Календар

Свети пророк Михеј

Из племена Јудина, рођен у селу Мориси. Био је савременик пророка Исаије, Амоса и Осије и јудејских царева Јоатама, Ахаза и Језекије. Изобличавао је пороке свог народа и лажне пророке. Предсказао је пропаст Самарије. Предсказао је и пропаст Јерусалима која ће доћи зато што његови поглавари узимају мито, свештеници уче за плату и пророци гатају за новац. Од свих његових пророчанстава најважније је о Месији, нарочито о месту Његовог рођења. Он је Витлејем означио као место где ће Месија бити рођен. Не зна се поуздано да ли су га убили Јевреји или се мирно упокојио. Али зна се да је сахрањен у свом селу. Мошти су му пронађене, заједно са моштима пророка Авакума, у време цара Теодосија Великог.

Свети великомученик Пантелејмон

Родом из Никомидије, од оца незнабошца и мајке хришћанке. Као младић, изучио је лекарске науке. Једнога слепца, којег су лекари узалуд лечили, он излечи именом Христовим. Лекари га оптужише цару Максимијану, пред којим се он објави хришћанином и пред ким на исти начин као и слепца излечи једног одузетог човека. Цар Светог Пантелејмона стави на муке, али Господ му се јављао неколико пута и исцељивао га је. На крају, на губилишту, он клече на молитву. Џелат га удари мачем по врату, али мач се поломи. И није га могао посећи док није завршио молитву и сам рекао да га посеку. Свети Пантелејмон је пострадао 304. године. Мошти су му чудотворне. Призива се у молитвама при водоосвећењу и јелеосвећењу.

Свети Козма и Дамјан

Свети врачи Козма и ДамјанБили су лекари и како хришћани верују чудотворци. Ова двојица светитеља су били рођена браћа,родом из Рима, као деца су крштени и у хришћанском духу васпитани. У хришћанској традицији помиње се да су имали велику благодат од Бога, да лече људе и животиње од сваке болести и муке, и то обично полагањем руку. За свој труд нису тражили никакву награду, само су захтевали од болесника да верују у Исуса Христа.

Наследивши велико имање, они су га милостиво раздавали беднима. У то време царовао је у Риму цар Карин. Пред њега довели су гонитељи хришћанства ову браћу, оковану у ланце. После дугог испитивања цар им је наредио да се одрекну вере у Исуса Христа и принесу жртве римским боговима. Међутим Козма и Дамјан не само што нису послушали цара него су га још и саветовали да он призна "јединога истинитога Бога". Свети мученици Козма и Дамјан рекли су му "Наш Бог није створен, но Он је Створитељ свега, а твоји су богови измишљотине људске и дело руку уметника. И кад не би било уметника да вам направе богове, ви се не би имали коме клањати."

Свети Василије Острошки

Свети Василије ОстрошкиСвети Василије Острошки (Јовановић) рођен је у селу Мркоњићи, Попово поље у Херцеговини, у Републици Српској. Када је одрастао отишао је у требињски манастир Успенија Пресвете Богородице и ту се замонашио. Као монах убрзо се прочуо због свог подвижничког живота, а касније је изабран и посвећен за епископа захумског и скендеријског.

Као архијереј живео је у манастиру Тврдошу и одатле утврђивао у Православљу своје вернике, чувајући их од турских свирепости и латинског лукавства. Када су Турци разорили Тврдош, Василије се преселио у манастир Острог где је наставио свој опасни подвижнички живот, уз много топле молитве и бриге за своје вернике.

Преподобни Јустин Ћелијски

Јустин ЋелијскиРођен је у Врању од оца Спиридона и мајке Анастасије, на Благовести 1894. г. и зато је на крштењу добио име Благоје. Све до деде му попа Алексе, породица Поповић била је кроз седам узастопних колена свештеничка. Као дечак често је са родитељима одлазио код Св. Прохора Чудотворца, у пчињски манастир, и био сведок чудотворног исцељења благодаћу Светитељевом мајке му Анастасије од тешке болести.

Пошао је у богословију и прошао кроз добре богословске школе. Најпре завршава деветоразредну Богословију Св. Саве у Београду (од 1905. до 1914.). У првом светском рату узет је у ђачку чету болничара, и у том својству повлачи се 1915. са српском војском до Скадра. Не могући раније, због родитеља, остварити своју давнашњу жељу да прими монашки постриг, он то чини сада. По благослову митрополита изгнане Србије Димитрија, замонаши се у Скадру на Светог Василија Великог 1916. г. и узме име св. Јустина Мученика и Филозофа, из љубави према његовој филозофији по Христу и мучеништву за Христа.