Култура

Обновљен сјај стубенвилских икона

Обновљен сјај стубенвилских икона
Обновљен сјај стубенвилских икона
Обновљен сјај стубенвилских икона
Обновљен сјај стубенвилских икона

Шта је икона? Да ли је то пуко представљање догађаја или светих? Или је то прилика за сусрет са увек живом и увек велелепном небеском стварношћу? Сваки православни хришћанин схвата да на икони и преко иконе сусрећемо светитеља или осећамо благодатне енергије празника којем је икона посвећена. Начин на који одговарамо на велелепије икона говори нам нешто о нашем духовном животу и о нашем односу с Богом и Његовим светима. То је разлог зашто је целивање икона и поштовање њихове духовне вредности, поред уметничке, за нас православне  императив.

Кардинал Милер велича антинацистичког борца Бонхефера

Кардинал Курије о евангеличким свештеницима и борцима отпора нацистима погубљен је пре 75 година: „До данас је остао пример човечног поступања у духу Христовом“.

Ватикански кардинал Герхард Лудвиг Милер величао је протестантског свештеника и борца отпора протв нацистима Дитриха Бонхефера, погубљеног пре 75 година, као значајног  теолога и „мученика свег хришћанства“. Бивши префект Конгрегације за верска питања рекао је у уторак у новинској агенцији Катпрес у Риму да је Бонхефер и даље присутан као „пример човечног поступања у духу Христовом“. Бонхефер је погубљен као представник Исповедне Цркве  9. априла 1945. у концентрационом логору Флосенбург. Кардинал Милер је написао своју дисертацију о Бонхеферу.

Епископ Јован (Пурић): Горе имајмо срца. Историја и есхатон.

У издању манастирâ Пустиње и Раче, а са благословом Епископа ваљевског Милутина, 2019. године је објављена књига епископа Јована (Пурића) Горе имајмо срца (историја и есхатон) ИСБН 978-86-81218-18-1.

У самом уводу владика Јован објашњава православно учење о есхатону као савршено испуњавање и осмишљење историје, односно врхунац, пуноћу и стварност вечног животу у заједници са Тројичним Богом после Другог Христовог доласка, а наглашава да последње догађаје треба схватити искључиво у светлу Оваплоћења и Откривења Господа Исуса Христа, Сина Божјег. То је веома важно јер се у савременој богословској литератури говори о двема есхатологијама – за које аутор каже да су у сржи једне и јединствене – футуристичкој (у вези са очекивањима онога што ће се тек збити и открити у Другом Христовом доласку) и оствареној (у вези са Оваплоћењем Сина Божјег и Његовог првог доласка у свет, односно у историју). Дакле, аутор овде жели да истакне да есхатологија мора да буде у вези оба Христова доласка, јер је есхатолошка епоха започела првим доласком и до Другог доласка.

7. април Светски дан здравља

Светска здравствена организација (СЗО) сваке године обележава Светски дан здравља. Наиме, 7. априла препознат је допринос лекара, медицинских сестара и других здравствених радника.

Слоган Светског дана здравља 2020. је „Помози сестре и бабице“. Да би скренуо пажњу на њихов допринос током епидемије КОВИД-19, Светски дан здравља „посветиће пажњу тренутном стању здравствене  неге у целом свету“.

Жички благовесник – часописа Епархије жичке

У данима када се кроз Васкршњи пост припремамо за прослављање сверадосног празника Васкрсења Христовог, светлост дана пред очима читалачке публике дочекао је и нови број часописа Жички благовесник. Новонастала ситуација, проузрокована проблем око вируса корона, учинила је да овај број буде додатно важан као мисионарски начин да се са верним народом буде у свим околностима. Управо са том намером га је 1919. године и покренуо Свети Николај Охридски и Жички, желећи да народу измученом вишегодишњим ратом пружи утеху и наду за дане који су уследили. Стога, на првим страницама доносимо текст Светог Николаја. Он нам на себи својствен начин, погледом човека који је „видео Бога“ и даље сезао до познања дубина тајне постојања човека и света, објашњава значај Васкрса. Сликовито нам описује као је светом текла апостолска проповед, која се „није састојала у томе, шта је Исус из Назарета учио, но шта је се с тим Исусом случило“.

Никола Урица: Српска православна црква у Загребу

Неће бити много наших православних житеља y Загребу, који се данас још сјећају,како је прије подигнућа садање цркве, наш стари храм Божији изгледао, а биће још много мање оних, који знаду, како смо се данашње наше цркве и опћинске куће довинули. Да време спомен неутре и да се не заборави, како су наши пређи до опћинске куће и до храма Божјег у Загребу у опће дошли, и како је данашња наша црква подигнута,одлучио сам се ове ретке написати и y „Новом Србобрану“ обнародовати.