Календар

Преподобна Ксенија Римљанка

Рођена је у Риму као кћерка јединица познатог сенатора. Када су родитељи хтели да је удају, одбегла је са две робиње у Милас, на острву Коа, где је основала девичку обитељ. Ту се подвизавала до смрти. Иако телом слаба, имала је мушку издржљивост у посту, бдењу и молитви. Често је по читаву ноћ стајала на молитви. Била је одевена бедније од свих сестара из обитељи. На хлеб који је јела често је посипала пепео из кадионице. Упокојила се 450. године. У тренутку када је Богу предала душу, над девичким манастиром појавило се дивно знамење: венац од звезда са крстом у средини. Мошти Свете Ксеније су целебне. Њене робиње су је у свему следовале. По својој жељи, сахрањене су подно њених ногу.

Свети мученик Вавила. Преподобни Македоније. Преподобни Филон, епископ Кипарски. Преподобни Дионисије Олимпијски. Блажена Ксенија Петроградска. Петак Недеље о Митару и Фарисеју. Глас 8. Пост, уље.

Свети мученици Ермил и Стратоник

Цар Ликиније подиже велико гоњење на Хришћане. Свети Ермил, хришћанин и ђакон при некој цркви, би ухваћен и поведен на суд. Када му рекоше да га воде на мучење, он се веома обрадова. Узалуд му цар прећаше, Ермил исповеди слободно своју веру у Христа и одговори цару на све претње: "Господ ми је помоћник, на бојим се, шта ми може учинити човек" (Пс 117, 6)?

Житије Светог оца Василија Великог

Vasilije

Meђу јерарсима изврсном, међу учитељима премудром, и међу свима светима великом угоднику Божјем Василију отаџбина беше Кападокија; отац му се зваше Василије, а мајка Емелија. Роди се око 330. године, у време Константина Великог при крају владавине његове. V седмој години родитељи га дадоше да учи школу, и у њој показа убрзо успех. Јер због бистрине ума он у току пет година изучи философију. Онда остави отаџбину, отиде у Атину, која у то време бејаше мајка целокупне мудрости јелинске. Ту изабра себи за учитеља славнога Евула; поред њега и друге учитеље: Химерија и Проересија.

Рођење Господа и Спаса нашег Исуса Христа

Bozic

7. јануара по новом а 25. децембра по старом календару, Православнa Црква радосно прославља Рођење Господа и Спаса нашег Исуса Христа.

Мир Божији - Христос се роди!

Ваистину Христос се роди!

"А кад се наврши вријеме, посла Бог Сина својега јединороднога" да спасе род људски". У то време изиђе заповест римског императора Августа, да се попише сав народ у римској Царевини. Сходно тој заповести требао је свако да оде у свој град и тамо се упише. Зато Јосиф Праведни дође с Пресветом Девом у Витлејем, град Давидов, јер су обоје били од царског Давидовог колена. Како се у тај мали град слеже много народа, Јосиф и Марија нису могли да нађу преноћиште ни у једној кући, због чега су се склонили у једну пећину, где су пастири своје овце чували. У тој пећини роди Пресвета Дева Спаситеља света, Господа нашег Исуса Христа. Роди Га без бола, као што Га је и зачела без греха, од Духа Светога, а не од човека. Она Га сама пови у ланене пелене, поклони Му се као Богу и положи Га у јасле. Потом је пришао и праведни Јосиф. И он Му се поклони као божанском плоду девичанске утробе.

Свети Андреј Првозвани

Андреј ПрвозваниСвети Андреј је био родом из града Витсаиде. Отац му је био Јеврејин Јоне, а брат апостол Петар. Свети Андреј Првозвани је био ученик Светог Јована Претече, али од оног тренутка када је угледао Исуса Христа, пође за њим као први апостол, те се стога и назва Првозвани. Он затим приведе и свог брата Симона (Петра) вери хришћанској. По занимању је био рибар, али на позив Исуса Христа, баци мреже и пође за Њим, након чијег васкрсења и вазнесења прими као и остали апостоли Духа Светога. Проповедао је у многим земљама, а између осталих у: Витинију, Византији, Тракији и Македонији, Тесалији, Елади, Ираклији и Амастриди. Превео је многе народе у хришћанску веру, поставио многе свештенике и епископе. У Кијеву је побо Крст на висини и прорекао сјајну будућност хришћанском народу Русије.

Данас славимо Светог Благоверног Краља Милутина

Свети Краљ МилутинСвети Kраљ Милутин. Син Уроша Првог и краљице Јелене, и брат Драгутинов. Много ратовао бранећи веру своју и народ свој. Ратовао је против Михаила Палеолога зато што је овај био примио унију и присиљавао све народе Балканске и монахе Атонске да и они признаду папу. Ратовао против Шишмана цара Бугарског и Ногаја цара Татарског, да би земље своје одбранио. Сви ратови његови били су успешни, јер се непрестано Богу молио и у Бога уздао.