Константинова година
Политика "и Европа и Косово" није немогућа
30. Децембар 2012 - 20:32У платформи државног врха понуђен најбољи начин за решавање косовског проблема, сматра Патријарх српски г. Иринеј. Поглавар Српске Православне Цркве каже да политика "и Европа и Косово" није немогућа, али упозорава да би одрицање од Косова била превисока цена за чланство у ЕУ.
Епископ бачки Иринеј: На делу је духовно умртвљивање српског народа
28. Децембар 2012 - 12:21- 1. Објављивање наводног „Меморандума СПЦ о Косову“ подигло је недавно велику тензију. Оспорена је аутентичност тог писма, али нимало безазлен траг је остао. Већ и самим фокусирањем јавне пажње, учинак и циљ „програмера“ овог догађаја добрано су остварени. Како коментаришете збивања око Меморандума, његове актере и смисао?
Као што сам већ раније, у име Светог Синода, објаснио, не постоји никакав тајанствени „Меморандум” Цркве о Косову и Метохији: постоји једно писмо, упућено Председнику Србије, а намењено читавом државном врху, као што постоји и редован усмени дијалог на релацији држава – Црква по овом, данас главном црквено-народном и државном питању. Ви сте вероватно у праву када мислите да су циљеви „програмерâ” текста представљеног јавности као синодско писмо самим његовим објављивањем у доброј мери остварени, али је, морам да додам, остварена и пропагандна хајка против наше Цркве у медијима, са циљем да се нанесе штета њеном моралном ауторитету и кредибилитету, а у неким крајње антиправославно и антисрпски оријентисаним београдским медијима и да јој се оспори чак и право да се јавно изјашњава о питању свих наших питања (то је, забога, „мешање у политику”, као да су православни хришћани у нашој држави ван закона или кажњени лишењем грађанских права и грађанске одговорности, на коју монопол ваљда имају невладине организације, посебно оне од по пет-шест чланова и са препознатљивом реториком).
Владика Атанасије Јевтић гост Епархије нишке
27. Децембар 2012 - 9:04У недељу 28. по Духовума, светим сабрањем у нишком Саборном храму началствовао је Преосвећени Епископ др Атанасије (Јевтић). Посета драгог госта била је повод сабрања великог броја благочестивих епархиота Нишке епископије. По читању светог Јеванђеља владика Атанасије је поучио сабрање тумачећи прочитану Реч Божју у контексту живота савременог човека.
После свете службе заједничење је настављено под сводовима Светосавског здања, с верним народом, свештенством и Владиком Јованом, у тајни слушања нашег предавача, епископа Атанасија. Предавање на тему Свети цар Константин - лик и дело владика Атанасије је изнео на посебан начин, тако да смо имали прилику да темељније упознамо лик нашег светог и равноапостолног суграђанина. Веома значајне информације о личности светог Цара и његовом равноапостолном раду, историјске чињенице детаљно аргументоване подацима истакнутих светских историчара и патролога и, наравно, драгоцено знање и деценијски истраживачки рад епископа Атанасија увели су нас у велику тајну познања услова Миланског едикта, чију јубиларну 1700-годишњицу наредног лета Господњег прослављамо.
Поводом 1700 година Миланског едикта штампан илустровани зидни календар за 2013. годину
26. Децембар 2012 - 12:45Са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја, Издавачка фондација Српске Православне Цркве штампала велики зидни календар за 2013. годину под називом
Свети цар Константин Велики у ликовном памћењу Срба
Милански едикт - акт о верској толеранцији - установљава да се „хришћанима, али и свима осталима, без изузетка, даје и потврђује слобода избора и следовања вере". Његовим проглашењем 313. године, мотивисан визијом и победом коју је под стегом с крстом извојевао над Максенцијем код Милвијског моста у Риму, цар Константин извео је Христове следбенике из катакомби, прекинувши прогоне, драконска кажњавања и мучења којима су до тада били изложени.
Издања Епархије нишке
26. Децембар 2012 - 12:01Епархија нишка је објавила неколико капиталних дела у 2012. години, која су штампана у оквиру прославе јубилеја 1700-тогодишњице Миланског едикта (313-2013). Првенствено пажњу јавности скрећемо на две монографије Икона Христа (објављена на енглеском, руском и српском језику) и Икона и химна Богородици, које су понос целе Српске Цркве у данима прославе; и на збирку изабраних беседа Патријарха српског Г. Иринеја Покајте се и верујте у Јеванђеље. Треба истаћи и књигу Христологија, која је већ препозната као уџбеник и помоћно средство у проучавању православне догматике. Епархија нишка је заједно са Академијом Српске Православне Цркве за уметности и консервацију објавила и допуњену докторску дисертацију Епископа нишког др Јована (Пурића) под називом Философија педагогије Светог Јована Златоуста, на српском, енеглском и немачком језику.
1700 година слободе хришћанства: ОВИМ ПОБЕЂУЈ!
26. Децембар 2012 - 11:28Црквена уметност на тлу Епархије браничевске - Календар за просту 2013. годину
Велики ромејски цар, свети Константин Велики, један од највећих владара читаве историје света, са правом се може сматрати „најутицајнијим човеком у историји“. Преокрет којим он персонификује нови однос Римског царства, политичког ентитета који је дочекао Месију, према Цркви, месијанској заједници која странствује у свету, заокрет који се исправно назива „константиновским“, а који се огледа и у доношењу Миланског едикта (313), непосредно и суштински је утицао на историју Цркве и читаве васељене.