Интервјуи

Патријарх московски и цијеле Русије Алексеј II: Признање Косова води у хаос

Треба брижљиво чувати јединство Цркве Светога Саве. Оно не смије да буде подривено политичким или идеолошким подјелама

Дан Игнорисање права Срба који своје светиње на Косову сматрају неодвојивим дијелом своје националне културе, истовремено свједочи и о непоштовању и игнорантном односу према европској култури у цјелини.

ПатријархДржаве које су подржале цијепање Србије, тим чином су показале да им је непознат добар дио историје европског континента, који је тијесно повезан са хришћанством. Незаинтересованост за судбину православних светиња Косова - представља њихов културни суноврат, каже у ексклузивном интервјуу за "Дан" Његова Светост Алексеј II, патријарх московски и цијеле Русије. Он истиче да је ситуација око Косова показала да многи у Европи не желе да заштите духовну димензију у животу Европљана.

- Ако та тенденција преовлада, онда ће Европа бити осуђена на хаос и конфликте. Руска Православна Црква је много пута сасвим недвосмислено исказивала свој став око проблема Косова. Саопштења те врсте ми смо износили на свим међународним форумима који су нам били доступни. Чак шта више, општа позиција бројних Православних цркава, по том питању, је учврстила јединство православног свијета и уједињила га пред лицем такве опасности.

Осма „Моба" у Соко-граду

Уче ћирилицу, обичаје и уређују манастир. У манастиру борави 128 деце из целог света. Поред рада у усавршавају српски језик и уче.

моба

У манастиру Свети Николај Српски у Соко-граду почела је осма по реду „Моба", окупљање деце наших исељиника из целог света. У манастирском комплексу они ће се месец дана дружити с вршњацима из Србије и РС, усавршавати матерњи језик, учити ћирилицу и обичаје предака и упознати се с културно-исторјским споменицима у околини.

Патријарх Српски Павлe: Блаженство је у нашим рукама

Нема ветар ту моћ да пшеницу претвори у плеву. Ветар ти је само показао да си празан и лак и занео те

АгапеУ једној беседи сте цитирали јеванђељску причу која осликава управо ово о чему говоримо. Прича је о класу који се понаша према ветру онако како дува... Молим Вас да поново препричате ту причу где је у ствари закључак да време, односно ветар,који је метафора у тој јеванђељској причи, може да пољуља клас уколико је празан, али нема ту снагу да га претвори у плеву.

- То је реч светог Јована Крститеља. Сви су људи мислили у то доба да је он тај обећани Спаситељ, а он каже: нисам ја то, иза мене долази човек пред којим ја нисам достојан да се сагнем да му разрешим ремење на обући његовој, он ће вас крстити Духом Светим и водом. Ориген после поставља питање па каже: за нас је Христос као да смо ми на једном гувну на којем има онај стожер око кога је пшеница из снопља разрешена, и онда доведу волове или коње који се повежу да се окрећу и газе по томе, да би се одвојила пшеница од онога класја. И кад они зађу до краја, онда се окрену, па на другу страну. Кад се види клас да је већ пустио пшеницу и плеву, онда се скупља она слама, а пшеница и плева се сакупљају заједно у џакове, па кад буде један ветар одговарајући, не бура која ће однети све, износи се та пшеница и плева. Баца се дрвеним лопатама у ваздух, и пшеница пада на своје место а ветар плеву односи. Схватате то. Е, да, а онда ће неко да се жали, па каже: ветар ме је начинио плевом. Нема ветар ту моћ да пшеницу претвори у плеву. Ветар ти је само показао да си празан и лак и занео те. Дакле, потрудимо се да будемо пшеница боља, одолећемо тим ветровима који дувају са свих страна у данашњем времену.

У Сијетлу пронађен нациста из јединице која је убила 17.000 цивила у Србији

Министарство правосуђа САД затражило да се одузме држављанство затворском стражару (86), који је био и преводилац тајне полиције у окупираном Београду. Егнер је у фебруару 2007. признао да је учествовао у спровођењу масе грађана Србије који су потом убијани на Старом сајмишту

Старо сајмиштеПоследице Другог светског рата још се осећају, макар кроз закаснела открића ондашњих злочина и потоњих, с њима повезаних, деликата. Овде је, тако, Министарство правосуђа сада повело поступак да се одузме америчко држављанство Петеру Егнеру (86), за кога се у службеном документу тврди да је - од априла 1941. до септембра 1943. - био припадник нацистичке јединице која је ликвидирала више од 17.000 цивила у Србији.

Васојевићи за храм

НИН Удружење Васојевића из Београда, чији је почасни председник професор др Милија Зечевић, ректор Европског универзитета, организовало је 5. јула донаторску вечеру чији је циљ био прикупљање средстава за изградњу храма Српске православне цркве у Беранама у Црној Гори.

Вечери су се одазвали привредници који послују у Београду, а присуствовао је и Епископ будимљанско-никшићки господин Јоаникије. Првих 10 донатора је за изградњу цркве издвојило 100.000 евра, тако да ће Беране ускоро добити нови храм Српске православне цркве.

Епископ Григорије: О Првоврховним Апостолима

Владика Петар је утјеха свима нама, јер је - како својим слабостима и немоћима, тако и ревношћу и врлинама - био уистину човјек. Он нам је узор, нада и свједок. Павле је прије свега и више од свих Aпостол радости. И у невољама и страдањима, и у гоњењима и тамницама, он поручује: "Исто тако се и ви радујте и будите радосни са мном" (Фил. 2,18)

Заиста, на овој Светој двојици предивно се осликавају Христове ријечи из Његове Првосвештеничке молитве: "Да сви једно буду". Једно срце, један дух, једно апостолство и једна вјера, један Пут и Истина и Живот у два човјека, по мјерилима свијета - неспојива, далека, различита, једна мисао у два ума, наизглед - ни по чему сродна. Но ово је било могуће, као што и јесте и биће могуће кроз сву историју Цркве, зато што је сваки од њих, као и сваки од истинских сљедбеника Христових могао да исповједи Павлове ријечи: "Не живим више ја, него живи Христос у мени". Онај Исти Христос Који Говори: "Гле, све чиним новим!"