Култура

Међународни сабор духовне поезије у Раковици

Књижевно друштво Раковица у сарадњи са Центром за културу и образовање Раковица расписује конкурс за десети Међународни сабор духовне поезије. Право учешћа имају сви песници који пишу на српском језику. Учесници достављају по једну песму (до 32 стиха) под шифром. Избор најбољих радова извршиће стручни жири који ће прогласити резултате и рангирати их на прво, друго и треће место. Најбољи песници биће награђени златницима са ликом Светог Саве. Жири ће одабрати и три песме за похвалу.

Књига патриjарха Кирила „Велика победа“

У Издавачкој кући Московске Патријаршије у серији „Реч Његове Светости патријарха“ издата је књига „Велика победа“ Његове Светости патријарха московског и све Русије Кирила.

Девети број серијала садржи речи и проповеди патријарха Кирила посвећене победи у Великом  Отаџбинском рату.

У свом обраћању читаоцима Његова Светост Патријарх напомиње да прослава Дана победе заувек остаје један од централних догађаја године у Русији. Ово је, пре свега, дивна прилика да се подсетимо историје, анализирамо садашњост и, наравно, размишљамо о будућности. На крају крајева, иако смо у стању да себе добро проценимо, имамо наду да ћемо лекције историје правилно научити, да ћемо моћи адекватно сачувати духовно и културно наслеђе које су нам оставили наши оци и деке.

Пандемија изазвала велику потражњу Библије

Нови подаци о продаји показују да је Библија доживела драматичну потражњу док читаоци траже наду усред тренутне пандемије вируса корона.

Према човеку задуженом за промет Библије у свету, Nielsen BookScan, библијски и литургијски текстови брзо се пењу уз лествицу последњих седмица, напомињући да је то „велики пораст у поређењу с истим периодом последњих година". 

Не заборавите да перете руке!

Како ће се друштво у процесу имунизације променити? Није искључено да ћемо ми доживети један нови цивилизацијски импулс у смислу Норберта Елиаса.

La civilisation n’est pas encore terminée*. Baron d’Holbach

Хуманист Еразмо Ротердамски описује у својој Diversoria стање у једном немачком дому у 16. веку: „Осамдесет до деведесет људи седе једни покрај других, прости људи покрај богатих и племства, мушкарци, жене и деца, сви измешано. Свако чини оно што мисли да је потребно: један пере своју одећу и ставља је на пећницу, други пере руке. Али чинија са водом је тако „чиста” да је потребна једна друга да би се руке опрале од претходне воде. Мирис белог лука и других снажних зачина су у ваздуху; свуда се пљује; један чисти своје чизме на столу. Онда ће софра бити постављена. Свако умаче свој хлеб у заједничку супу, гризе га и поново умаче. Просторија је угрејана преко мере и сви се зноје и отиру свој зној.“

Часопис о васпитању и образовању деце и одраслих „Благодарјеˮ

-Идеја да животом којим живимо васпитавамо друге, а образом образујемо основна је порука часописа Благодарје. Зато једини пут ка васпитању и образовању других води преко превазилажења сопствених „неваспитаностиˮ и мањкавости. Бити стално на том путу најбољи је васпитни програм и упутство како за нашу децу, тако и за све оне са којима живимо, рекао је гост Радија Беседе, уредник часописа о васпитању и образовању деце и одраслих Благодарје г. Ивица Кузмановић.

Јустинијанска куга

Поглед на први пример историјски документоване пандемије и историји света

Под називом „Јустинијанска куга” (The Justinianic Plague/ Justinianische Pest/ Peste Justinienne) реч је  о пандемији у времену источно-римског цара Јустинијана (527– 565.г.), која је, сходно историчарима, избила 541. у Египту, да би 542. досегла Константинопољ и потом се проширила на целокупну позноантичку област Медитерана. Пандемија је можда индиректно допринела на крају антике неуспелој Јустинијановој Restauratio imperii и важи за највећу епидемију између северне и севернозападне Европе у медитеранском простору и Ирану. Све до 770. г. појављивала се у нередовним таласима у апокалиптичким размерама. Сходно данашњим сазнањима, реч је била о куги. Избијање заразе у години 542. после Христа затекла је разорено Римско царство, све до појаве Арханђела Михаила папи.