Патријарха Порфирија у Подгорици дочекале десетине хиљада верника

Десетине хиљада верних свечано је дочекало Његову Светост Патријарха српског г. Порфирија испред Саборног храма Христовог Васкрсења где је служена свечана доксологија и вечерња служба Уследиле су беседе Патријарха српског г. Порфирија и изабраног Митрополита црногорско-приморског г. Јоаникија.

Изабрани митрополит Јоаникије је упутио Патријарху и архијерејима речи добродошлице и благодарности и нагласио:

Пасија по вакцини и вакцинацији

Пише Кирил Александров

Вакцинација против болести ковид-19 већ одавно је из медицинског проблема прерасла у политички проблем, а сада прети да постане и верски. Хоћемо ли ускоро зачути анатеме вакцинисаних упућене невакцинисанима и обратно? Прети ли Цркви раскол око овог питања и какав је тренутни став Украјинске Православне Цркве [Московске Патријаршије]? Да видимо о чему се све ту ради.

КАКВЕ ВАКЦИНЕ ПОСТОЈЕ Све вакцине се заснивају на истом принципу деловања: на ћелијском нивоу у људски организам се убацује нешто што изазива имуни одговор, а да при томе не узрокује болест. Ипак, у зависности од тога шта је то нешто, вакцине се деле на класичне, векторске и иРНК вакцине.