Култура

Именован савет за Међународну православну књижевну награду “Богородица Тројеручица” Фондације “Иванка Милошевић”

Управни одбор Фондације "Иванка Милошевић" из Чикага именовао је Савет за међународну православну награду "Богородица Тројеручица" за ову годину, прву и једину књижевну награду православног света, коју Фондација додељује од 2001. године.

У Савет су именовани Матија Бећковић, Срдан Богосављевић, Јован Делић, Мирослав Егерић и Александар Јовановић. Чланови Савета предлажу кандидате Управном одбору Фондације, који бира лауреата.

Отворена годишња изложба живописачких радова студената Aкадемија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију

Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. др Амфилохије, у име Његове Светости Патријарха српског Г. Павла, отворио је синоћ у просторијама Академије Српске Православне Цркве за уметности и консервацију, у ул. Краља Петра I, бр. 2, изложбу живописачких радова студената свих година на оба студијска програма Академије Српске Православне Цркве.

На почетку отварања изложбе протојереј-ставрофор др Радомир Поповић, декан Академије, поздравио је све окупљене, а посебно се захвалио студентима и професорима на свим представљеним радовима. На крају поздравне беседе декан је дао реч Високопреосвећеном Митрополиту Г. Амфилохију.

Нови број часописа “ Светосавско огњиште “

Ово седмо издање "Светосавског огњишта", даје свој велики допринос да се још више сазна о активностима Српске Цркве у Африци и мисионарском раду и труду српских монаха у Африци. По први пут наш часопис је у целини посвећен духовном раду са локалним јужноафричким становништвом. Откада су, са благословом Његове Светости Патријарха српског г. Павла и Епископа рашко-призренског г. Артемија, српски монаси постављени да духовно брину и руководе српском парохијом у Африци, ово је вероватно први пут у историји Српске Православне Цркве, да свој допринос у мисионарском духовном раду са локалним црначким становништвом у Африци, дају и представници Српске Патријаршије.

Атлас старе Србије

АтласУ Београду је, у суботу, представљена књига аутора Мирчете Вемића и Младена Стругара "Атлас старе Србије", у чијем саставу је 40 географских карата, које су између 16. и 20. века израдили најбољи европски картографи.

"Ове карте пружају поуздано сведочанство да је подручје Старе Србије, у коју је био укључен и Космет, увек сматрано интегралним делом Србије", истакла је доктор Гордана Томовић на презентацији књиге, издања "Светигоре", Издавачко информативне установе Митрополиије црногорско - приморске.

Представљање сабраних дела Светог Никите Ремезијанског

Јуче је, у 19 часова, у Библиотеци града Београда (Дворана уметности), представљено капитално издање Сабраних дела Светог Никите Ремезијанског, у преводу са латинског језика. Ова врло битна књига не само за историју, богословље и археологију, већ и за културу на балканским просторима, угледала је светлост дана захваљујући Друштву љубитеља манастира Дивљана, код Беле Паланке, где је и живео и богословствовао Свети Никита Ремезијански (Белопаланачки). Књига је двојезична (српски и латински текст) са критичким апаратом, а у уводу су две студије о Светом Никити.

На представљању Сабраних дела говорили су: Преосвећени викарни Епископ хвостански Г. Атанасије, проф. др. Александар Јовановић, протојереј-ставрофор др Радомир Поповић, Живота Јоцић и Душица Петровић, преводилац.

Изложба Васкрсење Христово у Манаковој кући

У Васкрсни понедељак је, у Манаковој кући, свечано отворена изложба икона и фресака о најрадоснијем догађају у историји човечанства - Васкрсењу. Овом изложбом Академија Српске Православне Цркве за уметности и консервацију свечано обележава Васкрс већ традиционално у Манаковој кући, захваљујући доброј сарадњи са Етнографским музејом у Београду.

Иконе и фреске, које су везане за Христове празнике, а посебно за догађаје који су претходили Васкрсењу и за само Васкрсење, живописали су студенти III и IV године у класи мр Тодора Митровића, проф. Иконописа, и Горана Јанићијевића, проф. Фрескописа.