Култура

Православље у Сједињеним Америчким Државама

Са око два милиона верника број православних хришћана у Сједињеним Америчким Државама (САД) нешто је мањи од исламског становништва, а већи је од оних који се сматрају припадницима спиритуализма Њу ејџа. Па ипак је Православље у САД мањина. И док су православни хришћани заступљени у свим областима данашњег америчког друштва, па и у државним и политичким установама, у индустгрији, здравству, финансијама, мало је социолошки испитано у којој мери је Православна црква ангажована на социјалном пољу и у свакодневном животу човека. Штавише, једна новија студија Религијског института, која пружа корисне податке о многим „православним земљама“ у свету, није дала подробну анализу о стању о међуправославних односа у САД. Међутим, она доноси широки оквир о њима, али неопходни су стручно и архивско истраживање како би се проценти из демографског проучавања контекстуализовали. Нажалост, постојећи радови о Православљу у САД нагињу томе да углавном доносе податке о њиховој јерархијској организацији, и често их пишу свештена лица, а то су мушкарци.

Нови број „Православља“ - новина Српске Патријаршије

Нови број Православља, новина Српске Патријаршије, почиње Васкршњом посланицом која је упућена свој духовној деци Српске Православне Цркве, а коју, уз радосни васкршњи поздрав Христос васкрсе!, коју потписују наши молитвеници пред Васкрслим Господом – Архиепископ пећки, Митрополит београдско-карловачки и Патријарх српски г. Иринеј и сви архијереји наше свете Цркве. У новом броју Православља 15. априла 2020. године читајте и Саопштење за јавност Светог Архијерејског Синода у којем се, између осталог, каже: Са своје седнице, одржане 13. априла текуће године, Свети Архијерејски Синод се обратио државном врху Републике Србије са предлогом и молбом да у погледу забране кретања услед пандемије вируса корона одобри прекид забране кретања на Васкрс, од пет до десет часова, како би православни хришћани који нису у изолацији и самоизолацији могли да узму учешћа на јутрењу и Литургији на свој највећи празник. Са исте седнице упућени су изрази братске љубави и солидарности Митрополиту црногорско-приморском г. Амфилохију и огорчења због поступака власти Црне Горе према њему.

Ускоро биографија папе Бенедикта XVI

Велика биографија Петера Зeвалда „Benedikt XVI. - Ein Leben" (Бенедикт XVI -  Живот) биће објављена 4. маја 2020.г.  Књига има 1.184 страница.  Зевалд (Petere Seewald) је већ имао неколико интервјуа са Јозефом Рацингером / Бенедиктом XV, објављених у облику књига, које су све постале међународни бестселери. Новинар, који је одрастао у Доњој Баварској, радио је више од пет година на биографији папе емеритуса, коме ће се у четвртак (16. априла) навршити 93 године. Књига ће се ускоро објавити у Италији, Француској, Пољској, Шпанији, Великој Британији и САД.

Објављен „Чин причешћивања болесника“ на црквенословенском, руском и белоруском језику

Уз благослов патријарашког егзарха све  Белорусије, митрополита минског и заславског Павла, Синодално одељење за социјално служење и црквено доброчинство Белоруске Православне Цркве издало је брошуру „Чин причешћивања болесника“ на црквенословенском, руском и белоруском језику.

Дијалог између православних хришћана и муслимана

Објављена је још једна научна монографија ђакона др Александра Прашчевића под насловом Дијалог између православних хришћана и муслимана.

Књига Допринос патријараха српских Димитрија, Варнаве, Гаврила и Викентија дијалогу са муслиманима (1920-1958) је изашла у издању Епархије рашко-призренске. Аутор је до сада објавио три научне монографије на исту тему: 1. Допринос Патријарха српског Германа дијалогу са муслиманима (1958-1990), 2. Патријарх Павле о исламу и муслиманима (1990-1997), 3. Допринос Патријарха српског Павла дијалогу са муслиманима (1998-2009).

Митрополит волоколамски Иларион: Опит опстанка у условима пандемије може многоме поучити Цркву

У својој проповеди[1] на празник Благовести Пресвете Богородице патријарх московски и све Русије Кирил нагласио је да у историји није постојао ниједан сличан случај као што је данас пандемија вируса корона. Православне хришћане вирус је затекао у време Великог поста.