Култура
Нови број „Православља“ - новина Српске Патријаршије
17. Март 2020 - 20:21У новом броју од 15. марта 2020. године Православља доноси саопштење Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве поводом актуелне ситуације са корона вирусом у нашој земљи, као и извештај са састанка Његове Светости Патријарха српског г. Иринеја и председника Републике Србије г. Александра Вучића одржаног истим поводом у Палати „Србија“. Поводом тридесет и девет година од спаљивања Пећке Патријаршије, читајте сведочење мати Февроније, тадашње игуманије Пећке Патријаршије. Академија Српске Православне Цркве за уметност и консервацију приређује, по благослову патријарха Иринеја, сваке године изложбу у сећање на Погром 2004. године над српским народом на Косову и Метохији – „Да се не заборави“ у Парохијском дому храма Светог Саве на Врачару.
Протођакон Ранковић о Светом владици Николају Охридском и Жичком
14. Март 2020 - 0:29У цркви Светог Јована Валидмира на Медаковићу о Златоустом Николају казивао угледни протођакон Љубомир Ранковић
Поводом годишњице престављења Светог владике Николаја храм Светог Јована Владимира у Београду организовао је у четвртак 12. марта 2020. године духовно вече посвећено овом Божјем угоднику и српском светитељу.
Протојереј Марко Пантић: Приручник за хришћанску етику
10. Март 2020 - 12:08Протојереј Марко Пантић објавио је Приручник за хришћанску етику, збирку предавања на Теолошкој школи у манастиру Светог Саве у Либертивилу. Књигу је аутор поделио у два дела: О хришћанској етици (појам, предмет и циљ, однос са догматиком, морални закон, савест и слободна воља) и О природи човека.
Ова публикација је врло корисна јер је хришћанска етика део етике, као науке, који је прожет хришћанским погледом на живот. Ова научна дисциплина је врло значајна за хуманистичке науке у целини јер није пуки скуп правила, већ показатељ учествовања у божанском животу. Христове заповести човеку откривају божански етос и негују етику сагласну са Богом и Божјим законима.
Џојс Тајдсли: „Мит Нефертити. Историја настанка једне иконе“
10. Март 2020 - 11:02(Tyldesley, Joyce: Mythos Nofretete. Die Geschichte einer Ikone. Reclam, Stuttgart 2019).
Почнимо наизглед незнатном коректуром превода енглеског оригинала овог дела које гласи: „Nefertiti’s Face. The Creation of an Icon“, који је преводилац на немачки већ изједначио са иконом. Заиста, овде је реч о настанку тог иконичног попрсја, бисте која је стилизована у канон идеалне лепоте.
Пре више од 3000 година у краљевском граду Амарни настало је једно од највреднијих уметничких дела људске историје: биста Нeфертити, жене фараона Ехнатона. Тајанствен израз њеног лица на бисти, која је пронађена 1912.г. при археолошким ископавањима, била је само једну годину доцније у Немачкој. Данас се овај артефакт и икона идеализованог лица налази у Новом музеју на Берлинском острву музеја.
Трећи Стаж литургијског појања у Бечу (4. део)
8. Март 2020 - 18:03У недељу, 1. марта 2020. године, Његово Преосвештенство Епископ аустријско-швајцарски г. Андреј служио је свету архијерејску Литургију у храму Рођења Пресвете Богородице у Бечу. Саслуживали су протојереј-ставрофор Драго Вујић, протојереј-ставрофор Петар Пантић, протојереји Драган Бирташевић и Гајо Гајић, јереји Миљан Антић и Јован Говедарица и ђакони Недељко Дикић (Епархија шумадијска) и Миладин Вујковић.
Трећи Стаж литургијског појања у Бечу (3. део)
8. Март 2020 - 17:56У суботу, 29. фебруара 2020. године, сви учесници Стажа су са Епархијским хором Корнелије Станковић предивно одговарали на Литургији у Катедралном храму Светог Саве, предвођени својим диригентима различитих, а богатих темперамената (Б. Ђаковић, А. Каира, В. Царинa). Началствовао је свештеник Филип Милуновић, старешина храма, који се на крају захвалио свим учесницима на предивном појању и значајном духовном доприносу на Божанственој Литургији.