Интервјуи

Интервју са проф. др Мирком Ковачевићем, главним архитектом Обнове Хиландара

Дневни лист Политика је у свом Божићном додатку објавио интервју са проф. др Мирком Ковачевићем, главним архитектом Обнове Хиландара. Интервју можете прочитати на адреси: http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Sve-manje-donacija-za-Hilandar.sr.html

Извор: www.hilandar.org

Градимо међусобно поверење

Доктор Томас Бремер, уважени немачки теолог, ректор Универзитета у Минстеру и шеф Катедре за екуменску теологију, љубазно нам се одазвао и дао интервју за "Гласник", часопис Православне црквене општине у Диселдорфу.

* Средњоевропска епархија прославила је јубилеј, 40 година постојања на овом тлу. Јако смо захвални што нас је прихватила мултиконфесионална и мултиетничка држава, са посебним сензибилитетом да заштити различитост. Какве напоре би, по Вама, требало да уложимо на зближавању и широј екуменској сарадњи?

Томас Бремер: Обема великим црквама у Немачкој, католичкој и евангелистичкој, требало је много времена да би братски (и сестрински) заједно живеле, као што је то данас случај. Мултиконфесионални заједнички живот не настаје сам по себи, него се мора уложити труд и то је био за немачке цркве дугачак и понекад болан процес. Мање цркве, као што је СПЦ у Немачкој, имају тежак задатак да очувају властити идентитет, али и да се истовремено приближе другима с којима живе заједно. Често морамо закључити да се обе стране недовољно познају; због тога мислим да је упознавање један важан аспект. Црквене општине се морају међусобно посећивати и предочити како живе и шта им је битно. То помаже обема странама да смање предрасуде и изграде поверење.

Интервју са Владиком Василијем о раду Међурелигијског вијећа

Преносимо у целини разговор Марка Данојловића, уредника Информативне службе Епархије зворничко-тузланске са Његовим Преосвештенством Епископом зворничко-тузланским Г. Василијем о раду Међурелигијског вијећа и току седнице која је одржана последњег дана септембра текуће године.

Интервју Епископа захумско-херцеговачког Григорија листу Политика

Седница Светог архијерејског синода, одржана прошлог четвртка, имала је јаког одјека у јавности: причало се и писало о поделама у „црквеној влади", несугласицама архијереја због иступања појединих црквених великодостојника поводом „Параде поноса", сукобима чак и око неких политичких питања, као што је посета руског председника Србији. Епископ захумско-херцеговачки Григорије, један од чланова Синода, чији је састав скоро потпуно промењен после мајског заседања Светог архијерејског сабора, у разговору за наш лист каже да је седница Синода протекла у веома доброј атмосфери, као и да није било сукоба између митрополита Амфилохија и осталих архијереја око тога да ли руски председник треба или не да посети нашу земљу.

Интервју Митрополита Амфилохија "Вечерњим новостима"

Црква је, као и свуда у свету током ових 2.000 година, тако и у Црној Гори, увек на распећу, на камену крвавом. Али је увек носилац васкрсења и непобедивости, наде на неуништивост имена Божјег у људском памћењу.

Тако Mитрополит црногорско-приморски Амфилохије одговара на питање „Новости" какав је данас, нарочито у светлу трогодишње независности, положај Митрополије у Црној Гори.

Епископ Фотије: О црквеном школству

П и т а њ е: Поред утврђивања програма и плана за четврти разред богословија, о којим се још темама црквене просвете разговарало на последњем скупу најодговорнијих људи ове области у Крагујевцу?

О д г о в о р: У Крагујевцу је недавно заседала Комисија за унапређење просвете СПЦ. Главна тема овог заседања било је утврђивање плана и програма за наше нове петогодишње богословије. Тај је посао, хвала Богу, у Крагујевцу завршен, тако да ћемо од јесени имати нови план и програм по коме ће радити свих наших седам богословија под управом Светог Архијерејског Синода.