Интервјуи

Епископ Теодосије: Оснажимо духовни и црквени живот

Бити владика на мученичком Косову и Метохији, где је страдална судбина Цркве и народа, у окружењу које, највећим делом, не поштује права на различитости културе, вере, језика и историје је велико искушење и одговорност. Јер, и у тим и таквим околностима треба очувати хришћански и православни идентитет и српске светиње. Ту одговорност понео је, у овим преломним тренуцима, новоустоличени епископ рашко-призренски Теодосије, доказан као човек толеранције и умерености, који већ више година са својим народом на простору настанка српске Цркве и државе, чува веру Христову, указујући да наша будућност треба да буде заснована на правди и истини Божијој, како би свако од нас пружио свој допринос праведном решењу свих питања са којима се суочавамо. Устоличењем владике Теодосија враћено је и седиште Епархије рашко-призренске у Призрен. Непосредно пред његову прву божићну литургију, као епископа рашко-призренског, Његово преосвештенство епископ Теодосије дао је интервју листу "Јединство".

Отето - проклето

Владика Фотије, Епископ Епархије далматинске, о враћању национализоване имовине Српске Православне Цркве

У Задру, Шибенику и Сплиту потражујемо различите црквене објекте од станова па до читавих зграда. То што се догађа с црквом и манастиром свете Параскеве Венеранде на Хвару за нас је нешто нечувено и неспојиво с хришћанском традицијом ове државе.

Када је у питању враћање црквене имовине, Епархија далматинска је, по речима њеног епископа, владике Фотија, преко црквених општина и манастира уредно и у законском року, тј. 1997. године поднела захтев за враћање своје национализоване имовине.

Божићни интервју Епископа бачког Господина Иринеја Новосадској ТВ

Видео запис интервјуа Његовог Преосвештенства Епископа бачког Господина др Иринеја дат Новосадској Телевизији поводом празника Рођења Христовог 2010.

Извор: Епархија бачка

Епископ Теодосије: Вратимо се на огњишта

Владика Теодосије, Eпископ рашко-призренски: Обнова порушених храмова дугорочни задатак Цркве. Дијалог пут ка решењу

Услови за повратак Срба на Косово и Метохију далеко су од добрих и носе велике тешкоће и ризике. Не можемо, међутим, да чекамо да нам други стварају боље околности. Свако би требало да дође на своје огњиште и тако допринесе повратку. Примери појединаца који су то учинили, иако малобројни, уливају наду да ће њиховим стопама кренути и остали расељени Срби.